Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Koláž MB

Aktuality

Vianoce na RTVS: Dve nové rozprávky, maratón klasík aj Tri oriešky v netradičnom čase!

Predstavujeme vianočné plány Jednotky verejnoprávnej televízie.

Sviatočný program trojice najsledovanejších televíznych staníc na Slovensku sa už začína črtať a po Jojke s Markízou poznáme aj vianočné plány RTVS.

Tá bude s klasickou sezónnou štruktúrou na Jednotke pokračovať až do štvrtka 21. decembra, dokedy plánuje vysielať premiérové časti denných relácií Duel či Všade dobre, doma naj, ale tiež štvrtkovej večernej zábavnej relácie Hit roka.

Naopak, o týždeň skôr vyvrcholia jej víkendové zábavné šou – Čo ja viem dôjde do finále série v piatok 15. decembra, Záhady tela uzavrú vysielanie klasických častí pre tento rok o deň neskôr.

Pečie celé Slovensko odvysiela finále 3. série už v nedeľu 10. decembra, o týždeň na to 17. decembra ale ešte ponúkne klasický vianočný špeciál, v ktorom budú pred televíznymi kamerami piecť známe osobnosti.

So sviatočným programom príde Jednotka od piatka 22. decembra, kedy v prime-time odvysiela rovno jednu z najväčších vianočných klasík Byl jednou jeden král…

V sobotu 23. decembra počíta v priebehu dňa napríklad s rozprávkami Šíleně smutná princezná alebo Anjel pána, o 20:30 chce uviesť nemeckú fantazijnú rozprávku Krakonošov poklad (Rübezahls Schatz, 2017).

Popoluška v skoršom čase

Program na Štedrý deň vyplní RTVS kombináciou klasických archívnych titulov, starších rozprávok z jej modernej produkcie spoločne s tohtoročnou vianočnou premiérou.

Ranné vysielanie v nedeľu 24. decembra odštartuje na Jednotke repríza jej novšej rozprávky Zázračný nos, ktorá bola jej hlavnou premiérou na Vianoce 2016, pokračovať bude klasikou O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Krátko pred poludním príde na rad repríza vlaňajšej rozprávkovej novinky Zakliata jaskyňa, po ktorej budú nasledovať klasiky Dařbuján a Pandrhola či Princ a Večernica. Podvečerný program vyplnia slovenské tradičné tituly Sokoliar Tomáš a Vianočné oblátky.

Jednotka druhý rok po sebe odvysiela najväčšiu klasiku Vianoc Tri oriešky pre Popolušku, ktoré sa však tentokrát objavia v netradične skoršom čase.

V závislosti od televíznej stanice sa každoročne najsledovanejšia vianočná rozprávka vysielala v časoch o 19:00, resp. o 19:30, presne o 19. hodine ich do vysielania nasadila Jednotka počas minuloročných Vianoc.

Tento rok sa však rozhodla Tri oriešky pre Popolušku štartovať už o 18:40 a pridá sa tak ku Markíze, ktorá v tomto roku šachovala so štedrovečerným programom najvýraznejšie.

Klasickú podvečernú Perinbabu totižto zo 17. hodiny zosunula až na 18:30 a po prvýkrát sa tak bude v takmer celej dĺžke prekrývať priamo s Tromi orieškami.

Na skorší štart Troch orieškov mohla zareagovať Joj, ktorá na konci týždňa vydala programovú zmenu.

Svoj program o niečo vysunula, priamu konkurenciu voči Trom orieškom v podobe animovanej rozprávky Doba ľadová: Mamutí tresk posunula so začiatkom už o 18:30, nasledovnú komédiu Sám doma 2: Stratený v New Yorku bude napokon začínať o 20:00. Pôvodne mali programy štartovať o 18:45 a 20:15-

Tri oriešky pre Popolušku budú začínať o 18:40 a končiť po 20. hodine. Markíza po Perinbabe, so začiatkom o 18:30, ponúkne nasledovného Mrázika o 20:30.

Dve nové rozprávky

Zmenu vo vysielacom čase Popolušky mohla urobiť RTVS pre uvedenie svojej tohtoročnej hlavnej rozprávky

Minulý rok totižto po Troch orieškoch pre Popolušku nasadila iba reprízové Vianočné želanie z roku 2018 a premiéru Zakliata jaskyňa predstavila až o deň neskôr 25. decembra.

Tentoraz ale hlavnú rozprávkovú premiéru odvysiela tradične na Štedrý večer, keď o 20:10 počíta so svojou tohtoročnou hlavnou vianočnou novinkou Tri zlaté dukáty.

Pôjde opäť o jednu z výraznejších rozprávok RTVS, keď sa pôvodne na jej produkcii mal podieľať režisér Stanislav Párnický. Po jeho náhlom odchode napokon prácu na projekte prevzala jeho žiačka Mariana Čengel Solčanská.

