Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľká novinka RTVS Pečie celé Slovensko mala prísť na jeseň: Nastalo ticho, toto sa deje v zákulisí!

Marek Ťapák ešte v júni nečakane potvrdil nasadenie novinky už na jeseň, RTVS však program do žiadnych plánov či kampaní nezaradila.

Krátko pred letom RTVS potvrdila správu, že sa jej podarilo získať atraktívny licencovaný formát The Great British Bake Off. Šou britskej BBC sa v priebehu rokov stala hitom vo viacerých krajinách a nedávno aj v Česku, pričom do našich končín sa dostáva až po desiatich rokoch od uvedenia na britskom trhu.

RTVS si od šou sľubuje veľa, keď nekúpila len licenciu na vysielanie slovenskej verzie, ale zakúpila rovno celú bibliu a formát, ktorý tak bude exkluzívne na slovenskom trhu vlastniť. Nebude tak už musieť s BBC dojednávať licencie na vysielania či reprízy programu a bude s ním môcť narábať podľa vlastných potrieb.

Formát The Great British Bake Off, ktorý by na Slovensku mohol niesť názov Pečie celé Slovensko, je čo do produkcie veľkou a náročnou šou vyžadujúcou si nielen dôslednú, ale aj nákladnú prípravu. Veľkým prekvapením tak bolo, keď ešte Marek Ťapák v pozícii riaditeľa programu RTVS v polovici júna uviedol, že šou telerozhlas nasadí už túto jeseň.

Formát pritom RTVS kúpila len túto jar a ešte v máji nemala doriešené kľúčové detaily ohľadom produkcie. Nakoľko ide o veľký formát, televízia nemá dostatočné interné kapacity na jej prípravu podľa licencie a zadá ju externej spoločnosti. Tú v tom čase ani nemala vybranú.

RTVS už skôr potvrdila, že produkčnú spoločnosť výbere na základe výberového konania a konkrétnych ponúk. Podľa viacerých informácií výberové konanie stále prebieha a víťaz by mohol byť oznámený v polovici septembra. 

Nové programové vedenie RTVS na čele s Antonom Šulíkom má cieľ ponuky jednotlivých spoločností porovnávať aj s cenami v Európe či produkciou BBC, pričom víťaznú ponuku plánuje pred verejnosťou obhájiť.

Dôležitou súčasťou cenových ponúk aj celej prípravy je tiež výber prostredia, v ktorom sa bude šou nakrúcať. Licencia pre túto šou striktne určuje jej realizáciu v v honosných priestoroch kaštieľa či zámku, ktorého výber v spojení s niekoľkotýždňovou výrobou taktiež nie je jednoduchý.

Podľa našich informácií priestor pre šou nevyberá RTVS. S ponukami mali rôzne vhodné kaštiele oslovovať samotné produkčné spoločnosti a na základe ich predbežných dohôd nastavovať kompletné cenové ponuky, už aj s nákladmi na využívanie vhodných priestorov.

RTVS tak v priebehu jesene miesto uvedenia šou bude ešte len doťahovať detaily ohľadom samotnej realizácie formátu. Ak by ich aj stihla doriešiť začiatkom sezóny v septembri, zámerom tvorcov je nakrúcať v jarnom či letnom období, kedy je najkrajšie počasie.

Úplne pôvodné plány ešte túto jar hovorili o výrobe počas tohto leta ako o najoptimistickejšom variante. Definitívne by k realizácii malo dôjsť do leta budúcoročného.

Čítať viac...
Nahor