Pikošky
Unikátne ateliéry, ktoré uchvátili divákov: Na tomto mieste sa nakrúca Dunaj, k vašim službám!
Pozrite si veľkú prehliadku jedného z najväčších seriálových ateliérov, v ktorom vzniká dobová séria Dunaj, k vašim službám.
Jedinečné kostýmy, dobová atmosféra aj honosné ateliéry odlišujú seriál Dunaj, k vašim službám od iných projektov na televíznej obrazovke.
Stávka na dobovú rodinnú ságu Markíze vyšla, keď sa po prvých dvoch mesiacoch vysielania začal z Dunaja stávať nový divácky hit a dnes patrí medzi najpopulárnejšie programy na trhu.
Dunaj je pritom vo svojej podstate telenovelou.
Už tvorcovia českého originálu, ktorý stal na začiatku slovenskej verzie seriálu, priznali, že je koncipovaný s potenciálom dlhodobého vysielania. Markíza ho nasadzuje intenzívnejšie dvakrát do týždňa a už dnes je jasné, že v prípade s ním môže pokračovať dlhé mesiace.
Ako sa nakrúca Dunaj
Dunaj sa však stal doposiaľ najvýpravnejšou a najkvalitnejšou telenovelou na Slovensku.
Napriek podobným vzťahovým linkám aj potenciálne dlhodobom vysielaní sa Dunaj od klasických denných seriálov ako Oteckovia, Búrlivé víno, Panelák či Mama na prenájom nateraz v mnohom odlišuje.
Markíza pri projekte stavila na tvorivý tím vlaňajšieho seriálového hitu Druhá šanca, od ktorého očakávala podobne kvalitné spracovanie Dunaja.
Oproti bežným denným seriálom nakrúcanie jednej scény trvá aj päťnásobne viac času.
„Pri takomto seriáli sa točí menej obrazov denne, takže na každý obraz je omnoho viac času so zreteľom na hranie,“ povedal v rozhovore pre Evitu herec Martin Mňahončák. V Dunaji stvárňuje Viliama Urbana, pracovníka na oddelení hudby v obchodnom dome.
Dôraz na herecké výkony
Tvorcovia tak dávajú priestor vyniknúť hercom a príprave jednotlivých scén.
„Je čo hrať a hlavne kedy hrať. Pri dennom seriáli je to iné, robí sa oveľa viac obrazov za deň. Pri tom tempe natáčania sa nedá stíhať príliš veľa hrania. Na každý obraz je povedzme 20 alebo 30 minút a v tom čase musíme stihnúť zahrať niekedy aj päťstranový text, dbá sa skôr na to, aby to vyznelo logicky,“ dodal Mňahončák.
Práve herecké výkony vyzdvihuje pri sledovaní Dunaja množstvo divákov.
Niektorí ich dokonca prirovnávajú k najlepším, aké na slovenskej televíznej obrazovke videli.
„Pri seriáloch, ako je Dunaj, k vašim službám máme na natočenie jedného obrazu aj dve hodiny. S režisérom si rozoberieme situáciu, povieme si, čo chceme dosiahnuť, a máme priestor na prácu,“ odhalil herec.
Markíza mala o to väčší problém stíhať pripraviť epizódy Dunaja včas.
Ako sme v minulosti exkluzívne informovali, televízia v začiatkoch vysielania finalizovala jednotlivé časti krátko pred uvedením, pod tlak ju dostalo urýchlenie nasadenia seriálu aj intenzívnejšie nasadzovanie dvakrát do týždňa. Česká seriálová verzia Zlatá labuť beží len raz týždenne, podobne ako naše projekty Klamstvo, Druhá šanca alebo Iveta.
Ateliéry unikátom
Priestory dobového Dunaja patria medzi seriálových rekordérov.
Ateliéry vznikli v Bratislave pri obchodnom centre Avion, kde televízia zabrala jedno celé poschodie v budove na Galvaniho ulici. Rozprestierajú sa na ploche vyše 2-tisíc metrov štvorcových a patria medzi najväčšie, aké boli na Slovensku použité pri nakrúcaní televízneho seriálu.
