Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Sledovanosť

Veľké jarné finále Dunaja zlomilo rekordy: Všetko, čo vieme o novej sérii! Čo sa stalo s Evou?

Markíza pre túto sezónu ukončila vysielanie dobového Dunaja, posledný diel seriálu sledovalo doposiaľ najviac divákov.

Letné prázdniny sa nezadržateľne blížia a ich príchod už tradične naznačujú aj televízne štruktúry.

V nich postupne od mája končia hlavné sezónne projekty, ktoré nahrádza mimosezónny program, trvajúci až do prelomu augusta a septembra.

S obrazovkami sa najnovšie rozlúčil aj dobový seriál Dunaj, k vašim službám, ktorý bol spoločne s dennou sériou Mama na prenájom vôbec najdôležitejšou tohtoročnou novinkou Markízy.

Dunaj mal za úlohu vo vysielaní zastúpiť pauzujúcu Druhú šancu, ktorá sa s novými časťami objaví najskôr budúci rok, pričom televízia sa rozhodla úspech poistiť ohlásením svojho vôbec najväčšieho a prvého výpravného seriálu v jej histórii, do ktorého obsadila plejádu známych hercov a nových tvárí, pričom novinku zverila tvorcom Druhej šance.

Len ateliéry seriálu Dunaj pripravovala Markíza niekoľko mesiacov. Kostýmy hercom šila na mieru, na mieru nechala vyrobiť aj mnohé dobové zariadenie. Iné zas nakúpila a repasovala do štýlu seriálových ateliérov.

Napriek tomu zažil Dunaj rozpačitý štart.

Seriál sa niekoľko týždňov po štarte pohyboval skôr na priemernej úrovni, jeho podiely na trhu dosahovali priemery Markízy v okolí 22 % v obchodnej cieľovke. Spravidla iba tesne napriek výrazne vyšším nákladom porážal konkurenčný seriál Nemocnica, od ktorého sa odtrhol až po čase.

 


Unikátne ateliéry, ktoré uchvátili divákov: Na tomto mieste sa nakrúca Dunaj, k vašim službám!Čítajte →

Ako sme už informovali, Dunaj začal svoje najsilnejšie obdobie zažívať až po dvoch mesiacoch vysielania. Od marca jeho pravidelná sledovanosť stúpla nad 7-ratingovú hranicu a v podiele na trhu si polepšil spravidla k okoliu 24 – 26 %. Zároveň práve v priebehu marca a apríla niekoľkokrát prepísal najvyššie hodnoty sledovanosti.

Rekordné jarné finále Dunaja

Nové rekordy trhol Dunaj v samotnom jarnom finále.

Seriál vyvrcholil tento utorok poslednou 20. časťou druhej série, na ktorej konci sa už diváci nedočkali ukážky ďalšej časti. Seriál od tohto týždňa nahradí vo štvrtky aj utorky česká premiérová kriminálka Odznak Vysočina.

Dunaj, k vašim službám sa s touto sezónou rozlúčil priblížením sa doterajšiemu ratingovému maximu s výkonom 8,2 % a trhol vôbec najvyšší podiel na trhu až 29,2 % v obchodnej cieľovke.

Len o desatinu zaostal za ratingovým rekordom z konca apríla, zároveň o viac ako jeden bod zlepšil doterajšie maximum v podiele na trhu.

Dunaj si zároveň vo finále jari pozrelo doposiaľ najviac divákov.

Vôbec po prvýkrát atakoval polmiliónovú úroveň, keď ho sledovalo celkovo priemerne 493-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke a svoje doterajšie maximum vylepšil o 16-tisíc divákov.

Dunaj si od prvých týždňov vysielania po finále získal takmer 100-tisíc ďalších divákov.

Ešte v prvých dvoch mesiacoch vysielania sa častejšie hýbal blízko 400-tisícovej úrovne, spravidla ho vtedy porážala vo všeobecnej popularite konkurenčná Nemocnica. Po marcovom náraste sledovanosti sa už často hýbal na úrovni okolo 430 – 450-tisíc divákov a zvyšoval náskok pred Nemocnicou.

Dunaj bol vo finále suverénnym lídrom na trhu.

Nemocnicu nechal za sebou rozdielom vyše 130-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke, v obchodnej skupine uhral nemocničný seriál svoj súčasný priemer s ratingom 5,5  a podielom takmer 20 %.

 


Prázdninové plány Jojky: Návrat seriálového hitu 911, spin-off AGT aj letné pokračovanie Hranice!Čítajte →

Kedy odštartuje nová séria Dunaja

Dunaj bude na Markíze pokračovať.