Tá pre verejnoprávnu televíziu v minulosti nakrútila rozprávky Láska na vlásku alebo Zakliata jaskyňa.

„Diváci sa môžu tešiť na rozprávku, ktorá prináša klasický príbeh o boji dobra so zlom odohrávajúci sa nie na kráľovskom dvore, ako je častým pravidlom, ale v dedinskom prostredí. Celý príbeh je podaný sviežo, nápadito a s ľahkosťou. Netradičná zápletka poskytuje množstvo humorných situácií. Záverečné budovanie napätia, stupňujúci sa strach o hlavných hrdinov a ich osud je zavŕšené potrestaním zla a potvrdením pravidla, že dobro a láska zakaždým zvíťazia nad lžou a nenávisťou,“ predstavuje novinku RTVS.

V novej rozprávke Tri zlaté dukáty si zahrali Katarína Krajčovičová, Ladislav Bédi, Zuzana Norisová, Ondrej Kovaľ, Jozef Vajda alebo Jitka Čvančarová.

„Rozprávka prináša príbeh statočného pastiera Juraja. Kvôli zdieraniu zámockého pána Blažeja vidí Juraj svoju jedinú možnosť v ceste do ďalekej Ameriky. Na svoj sen si šetrí a s pomocou miestneho učiteľa, ktorý ho učí písať a čítať. Všetko plynie podľa jeho predstáv, až kým do jeho života nevstúpia dve dievčiny. Jednou z nich je Júlia, ktorú pred 300 rokmi zakliali závistliví príbuzní. Júlia je odsúdená zjavovať sa iba každých sto rokov, kým sa nenájde niekto, kto ju za zlatý dukát vyslobodí. Vo chvíli, kedy uplynulo tristo rokov, zjaví sa Júlia s posledným dukátom a poslednou šancou na záchranu práve Jurajovi. Nič však nejde podľa plánu…“ znie dej tohtoročnej hlavnej vianočnej premiéry RTVS.

Foto: RTVS

Foto: RTVS

Foto: RTVS

Do vysielania však pripravuje ešte jednu premiérovú rozprávku.

Slovenská a česká verejnoprávna televízia si v tomto roku po čase zopakovali niekdajší model vzájomnej koprodukčnej spolupráce pri príprave vianočných rozprávok. V Česku sa tak objaví naša premiéra Tri zlaté dukáty a súčasťou sviatočného programu RTVS zas bude tiež hlavná tohtoročná česká premiéra Kľúč svätého Petra. Ide už o 30. vianočnú rozprávku z produkcie Českej televízie.

Kým na obrazovke ČT 1 bude mať premiéru na Štedrý večer, na Slovensku ju Jednotka predstaví v pondelok 25. decembra.

„Do krádeže kľúča svätého Petra sú zapletení traja ľudia – zlodej Viliam, podvodníčka Emília a Tobiáš, ktorý je v tom ale úplne nevinne. Pri preťahovaní o ulúpené veci skončia všetci traja v zámockom rybníku u vodníka ako dušičky. Keď sa ocitnú pred nebeskou bránou, svätý Peter ich pošle späť na zem, aby v stanovenej lehote našli jeho kľúč, inak prídu do pekla. Pátranie ich zavedie na zámok, kde ich čaká okrem krásnej princeznej a dobrotivého kráľa stretnutie so zradnými kancelármi a ich darebáckymi plánmi,“ znie dej rozprávky Kľúč svätého Petra.

Výpravnú koprodukčnú rozprávku podľa scenára Petra Hudského natočil Karol Janák v prostredí Zvíkova, na zámku Sychrov a v Slavoniciach. Zahrali si v nej Sabina Remundová, David Novotný, Petr Nárožný, Sára Korbelová, Filip Březina, Berenika Kohoutová, Mark Kristián Hochman, Lukáš Příkazký či Ivan Romančík.

Týždeň plný klasík

Vo silvestrovskom týždni chystá RTVS silný program podvečer aj v prime-time.

V lukratívnom čase pred správami od 25. do 31. decembra odvysiela také tituly ako Byl jednou jeden král…, S čerty nejsou žerty, Tri oriešky pre Popolušku, Gróf Monte Christo, Muž so železnou maskou, Marečku, podejte mi pero! a Vrchni, prchni!.

V hlavnom vysielacom čase o 20:30 zas uvedie už tradične trojdielnu klasickú minisériu Sváko Ragan alebo komédiu Vesničko má středisková.

Ako sme už informovali, na Silvestra počíta vo večernom programe s rovnakou zábavnou trojičkou ako vlani – hlavný program už po 20. hodine otvoria silvestrovské Záhady tela, pokračovať bude špeciálom Milujem Slovensko a k polnoci divákov znovu prevedie talkshow Neskoro večer.

 

Čítať viac...
Nahor