Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Viete prví

Veľký súboj spravodajských staníc: Všetky prejdú zmenami, RTVS a TA3 ich odhalia na jar!

Ako prvá s kampaňou k novej tvári svojej spravodajskej televízie prišla RTVS, oproti pôvodnému plánu však mešká mesiace. Nasledovať ju budú TA3 a Joj.

Dvadsať rokov na slovenskom televíznom trhu vysielala jediná spravodajská stanica, ktorá po rozpútaní vojny na Ukrajine dostala hneď dvoch súperov.

TA3, RTVS :24 a JOJ 24 je dnes trojica konkurenčných spravodajských staníc, ktoré bojujú o podobného diváka.

Nie je to boj jednoduchý, keď v Česku na dvojnásobne väčšom trhu dostal dlhoročný spravodajský líder ČT24 doposiaľ jediného konkurenta v podobe komerčnej CNN Prima News. Tá cieli skôr na moderného diváka, no popri rešpektovanej televízii ČT sa presadzuje len ťažko.

Na Slovensku si celodenný spravodajský priestor delia hneď tri stanice a tomu zodpovedá aj ich podiel na trhu.

TA3 o časť svojich divákov prišla, no ostáva jednotkou vo svojej konkurencii.

Častejšie už však nedosahuje v slabších dňoch niekdajší celodenný priemer 2 % v univerzálnej cieľovej skupine, viackrát sa prepadáva aj k úrovni okolo alebo pod 1,5 %. V prípade mimoriadnych udalostí či sledovaných tlačových besied však stúpa celodenne najvýraznejšie na priemer okolo 2,5 – 3 %.

:24 a JOJ 24 si delia zvyšné dve priečky, rozdiely sa pohybujú na úrovni štatistickej chyby. V najslabších dňoch sú celodenne pod jedným percentom, naopak, s atraktívnym spoločenským dianím stúpajú nad jedno percento.

Veľké zmeny pred voľbami

Trojica konkurenčných spravodajských televízií sa dnes intenzívne pripravuje na zásadné zmeny.

V prípade všetkých sa majú dotknúť štúdia, v ktorom vysielajú svoje hlavné prúdové vysielanie, keď chcú predstaviť úplne nové priestory. Zostrený súboj až troch spravodajských televízií na malom slovenskom priestore núti stanice aj k posilneniu obsahu, ku ktorému už postupne dochádza.

Intenzita príprav sa stupňuje s blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Tie sa uskutočnia koncom septembra, pričom RTVS, TA3 aj Joj chcú zrealizovať pripravované zmeny do začiatku volebných diskusií. Práve voľby budú aj diváckym highlightom, kedy sa už všetky televízie budú chcieť ukázať v plnej sile s novinkami.

Kompletná obroda :24

Ako prvá zmeny predstaví spravodajská stanica verejnoprávnej televízie.

Šéf RTVS Ľuboš Machaj už pred nástupom do funkcie avizoval, že sa spravodajstvo stane jednou z kľúčových oblastí, kde chce zaznamenať výrazný progres. Otvorene priznal, že súčasná podoba spravodajskej stanice :24 je nedostatočná.

Problémom bol personálny stav, keď stanici chýbali ľudia na zaistenie celodenného spravodajského vysielania. Rovnakým problémom však bolo aj technické zázemie, keď 24-ka doteraz nemala svoje priestory a delí sa o äštúdio so spravodajskými a publicistickými reláciami celej televízie.

Od minulého roka RTVS pracuje na posilnení svojej spravodajskej stanice. :24 prejde kompletnou obrodou.

„Projekt je zameraný na vizuálne aj programové skvalitnenie spravodajskej televízie,“ povedal ešte vlani Ľuboš Machaj.

Čo sa zmení

Televízia zainvestovala a postavila nové spravodajské štúdio, z ktorého už dokáže stanica zaistiť celodenné prúdové vysielanie. Dnes ho ako jediná spravodajská televízia nemá.

24-ka takmer rok a pol vysielala v improvizovaných podmienkach, v ktorých nemala zakaždým k dispozícii štúdio na odmoderovanie pravidelných informačných blokov. V niektorých prípadoch ich dokonca nahrádzala zreprízovaním už skôr odvysielaných.

Práve reprízy sú ďalším kameňom úrazu stanice.

:24 vysiela mnoho reprízového, archívneho či publicistického obsahu, ktorý však nevznikol priamo pre spravodajský kanál.

RTVS chce po novom zmeniť dramaturgiu spravodajskej televízie.

Chystá sa obmedziť reprízové pásma a posilniť spravodajské vysielanie. Rovnako tak plánuje posilniť premiérovú publicistiku, ktorú chce vyrábať v samostatnom štúdiu.

:24 dostane aj novú tvár.

Stanica doteraz pracovala len s minimálnou vlastnou staničnou grafikou, prakticky všetko preberala z už existujúcich spravodajských či staničných vizuálov iných kanálov.

Po novom by mala dostať plnohodnotnejší a dynamickejší ident, ktorý by mal podporiť obsahové zmeny stanice a prilákať nových divákov.

