Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Milujem Slovensko chce RTVS potvrdiť na rovno štyri série dopredu! Megakontrakt vyvoláva otázky

Televízia podpísala niekoľkomiliónovú zmluvu, ktorou dohaduje nakrúcanie šou netradične rovno na 4 série dopredu. Napriek tomu, že dlhodobo Milujem Slovensko beží len s jednou sériou za rok, zmluva štyri nové ročníky vtesná do zvyšného funkčného obdobia Jaroslava Rezníka končiaceho o dva roky.

Vedomostný kvíz Čo ja viem a zábavná šou Milujem Slovensko tvoria už niekoľko rokov nosné piliere hlavných televíznych sezón RTVS. V piatkový večer sa už od roku 2014 striedajú na jar a na jeseň a z verejnoprávnych programov sa štandardne tešia najvyššej sledovanosti.

Pôvodne bolo jasným hitom RTVS Milujem Slovensko. Ako nový formát štartovalo na jar 2013 a následne našlo miesto každoročne v jesennej sezóne. V piatky bežne porážalo komerčné programy a radilo sa k top programom na celom trhu, posledné sezóny však začalo strácať dych a výraznejší pokles zaznamenalo po kapitánskej výmene pred dvoma rokmi.

Väčšiu silu, naopak, začala vykazovať jarná istota Čo ja viem, ktorá program RTVS doplnila na jar 2014. Aj tento rok viackrát doťahovala či prekročila polmiliónovú hranicu,  Milujem Slovensko vlani túto métu nedosiahlo ani raz, dokonca ani na Silvestra. Jeho priemer sa hýbal okolo 400-tisíc divákov, nepomohol mu pritom ani návrat Adely Vinczeovej a Dana Dangla do pozície kapitánov.

RTVS pritom aktuálne v čase krízy, kedy sama priznáva problémy a programové škrty v dôsledku výpadov príjmov z reklamy pre neuskutočnené veľké športové podujatia, podpísala s externou produkčnou spoločnosťou goodtv netradičný megakontrakt, aký v prípade šou Milujem Slovensko nemá obdobu.

Spoločnosť goodtv vyrába Milujem Slovensko pre RTVS od prvej série. Štandardne v okolí leta televízia s produkčnou spoločnosťou podpisovala zmluvu na novú najbližšiu sériu, ktorú vysielala v danom roku na jeseň.

Po ôsmich sériách sa RTVS s goodtv rozhodla podpísať zmluvu, ktorou verejnoprávna televízia môže súkromnej firme zabezpečiť zákazky na roky dopredu. 

Miesto zmluvy na výrobu jednej série uzatvorila aktuálne RTVS s goodtv megakontrakt, v ktorom dohadujú pokračovanie spolupráce na rovno štyri série dopredu. Okrem tohtoročnej deviatej série rovno aj desiatu, jedenástu a dvanástu. Celkovo megakontrakt dosahuje hodnotu vyše 3,6 milióna eur, pričom počíta s nakrútením spolu 60 epizód programu.

Kým pre súkromnú spoločnosť je to v dnešných neistých časoch najlepšia možná správa, pre koncesionárskych poplatníkov to môže znamenať biznis za štátne peniaze.

Celý kontrakt je totiž dohodnutý tak, že ho stihne ešte celý naplniť a uzavrieť pri zotrvaní vo funkcii súčasný generálny riaditeľ Jaroslav Rezník.

Tomu funkčné obdobie skončí uprostred roka 2022, dokedy by pri súčasnom nasadzovaní Milujem Slovensko verejnoprávna televízia stihla odvysielať iba tri série šou.

Na rok 2022 však už rovno teraz RTVS naplánovala vysielanie Milujem Slovensko v oboch sezónach – nielen na jeseň, ale aj na jar. Spoločnosti goodtv tak v poslednom roku Rezníkovho funkčného obdobia nechá zrealizovať jej kľúčovú zákazku roka dvakrát.

Milujem Slovensko štartovalo na jar 2013. Následne od rovnakého roka sa z neho stala pravidelná jesenná šou vysielaná ročne, keď sa od roku 2014 strieda s jarným Čo ja viem. RTVS aktuálne uzavrela dohodu, podľa ktorej už vopred dohaduje prípravu ďalších 4 sérií, ktoré pritom vtesná do 3 rokov a zvýši tak frekvenciu vysielania. Každú zo sérií takto stihne podpísať ešte súčasný generálny riaditeľ. Ide pritom o najdrahší pravidelný formát RTVS.

Milujem Slovensko je pritom najdrahšou šou z tých, ktoré RTVS pravidelne vysiela. Minuloročných 14 častí Milujem Slovensko stálo RTVS aj so zabezpečením licencie celkovo takmer 860-tisíc eur, rok pred tým to bolo s jednou epizódou navyše až 950-tisíc. Tohtoročných 12 častí Čo ja viem stálo televíziu takmer 470-tisíc eur bez zabezpečenia licencie. Zlaté časy túto jar so 14 časťami mali vyjsť na 537-tisíc eur, všetky televízia pre koronu nestihla vyrobiť.

S čím na jar 2022 RTVS počíta, nie je známe. Ťažko však očakávať, že by televízia mohla teraz počas krízy, kedy sú plány ostatných skôr zdržanlivé, v sezóne plánovať vysielať všetky nákladné programy naraz.

Jarné Čo ja viem dosahuje už niekoľký rok stabilne vyššiu sledovanosť, pričom šou je výrazne lacnejšia ako Milujem Slovensko.

Pri pohľade na jednu epizódu je Čo ja viem o takmer tretinu lacnejšie, jedna časť tohtoročnej série stála 32-tisíc bez DPH, RTVS aktuálne v prípade Milujem Slovensko podpísala zmluvu, podľa ktorej jedna časťbude stáť takmer 46-tisíc eur bez DPH.

Ide o približne jeden a pol tisíca eur menej za epizódu, ako v minulej sérii, RTVS však priemerne na sezónu dohodla vyrobiť o epizódu viac, než napríklad vlani. Navyše kontrakt umožňuje dodatočnú úpravu podmienok Výrobnej zmluvy.

RTVS bude totiž tak, ako doteraz, podpisovať na každú sériu samostatnú Výrobnú zmluvu. V prípade, ak nebude ani jednou stranou predložená, kontrakt sa nemusí naplniť.

Všetky štyri dohodnuté série však ešte stihne v prípade zotrvania vo funkcii podpísať súčasný generálny riaditeľ Jaroslav Rezník. Ministerka kultúry Natália Milanová už naznačila, že napriek kritike pred voľbami nie je jeho výmena pre vládu prioritou a funkčné obdobie tak, zdá sa, dokončí.

Kontrakt ráta s tým, že výrobná zmluva na poslednú dohodnutú dvanástu sériu bude RTVS predložená do konca mája 2022. Rezníkovi funkčné obdobie končí v lete toho istého roka.

RTVS Milujem Slovensko chce odvysielať napriek koronakríze aj túto jeseň. Od júna ohlásila postupné reštartovanie výrob programov, jesennú šou chce nakrúcať, ako aj v minulosti, počas leta.

Čítať viac...
Nahor