Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: ČT

Aktuality

Vianoce na RTVS: Proti Popoluške s novou rozprávkou, komerčné stanice prevalcuje klasikami!

Na RTVS bude po druhýkrát od zavedenia tradície pravidelnej štedrovečernej premiéry chýbať nová slovenská rozprávka, hlavnou premiérou jej sviatkov sa stane finále Márie Terézie.

Po odhalení sviatočných štruktúr Markízy a Joj už poznáme aj podobu vianočného týždňa na verejnoprávnej Jednotke.

Ešte pred ním stihne RTVS odvysielať vianočný špeciál svojho najsilnejšieho jesenného programu Pečie celé Slovensko, ktorý odvysiela týždeň po skončení súťažnej časti šou v nedeľu 19. decembra. Vo vianočnom vydaní sa miesto klasických súťažiacich predstavia viaceré známe osobnosti.

Nebude to však zároveň posledné vysielanie relácie v tomto roku, RTVS počíta ešte aj s odvysielaním silvestrovského špeciálu.

Do samotného sviatočného režimu prepne Jednotka naplno až vo štvrtok 23. decembra.

Svoj bežný denný program uzavrie v stredu, dokedy v jej vysielaní pobežia klasické podvečerné súťaže Duel a 5 proti 5. V tento deň ukončí aj premiérovú 13. sériu Doktora z hôr.

Najväčšou premiérou RTVS pre tieto sviatky bude záverečný dvojdiel minisérie Mária Terézia.

RTVS spoločne s Českou televíziou či rakúskou ORF odvysielajú tieto sviatky záverečnú tretiu sériu, v ktorej sa dej od poslednej štvrtej časti minisérie posunie výrazne v čase a odohrávať sa bude o 15 rokov neskôr. Dianie sa bude točiť okolo panovníčky a jej detí, s ktorými má Mária Terézia vlastné plány – chce rozšíriť vplyv Habsburskej rodiny na celú Európu.

Piatu premiérovú časť minisérie Mária Terézia plánuje Jednotka odvysielať na 1. sviatok vianočný v sobotu 25. decembra, so záverečným šiestym dielom počíta vo vysielaní v nasledujúcom týždni.

Mária Terézia bola veľkým hitom sviatočného vysielania pri uvedení prvého dvojdielu na Vianoce 2017, kedy zabodovala vo všetkých krajinách zapojených do koprodukcie. Mimoriadny úspech mala v Česku aj na Slovensku. Druhá séria odvysielaná na Vianoce 2019 už na Jednotke v sledovanosti stratila viac ako polovicu divákov.

Nová slovenská vianočná rozprávka bude tento rok na RTVS chýbať.

Verejnoprávna televízia tradíciu, ktorá je roka typická v susednom Česku, odštartovala v roku 2014, kedy po rokoch nakrútila novú vianočnú rozprávku Láska na vlásku. Odvtedy udržuje tradíciu pravidelnej rozprávkovej premiéry na sviatky.

Výnimkou bol rok 2017, kedy nová rozprávka absentovala pri uvedení prvých dvoch častí Márie Terézie ako nákladnej produkcie, čo sa zopakuje aj pri ukončení minisérie.

Rozprávková premiéra však na Štedrý deň chýbať nebude.

Jednotka 24. decembra udrží tradíciu novej rozprávky, tentokrát ale rovno odvysiela tohtoročnú českú koprodukčnú premiéru Jak si nevzít princeznu.

Ide o ďalšiu zo série vianočných komediálne ladených rozprávok Českej televízie, ktorá je jej tohtoročným sviatočným highlightom. ČT práve s novými rozprávkami na Vianoce pravidelne valcuje sledovanosť, spravidla nad úrovňou legendárnej Popolušky.

Jednotka s novou českou rozprávkou na Slovensku počíta na Štedrý deň priamo proti Trom orieškom pre Popolušku o 19. hodine.

RTVS sa podarilo pre tento rok nakúpiť silné české sviatočné klasiky, ktorými vo viacerých dňoch môže výrazne zamiešať kartami.

Prvú vytiahne už 23. decembra, keď na 20:30 zaradí komédiu Vesničko má středisková. Jednotka bude mať v tento večer s klasikou uvoľnený priestor, keď Markíza s Joj plánujú odvysielať animované filmy Piadinôžka a premiéru Grinch.

Tradične klasikami zaplní Štedrý deň, kedy popri tradičnom poludňajšom benefičnom koncerte Úsmev ako dar plánuje odvysielať filmy O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Vianočné oblátky, Dařbuján a Pandrhola či popoludní Kráľ Drozdia brada. V hlavnom vysielacom čase proti Sám doma 2 a Pelíškam zároveň počíta o 20:30 s jednou z najpopulárnejších klasík Princezná so zlatou hviezdou. Do polnoci zároveň stihne odvysielať aj ďalší klasický film Rysavá jalovica.

Ďalšie silné klasiky dostanú priestor v nasledujúcich vianočných dňoch.

Na 1. sviatok vianočný popoludní odvysiela rozprávky S čerty nejsou žerty a Byl jednou jeden král, na 2. sviatok vianočný uvedie ďalšie klasiky Obušku z pytle ven, reprízu Princeznej so zlatou hviezdou a večer proti filmovým premiéram Markízy a Joj nasadí populárne klasické komédie Pacho, hybský zbojník a Sněženky a machři.

Prehľad vianočných štruktúr Markízy a Joj vo vianočnom týždni nájdete v tomto článku.

Štvrtok 23. decembra na Jednotke
09:10 Orest z rodu čarodejníkov
10:45 Dieťa menom Ježiš 1/3
12:30 Šíleně smutná princezna
14:00 Láska na vlásku
15:55 Bella a Sebastián 3
17:25 Vianočná hviezda
20:30 Vesničko má středisková
22:50 Láska prichádza na Vianoce

Piatok 24. decembra na Jednotke
08:55 O princezně Jasněnce a létajícím ševci
10:25 Dieťa menom Ježiš 2/3
12:00 Úsmev ako dar (premiéra)
13:25 Vianočné oblátky
14:30 Dařbuján a Pandrhola
15:50 Kráľ Drozdia brada
17:25 O liečivej vode
19:00 Ako si nezobrať princeznú (premiéra)
20:30 Princezná so zlatou hviezdou
21:50 Vianočné oblátky
22:55 Rysavá jalovica
00:00 Polnočná svätá omša

Sobota 25. decembra na Jednotke
08:10 Kráľ Drozdia brada
09:45 Dieťa menom Ježiš 3/3
11:30 Urbi et Orbi
12:10 Očovské pastorále
13:30 Najkrajšie rozprávky: Rozprávka o dažďovej víle
14:30 Krakonoš a lyžníci
15:45 S čerty nejsou žerty
17:20 Byl jednou jeden král
20:20 Mária Terézia III. 1/2
22:05 Forest Gump

Nedeľa 26. decembra na Jednotke
08:15 Byl jednou jeden král
10:00 Svätá omša na sviatok sv. Štefana
11:40 Bičianka z doliny
12:45 Rozprávky bratov Grimmovcov: Snehuľka a Ruženka
13:45 Anjel Pána
15:20 Obušku z pytle ven
16:30 Pečie celé Slovensko (repríza vianočného špeciálu)
17:40 Princezná so zlatou hviezdou
20:20 Pacho, hybský zbojník
21:45 Sněženky a machři

Čítať viac...
Nahor