Ako sme už informovali, seriál otvorene priznáva, že je rodinnou ságou, akou sú aj klasické telenovely, a nemá uzatvorený dej. Televízia si však dala záležať na jeho spracovaní, ktorého úroveň sa snaží udržiavať aj s pribúdajúcimi časťami.

Seriál je koncipovaný s potenciálom dlhodobého vysielania a o jeho budúcnosti v prvom rade rozhoduje úspech.

Ten sa po postupom času dostavil a Markíza už dlhší čas pracuje na nových častiach. Nová tretia séria Dunaja sa na obrazovkách objaví na jeseň.

Odštartovať by mala tradične v septembri, no jej plány môže ešte ovplyvniť Joj.

Na začiatku tohto roka Markíza s dobovým seriálom pokrývala nástup seriálovej Nemocnice a kopírovala jej dátum januárového štartu. Na jeseň sa oba seriály stretnú v rovnakej sezóne opäť.

Jojka pritom už od uvedenia Nemocnice na obrazovky štartuje jej jesennú sezónu ešte v auguste. Urobila tak v oba roky 2021 aj 2022. V prípade, ak by tento postup Joj zopakovala a Markíza sa opäť rozhodla pokrývať nemocničný seriál od jeho začiatku, Dunaj by sa mohol vrátiť ešte skôr.

O čom bude nová séria Dunaja?

Dunaj v jarnom finále otvoril niekoľko nových liniek.

Tvorcovia vyšli seriálovým divákom v ústrety a ukončili sezónu opätovným zblížením sa Kláry (Kristína Svarinská) a Petra (Marek Rozkoš), ktorý sa však medzitým oženil s Johankou (Mária Schumerová).

Scenáristi sa na konci finále snažili naznačiť, že to s jej nevyliečiteľnou chorobou myslia vážne, no i tak to v novej sérii nemusí byť so vzťahom Kláry a Petra tak jednoduché. Johanka sa totižto vyberie na liečenie, ktoré jej môže zachrániť život.

Zo seriálu sa však na konci jari skutočne porúčala jedna z postáv, keď si vo väzení siahol na život Marek (Peter Oszlík), zlodej, ktorý bol v minulosti Kláriným kumpánom. Jeho smrť nebola náhodná a v pozadí za nitky ťahá Anton Holubec (Filip Tůma), ktorý chystá voči Kučerovcom pomstu. Budúcnosť ich podniku závisí od nacistov, s ktorými sa Holubec ochotne spojí.

Svoju tvár naplno odhalila Irena (Barbora Andrešičová), ktorá sa v snahe ovládnuť riadenie Dunaja v skutočnosti postarala o krach vzťahu medzi jej bratom Leopoldom (Tomáš Maštalír) a Šarlotou (Sarah Arató).

Napriek Šarlotinej snahe jej Leopold neveru, ktorú naplánovala Irena, neodpustí. Irena má pritom jediný cieľ – dostať Leopolda z domu. Po tom, čo rodina odvrhla Holubca a vyhodila ho z Dunaja, sa novou riaditeľkou chce stať ona!

Vráti sa Eva do deja?

Život sa v sekunde naruby obrátil jej najcennejšej pracovníčke Alene Valentovej (Lesana Krausková).

V okamihu prišla o Jakuba (Matúš Kvietik), ktorého gardisti zavreli do žalára, aby vzápätí boj o život prehrala Jakubova mama.

Z Aleny sa tak stáva živiteľka rodiny, ktorá musí nakŕmiť tri hladné krky, a definitívne sa jej rozplynul sen o novej práci u konkurencii. Irena si šancu neprísť o Alenu a jej talent, v snahe poraziť Neheru, nenechá ujsť.

Vôbec najväčšie očakávanie novej série smeruje k Eve (Petra Dubayová).

Tá po svojej veľkej premiére v divadle naplánovala útek s Dávidom (Jakub Jablonský), ktorý sa skrýva pred nacistami. Eva však záhadne po premiére zmizla a posledný, kto ju videl, je Walter Klaus (Ján Koleník). Ten od svojej manželky Helgy (Jana Majeská) dostal jasné zadanie – buď sa nadobro Evy zbaví, alebo sa ona zbaví jeho.

Aj keď to posledné, čo diváci videli, bola zbraň, ktorú Klaus namieril na Evu, Schatzi rýchlo pochopí, že ju v skutočnosti nezastrelil. Naopak, Eva je na úteku a Walter je jej na stope. U jej rodičov ju však bude hľadať márne…

Tvorcovia si ponechali v zálohe vysvetlenie udalostí, ktoré sa stali medzi Walterom a Evou v divadelnej šatni. Bolo dôvodom, prečo svoju milenku nechal žiť, že nosí pod srdcom práve jeho potomka?

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor