Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Mária Terézia zabodovala vo všetkých krajinách, RTVS už teraz pripravuje nový koprodukčný projekt!

Dvojdielna miniséria z dielne štvorice verejnoprávnych európskych staníc zaznamenala na všetkých frontoch úspech, televízie ukázali televízny trend budúcnosti.

Mária Terézia patrila k hitom sviatočného obdobia. Neraz možno až prekvapivo úspešný projekt dosiahol vysoko nadpriemerné výkony vo všetkých štyroch krajinách, v ktorých sa rozhodli verejnoprávne televízie pustiť do realizácie koprodukčného projektu.

Mária Terézia spojila štyroch národných vysielateľov – slovenskú RTVS, rakúsku ORF, českú ČT a maďarskú MTVA. V tomto poradí odvysielali televízie výpravnú minisériu vo svojich krajinách, pričom už sledovanosť na Slovensku naznačila jej mimoriadny úspech.

Koprodukčná miniséria sa na Slovensku stala druhým najsledovanejším programom vianočných sviatkov (12+). Oba diely si pozrelo 772-tisíc, resp. až 789-tisíc divákov pri podieloch na trhu 28,8 % a 29,4 %. Rakúska ORF odvysielala oba diely Márie Terézie 27. a 28. decembra. Aj u našich susedov zaznamenala až prekvapivo vysokú sledovanosť, keď si prvú časť si pozrelo 1,122 milióna divákov pri podieli 36 % a druhá časť navýšila výkon na 1,177 milióna divákov s podielom až 38 %.

Vôbec najviac divákov sledovalo Máriu Teréziu v Česku. Tam sa sledovanosť prvej časti odvysielanej na Nový rok (1.1.2018) dostala až na úroveň 2,04 milióna divákov s podielom 42 % a druhý diel o deň neskôr 2.1. ešte rástol na 2,157 milióna divákov s podielom až 47 %.

Najmenšiu pozornosť lákala Mária Terézia v Maďarsku. Tamojšia hlavná verejnoprávna stanica Duna TV ju odvysielala koncom minulého týždňa 5. a 6. januára 2018. Skupina MTVA, pod ktorú Duna patrí, v oficiálnej tlačovej správe informovala len o výkone druhej časti, ktorú si malo pozrieť 415-tisíc divákov s podielom 9,8 %. Aj pre maďarskú stanicu však šlo o nadpriemerný výkon, Duna dosiahla v roku 2016 priemerný podiel na trhu vyše 6 % (skupina 4+).

Mária Terézia zaznamenala vo všetkých krajinách rovnaký trend, keď jej druhé pokračovanie na druhý deň vždy porástlo a pozrelo si ho viac divákov. Televíziám to prinieslo mimoriadne pozitívny signál, nakoľko sa v spracovaní dvoch 100-minútových častí trafili do čierneho a divákov neodradili.

Napriek tomu, že pokračovanie Márie Terézie nie je na programe dňa a podľa všetkého zelenú ani nedostane, televízie už pracujú na novom projekte. RTVS potvrdila, že vyvíja nový televízny seriál, v ktorom sa opäť spojí s viacerými verejnoprávnymi stanicami. „Môžem prezradiť, že už teraz sa pripravuje zmluva na vývoj ďalšieho televízneho seriálu, na ktorom by mali participovať minimálne RTVS, Česká televízia a ORF. Bude to prelom 19. a 20. storočia, ale myslím si, že tá téma je veľmi zaujímavá,“ naznačil programový riaditeľ RTVS, Tibor Búza.

Čítať viac...
Nahor