Za seriálovými priestormi stojí scénograf Juraj Kuchárek. Podieľal sa nielen na stavbe celého ateliéru ale aj na jeho zariadení.
Celková príprava seriálových priestorov zabrala takmer pol roka.
„K naštudovaniu podkladov sme používali najmä knihy, katalógy, ako inšpirácia tiež, samozrejme, slúžili dobové filmy. Skvelým podkladom a inšpiráciou boli dokumenty o architektoch a bytovej kultúre,“ povedal Kuchárek v rozhovore pre Ružinovské Echo. Za tip ďakujeme čitateľovi Jurajovi.
Najzložitejšou súčasťou príprav ateliéru bolo zariadenie.
„Kompletne všetko bolo vyrobené na mieru. Väčšia časť nábytku sa taktiež vyrábala na základe výkresov a iba konkrétne solitérne kusy sme zháňali v antikvariátoch a starožitníctvach. Tie sme po zakúpení následne opravovali a čalúnili, aby sme ich doladili do konkrétnej farebnej podoby, keďže každý interiér podliehal vopred určenej farebnej palete.“
Realizácia návrhov a príprava dobového zariadenia zabrala tvorcom dva mesiace. Samotná stavba ateliéru trvala ďalšie tri.
„Najťažšie bolo dozariaďovať jednotlivé priestory, keďže dobové predmety si dnes nekúpime v obchode. Potrápila nás aj časová náročnosť vzhľadom na veľkosť a náročnosť celého projektu.“
Čo všetko sa v nich nakrúca?
V ateliéri sa rozprestiera celý obchodný dom, no nielen ten.
„Viac svetov v jednom priestore a všetko vyzerá veľmi realisticky. Sú to kulisy, kde sú možnosti odsunutia, prisunutia stien, podľa toho, ako je potrebný záber. Ide o veľký projekt napríklad aj z hľadiska dobových kostýmov, ktoré nám hercom šili na mieru,“ prezradil Martin Mňahončák.
Na jednom mieste sa nakrúcajú obrazy z obchodného domu aj jeho priečelia pred typickými výkladmi, nachádza sa tu tiež interiér bytu Waltera a Helgy, Viliama a Anny, Jakubovej rodiny, Vilmy, penziónu, kabaretu.
Rovnako tu vznikol kompletný interiér vily rodiny Kučerovcov – od Leopoldovej izby cez spálňu Ireny po honosnú jedáleň.
Tvorcovia si pri príprave interiérov dali záležať, aby odrážali rozdielnosť spoločenských vrstiev.
„V zadaní bola najmä rôznorodosť interiérov na základe spoločenských vrstiev. Vychádzalo, samozrejme, aj z možností, ktoré nám poskytoval pôdorys ateliéru, v ktorom sme dekoráciu mali začať chystať. Každý jeden priestor mal presný dobový koncept vychádzajúci z inšpirácie konkrétnej architektúry historizujúcich stavieb, modernistických smerov, artdeca, či funkcionalizmu,“ uviedol Kuchárek.
Predlohou pre obchodný dom sa stal prvý obchoďák na Slovensku nachádzajúci sa v centre Bratislavy na Námestí SNP.
„Samotný obchodný dom bol inšpirovaný viacerými obchoďákmi tej doby, no najviac sme sa inšpirovali architektúrou obchodného domu Brouk a Babka,“ potvrdil scénograf televízneho Dunaja.
Postavený bol v roku 1936 spoločnosťou, ktorú zakladali podnikatelia Jaroslav Brouk a Josef Babka. V Česku vznikla sieť obchodných domov Brouk a Babka, jediný slovenský obchoďák z ich siete vznikol v Bratislave. Pôvodne niesol názov Obchodný dom Bohuslav Brouk, neskôr sa premenoval na Obchodný dom Dunaj.
Posledný obchodný dom niesol názov Bílá labuť a postavený bol v Prahe v roku 1939. Predlohou sa stal pre českú verziu seriálu Zlatá labuť.
Veľká prehliadka ateliéru Dunaj, k vašim službám
Foto: Markíza