Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

Veľká novinka RTVS: O nasadení na jeseň rozhodla expresne, takýto úspech očakáva!

RTVS sa pre realizovanie veľkého nákladného formátu už pre tento rok mala rozhodnúť len na poslednú chvíľu.

Úspešný zahraničný formát, ktorý pod názvom Pečie celá zem predstavila tento rok u našich susedov Česká televízia, by sa mal na Slovensko dostať už tento rok. Potvrdil to programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák, a to napriek tomu, že ešte prednedávnom to isté vôbec nebolo.

Veľká výpravná pekárska šou sa má na obrazovkách Jednotky objaviť už túto jeseň. Verejnoprávna televízia sa tak už pripravuje na nakrúcanie novinky, ktorá sa bude kompletne realizovať, ako to určuje licencia, vo výpravných priestoroch kaštieľa či zámku.

Napriek tomu, že šou, ktorá u nás ponesie názov Pečie celé Slovensko, je už len pre kompletné nakrúcanie v kaštieli značne nákladnou šou, rozhodnutie realizovať ju už toto leto v časoch poznačených ekonomickou krízou malo padnúť len nedávno.

Ťapák len tento pondelok avizoval, že aj túto šou RTVS nechá nakrútiť externej produkčnej spoločnosti, výber má prebehnúť na základe predložených cenových ponúk. Podľa všetkého však ale už mnohé kľúčové detaily ohľadom tvorivého procesu šou televízia musí poznať.

Ešte na konci minulého mesiaca totiž neboli rozhodnuté mnohé detaily.

Okrem toho, že nebolo jasné, kto šou vyrobí, rovnako to platilo o mieste, kde sa bude nakrúcať a taktiež o termíne, kedy vôbec k výrobe dôjde.

Podľa zákulisných informácií portálu Mediaboom.sk pripadalo do úvahy začať s výrobou od tohto leta, no rovnako tak ponechať šou na budúci rok a realizovať ju pre budúcu jeseň.  Zdá sa však, že RTVS v mnohom už musí mať jasno, nakoľko s výrobou bude musieť začať čoskoro.

Nakoľko RTVS potvrdila nasadenie šou už pre túto jeseň, s výrobou počíta od leta, pričom s prípravami by mala začať od júla. Je pritom pravdepodobné, že sa nakrúcanie šou pretiahne aj do jesene, keď celá realizácia nakrúcania je plánovaná na obdobie približne troch mesiacov.

Novinka Pečie celé Slovensko je nákladným formátom, ktorého realizácia RTVS v časoch poznačených koronakrízou vzbudzuje pozornosť. Najmä, ak ešte nedávno nebolo vôbec isté, že ho bude mať a realizovať. Verejnoprávna totiž súťažila o formát so súkromnou Joj, ktorú nakoniec mala predčiť napríklad tým, že kúpila rovno celú licenciu k šou. Podľa opravených správ Stratégií mala stáť takmer 185-tisíc eur. RTVS takto pre slovenský trh vlastní celý formát, nielen dočasnú licenciu na jeho vysielanie.

RTVS tvrdí, že napriek vysokým nákladom na získanie formátu či jeho realizáciu, sa jej investícia vyplatí. Peniaze sa jej majú vrátiť cez sponzorov, ktorí sa budu chcieť spájať s novou šou. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník očakáva trhový podiel programu na úrovni 15 – 19 %, podľa všetkého v univerzálnej cieľovke.

Vysielací deň šou je v tejto chvíli otázny. RTVS má vo veľkých formátoch históriu v sobotnom prime-time, pre jeseň však potvrdila prípravu 12 nových častí Záhad tela, ktoré jej tak vystačia na približne tri mesiace.

Tie v časoch stále najväčšej koronakrízy v priebehu apríla, kedy sa vrátili na obraz s premiérami, dosahovali podiely na úrovni bližšie k spodnej hranice rozptylu určeného pre šou Pečie celé Slovensko. Hýbali sa na podielovej úrovni 13 – 17 %. RTVS tak, podľa všetkého, očakáva obdobnú výkonnosť.

V počte divákov by sa tak šou mala hýbať na úrovni okolo 360 až 420-tisíc divákov, aby v jesenných časoch, kedy už bude pri obrazovkách tráviť čas opäť väčší počet divákov, naplnila deklarované očakávania. Tieto hodnoty by pre ňu znamenali obdobné čísla, aké väčšinou dosahovala v tohtoročnej tretej, stále nedokončenej sérii, ťažisková folklórna šou Zem spieva. Tá taktiež bežala v soboty.

Na piatky RTVS počíta s novou sériou Milujem Slovensko, ktorú bezprecedentne dohodla v niekoľkomiliónovom kontrakte na rovno štyri série dopredu. Pôvodnú zábavu vysiela ostatné sezóny aj štvrtky, kde ponúka reláciu Zlaté časy, nepravidelne s pôvodnými programami prichádza v utorňajšom prime-time. Vlastnú produkciu uvádza aj v nedele, ide však pravidelne o seriálové projekty.

Čítať viac...
Nahor