Kedy RTVS spustí novú :24

Šéf telerozhlasu už počas vlaňajšej jesene avizoval, že zmeny na stanici :24 televízia predstaví túto jar.

Jeho ambíciou pôvodne bolo, aby sa tak stalo na 1. výročie vysielania stanice.

„Chcel by som, aby sa obsahové aj formálne zmeny zrealizovali 28. februára,“ uviedol v decembri minulého roka v rozhovore pre Denník N Ľuboš Machaj.

Nakoniec k tomu dôjde o vyše dva mesiace neskôr.

RTVS už minulý týždeň spustila imidžovú kampaň, ktorá ohlasuje zmeny na 24-ke. Dôjsť k nim má „čoskoro“.

Naznačuje nový vizuál, nové priestory aj zapojenie hlavných tvárí televízie do proma. Stať sa môžu prípadne tiež súčasťou jinglov v rámci pripravovaného identu.

Novú 24-ku by mala verejnoprávna televízia predstaviť tento mesiac.

RTVS podľa prvých informácií počíta so spustením vysielania z nového štúdia, s novou dramaturgiou a v novej grafike po dvojici májových štátnych sviatkov, k zmene by tak mohlo dôjsť už v priebehu budúceho týždňa.

Nové štúdio predstaví aj TA3

Ešte na jar chce RTVS nasledovať aj najstaršia spravodajská televízia.

TA3 sa najmä od minuloročnej jesene, kedy už začali vysielať obe nové spravodajské stanice, snaží o udržanie svojho postavenia na trhu a zabrániť prechodu dlhoročných divákov ku konkurencii.

Ťaží najmä z 20-ročnej tradície spojenej s návykom divákov a taktiež dobrým postavením u operátorov. Naopak, ako jediná z troch spravodajských staníc nie je dostupná v bezplatnej ponuke DVB-T. Odišla z nej ešte koncom roka 2020.

Následne od jesene 2021 prešla TA3 sériou zmien.

Začala sa kompletnou zmenou vizuálu s novým logom, štúdiom a grafikou pri príležitosti 20. výročia od začiatku vysielania, pokračovala zmenou majiteľa, keď sa prepojila sa s vlastníkom denníka Pravda.

Odvtedy na webe TA3 v klasickom spravodajskom servise aj témy s odkazom na aktivity majiteľov denníka Pravda – „OUR MEDIA SR prichádza opäť s novým projektom. Spúšťa športweb.sk“ či „Čitatelia rozhodli jednoznačne: Najlepší pomer ceny a kvality má denník Pravda„.

Hlavnou zmenou je však posadenie televízie TA3 a denníka Pravda pod jednu strechu.

Už niekoľko mesiacov je jednou z horúcich tém sťahovanie spravodajskej televízie do nových priestorov administratívnej budovy Národného štadióna Tehelné pole v Bratislave, kde dostane aj úplne nové vysielacie štúdio.

Denník už na novej adrese sídli.

TA3 by sa divákom z nového štúdia mala prihlásiť iba pár týždňov po :24.

Televízia chce nové vysielacie priestory predstaviť ešte pred letom.

Joj s najväčšou zmenou za 16 rokov

Do tretice by nové štúdio mala dostať aj najmladšia spravodajská televízia.

Joj už pred niekoľkými mesiacmi potvrdila, že po dlhých rokoch kompletne prestavia svoje spravodajské štúdio.

„V dohľadnej dobe postavíme pre televíziu Joj nové štúdio,“ povedal vlani v októbri pri spustení spravodajskej JOJ 24 generálny riaditeľ televízie Marcel Grega v Novinách o 12.

V súčasných ateliéroch Joj postavila prvé vlastné štúdio v roku 2007, predtým využívala scénu blízku spravodajstvu TV Nova, s ktorou zdieľala pôvodného majiteľa. Dnes, paradoxne, Nova patrí do spoločnej skupiny s konkurenčnou Markízou.

Spravodajské štúdio Joj prestavala v roku 2013, následne zmenami prešlo v januári 2015. Odvtedy vysiela aj v súčasnej spravodajskej grafike.

Televízna dvojka by však mala tentoraz na bratislavskej Kolibe postaviť úplne nové spravodajské štúdio, navyše v nových televíznych priestoroch. 

Pôjde tak iba o druhú veľkú zmenu spravodajského zázemia v celej jej histórii a vôbec najväčšiu za posledných 16 rokov.

Joj už uviedla, že chce nové štúdio predstaviť ešte v tomto roku. Stať by sa tak malo na jeseň.

Zároveň naznačila, že zavŕši proces prepojenia novej spravodajskej stanice JOJ 24 so zvyškom televízneho vysielania, keď by malo dôjsť k zjednoteniu spravodajského vizuálu celej televízie.

Na rozdiel od RTVS, ktorá vo vysielaní :24 preniesla kompletnú spravodajskú grafiku z hlavných Správ RTVS či iných programov, Joj pre svoju stanicu pripravila kompletne vlastný ident, vysielaciu grafiku aj samostatné štúdio.

Vizuálne tak je JOJ 24 v porovnaní s hlavnými Novinami Joj v súčasnosti úplne samostatnou stanicou.

 

Čítať viac...
Nahor