Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS / Mayo Hirc

Pikošky

Tri zlaté dukáty totálnym hitom Vianoc: Rekordy trhli aj u susedov, porazili najväčšiu klasiku!

Novej rozprávke RTVS sa mimoriadne darilo aj za hranicami.

Tohtoročná slovenská vianočná rozprávková premiéra sa zaradí k historicky najúspešnejším.

Rekord na Slovensku

Ako už portál Mediaboom.sk informoval, Tri zlaté dukáty sa stali vôbec najsledovanejšou rozprávkou RTVS v celej 10-ročnej histórii pravidelného uvádzania vianočných premiér, s ktorými verejnoprávna televízia začala ešte v roku 2014.

Na Štedrý večer ju v univerzálnej cieľovke sledovalo 825-tisíc divákov (CS12+), ďalších 180-tisíc navyše pridala v rannej repríze na 2. sviatok vianočný.

V oba dni spoločne navyše zasiahla približne 1,8 milióna divákov, ktorí si na rozprávku prepli aspoň na 3 minúty (reach, CS12+).

Z úspechu sa však RTVS mohla tešiť aj v zahraničí.

Verejnoprávna televízia tradične rozprávkové premiéry nakrúca v koprodukcii s Českou televíziou, ktorá zas na svojich vianočných rozprávkach spolupracuje s RTVS.

Výnimkou bol rok 2022, kedy ČT sa pri novinke Krakonošovo tajomstvo spojila s Jojkou. Výsledkom bola jedna z najsledovanejších českých rozprávok v histórii, ktorú pri premiére v oboch krajinách sledovalo priemerne vyše 3,5 milióna divákov, čo bol jeden z rekordov historickej sledovanosti.

 


Nová rozprávka schytala poriadnu kritiku: Slovenský dabing vytáča divákov!Čítajte →

Najsledovanejšia slovenská rozprávka v Česku

Tento rok sa zas v Česku darilo našej rozprávke.

Tri zlaté dukáty mali na ČT1 premiéru na 1. sviatok vianočný, kde si ju ešte v širšej cieľovke všetkých divákov starších ako 4 roky pozrelo priemerne 2,18 milióna divákov (CS4+).

V premiére tak v spoločnej sledovanosti na Slovensku 24. decembra a v Česku 25. decembra pokorila hranicu 3 miliónov divákov.

Tri zlaté dukáty sa stali najsledovanejšou pôvodnou rozprávkou RTVS na obrazovke Českej televízie.

Nielenže rekordne pokorila hranicu 2 miliónov divákov, podarilo sa jej to o takmer dvestotisíc divákov.

Predchádzajúce vianočné premiéry ako Láska na vlásku, Johankino tajomstvo, Zázračný nos, Vianočné želanie, Čarovný kamienok alebo O liečivej vode sa na ČT1 pohybovali na úrovni okolo 1,7 – 1,9 milióna divákov.

Predbehli Tri oriešky pre Popolušku

Tri zlaté dukáty sa navyše v Česku stali druhým najsledovanejším sviatočným programom Vianoc 2023. 

Na vrchole českých sviatkov bola už tradične nová česká rozprávka, ktorá, na rozdiel od Slovenska, pravidelne láka viac divákov ako Tri oriešky pre Popolušku.

Tohtoročná premiéra Kľúč svätého Petra sa zaradila k o niečo slabšie sledovaným, na Štedrý deň o 19. hodine na ČT1 si ju priemerne pozrelo 2,53 milióna divákov (CS4+).

Úspešnejšie premiéry mávali v minulosti o 100 aj 200-tisíc divákov, rekordné rozprávky ako Krakonošovo tajomstvo alebo Anjel pána 2 dosahovali 3 miliónovú sledovanosť.

Tento rok ale Popolušku u susedov okrem českej premiéry predbehla aj nová slovenská rozprávka.

Tri oriešky pre Popolušku mali najsilnejší sviatočný nábeh, keď sa vysielali priamo po Kľúči svätého Petra po 20. hodine na ČT1.

Napriek tomu skončili ako tretí najsledovanejší sviatočný program v Česku, počas tohtoročného Štedrého večera si ich u susedov pozrelo priemerne 2,11 milióna divákov (CS4+).

Tri zlaté dukáty tak boli na českej obrazovke sledovanejšie ako klasické Tri oriešky pre Popolušku, pričom ďaleko neboli ani od novej českej rozprávky.

Po odvysielaní oboch vianočných premiér sa v Česku objavili recenzie aj divácke reakcie, podľa ktorých boli navyše Tri zlaté dukáty vydarenejšou rozprávkou ako Kľúč svätého Petra.

Zdroj: PMT/KANTAR, ATO-Nielsen

Čítať viac...
Nahor