Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

RTVS vyhrala zákulisný boj o značkový formát! Prinesie veľkú šou Pečie celé Slovensko, valcovala u susedov

V zákulisí prebehla súťaž o televíznu novinku, ktorá zabodovala vo viacerých krajinách. Nákladný formát aj v kríze vysúťažila verejnoprávna televízia.

RTVS na obrazovky prinesie ďalšiu veľkú celoslovenskú šou, ktorá bude patriť medzi highlighty jej produkcie. Opäť pôjde o adaptáciu zahraničného formátu, pri ktorom však prvýkrát nezískala len prístup k právam, ale rovno za státisíce zakúpila celú licenciu a tak si formát kúpila kompletne. O výhodách píšeme nižšie.

Verejnoprávna televízia takto zakúpila celý formát The Great British Bake Off, ktorý bol prvýkrát uvedený pred desiatimi rokmi. Informácia bola zverejnená na Rade RTVS, informovali o tom Stratégie. Licencia patrí britskej verejnoprávnej stanici BBC, ktorá začala formát vysielať v roku 2010, pričom odvtedy s ním zaznamenala mnoho úspechov a rekordy sledovanosti.

V zákulisí pritom o formát The Great British Bake Off prebehla súťaž. Ako portál informoval, záujem oň mala aj komerčná stanica Joj, ktorá šou rovnako chcela realizovať na slovenskom trhu. Televízia už má v týchto formátoch svoju históriu, keď po úspechu akvizičných sérií Najlepšie torty a Fantastické torty nakrútila aj vlastnú verziu Najlepšie slovenské torty. Pravidelne pritom realizuje kuchárske či podobné formáty, medzi nimi mala už aj hlavnú sezónnu šou Recept na bohatstvo, ktorá jej však neuspela. Bolo to pritom prvý a posledný raz, kedy na jej obrazovke moderovala Adela Vinczeová.

RTVS nakoniec súboj o formát vyhrala, pričom sa jej to mohlo podariť práve preto, že ho kúpila rovno celý. Miesto niekoľko desaťtisícovej ceny za dočasnú licenciu, ktorá by jej umožnila nakrútiť slovenskú verziu formátu, RTVS zaplatila rovno 482-tisíc eur, informovali Stratégie. Týmto sa stala rovno majiteľom biblie a kompletných práv pre slovenský trh, nebudú tak už patriť britskej televízii.

Ide o rozdielny prístup, než aký sa bežne využíva pri adaptácii zahraničných formátov. Pri takmer všetkých – od Česko Slovensko má talent po Milujem Slovensko, televízie zakupujú vysielaciu licenciu, ktorá určuje podmienky, za akých môžu realizovať projekt na Slovensku. Licencia definuje napríklad časové obdobie, preto v prípade dlhodobých projektov televízie po čase musia licenciu obnovovať, či o ne môže prebehnúť súťaž. Spravidla však majú televízie na predĺženie licencie opciu. Licencia udáva tiež koľko sérií programu môže byť v rámci danej licencie nakrútených, a prípadne aj počet opakovaní.

Formát The Great British Bake Off už dobre poznajú aj viacerí slovenskí diváci. Túto jar ho v našich končinách po prvýkrát realizovala Česká televízia pod názvom Peče celá země, pričom sa stal jedným z jasných highlightov jari. Po štarte nad miliónom sa šou postupne vyšvihla k úrovni 1,3 milióna divákov, finišovala dokonca na rekorde 1,7 milióna divákov. Po rozbehu sa pravidelne dostávala v oboch hlavných cieľovkách na podiel okolo 35 % aj vyššie.

Šou The Great British Bake Off je láskavý televízny formát, ktorý má za úlohu priniesť príjemnú atmosféru, ktorá sa bude točiť okolo obľúbeného pečenia a hľadania toho najlepšieho cukrára v krajine.

Samotný formát nie je vôbec lacná záležitosť, keď má striktnú bibliu, podľa ktorej sa bude musieť nakrúcať v kaštieli a dodržať mnoho jasných pokynov. Pôjde tak o ďalší z nákladných formátov RTVS, ktorému pritom dáva zelenú v čase hlbokej ekonomickej krízy.

O formáte The Great British Bake Off (zdroj: Česká televízia)
Výpravná a láskavá súťaž o najlepšieho tvorcu báboviek, koláčov, tort a múčnikov. Jej cieľom a zmyslom je ukázať lásku k tak zdanlivo banálnej „práci“, akou je pečenie. V skutočnosti sa totiž za touto činnosťou skrýva oveľa viac, počínajúc úctou k tradíciám a umu predkov. Program vzdáva hold fascinujúcim zručnostiam ľudských rúk a vyslovuje uznanie zápalu pre vec, ktorý najlepší domáci pekári musí mať.

V neposlednom rade je poslaním sprostredkovať divákom pohľad na neuveriteľné skvosty, ktoré si budú chcieť doma ihneď po zhliadnutí sami upiecť. Pečie celá krajina ponúkne tradičné receptúry, ale aj inovatívne postupy. Dvanásť finalistov bude musieť čeliť kreatívnym výzvam, kedy môžu doma trénovať a vylepšovať, čakajú je takisto úlohy, s ktorými sa stretnú niekedy aj prvýkrát v živote.

Formát pochádza z Britských ostrovov. Tamojšia súťaž pre amatérskych kuchárov The Great British Bake Off sa prvýkrát vysielala na obrazovkách verejnoprávnej BBC 2 v roku 2010 a takmer okamžite si získala obrovskú popularitu, dôkazom je niekoľko ocenení BAFTA pre televízny program roka aj fakt, že sa v rokoch 2015 a 2016 stala najsledovanejším reláciou v Spojenom kráľovstve.

Vo Veľkej Británii dokázala táto súťaž veľmi výrazne pozmeniť názor verejnosti na domáce pečenie, za posledných pár rokov sa z neho stal oveľa rozšírenejší koníček a výhercovia jednotlivých sérií sú vo svojej vlasti nielen veľmi populárni, ale zároveň sa zo zapálených amatérov stali úspešní profesionálni pekári. O popularite relácie svedčí aj niekoľko odvodených formátov, v juniorskom Bake Off súťažia v pečení deti, v ďalšej verzii profesionálnej pekári a dokonca už existujú obdobné súťažné formáty pre domáce krajčírky alebo pri tvorbe keramiky. Licenciu na vysielanie Bake Off v súčasnosti kúpilo viac ako dvadsať krajín, od Argentíny cez Francúzsko až po Nový Zéland.

Predstavenie formátu vo videu

Ukážka z českej verzie

Zdroj foto

Čítať viac...
Nahor