Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Nové projekty

Televízni Bakalári sú späť! RTVS vyrukuje s novým seriálom na jeseň, ďalšie tri chystá

Verejnoprávna televízia napĺňa sľuby o naštartovaní pôvodnej seriálovej tvorby, plány jej komplikuje zoškrtaný rozpočet.

RTVS sa napriek turbulentnému obdobiu a hroziacemu zániku drží ambície rozbehnúť seriálovú tvorbu naplno.

V porovnaní so súkromnými vysielateľmi ostáva verejnoprávna televízie v počte vlastných projektov v hanbe, keď neuvádza ani jeden pôvodný seriál do každej sezóny. Vlani neponúkla žiadny rovno celý rok.

Počas päťročného funkčného obdobia Jaroslava Rezníka sa do vysielania dostali iba dva vlastné večerné pôvodné seriály RTVS – Hniezdo a Priznanie. Na jar 2018 a 2019 ich ešte doplnili koprodukčné seriály Inšpektor Max a Strážmajster Topinka.

Ľuboš Machaj má za sebou necelé dva roky funkčného obdobia, počas ktorého televízia odvysielala zatiaľ jediný seriál Čas nádejí. Jeho nasadenie plánovala ešte vlani, napokon ho presunula na túto jar a čas, okrem iného, venovala vývoju nových projektov.

Následne totiž RTVS plánovala uvádzanie noviniek v pravidelnom tempe.

Televízia chcela už tento rok nakrúcať rovno tri ďalšie nové seriály, jej plány však napokon zhatilo zoškrtanie rozpočtu aktuálnou vládou v minulom roku. Jednu novinku tak presúva do roku 2025, druhú predsa len stihne predstaviť podľa pôvodných zámerov.

Návrat Bakalárov

Ako sme už informovali, po Čase nádejí plánuje RTVS odštartovať nový pôvodný seriálový projekt Slasti, strasti. O novinke ako prvý ešte v októbri minulého roka informoval portál Mediaboom.sk.

Slasti, strasti sú komediálno-dramatický cyklus príbehov, ktorý pripomína legendárny televízny seriál Bakalári z obrazoviek Československej televízie.

Vysielať sa začal ešte v roku 1971 ako súčasť lotérie Mates a neskôr ponúkol stovky kratších aj dlhších zdramatizovaných príbehov priamo na námety divákov. V nakrúcaní Bakalárov pokračovala po revolúcií a rozdelení federácie v 90. rokoch aj Česká televízia.

Práve diváckymi príbehmi sa teraz inšpiruje RTVS.

Diváci by sa v každej časti mali dočkať spracovania dvoch samostatných príbehov, a to v podaní najznámejších slovenských hercov ako Zuzana Tlučková, Boris Farkaš, Mirka Partlová, Marek Geišberg alebo Marko Igonda. Scenáristicky na novinke pracuje Andy Kraus, režisérmi sa stali Karol Vosátko a Katarína Ďurovičová.

RTVS nový seriálový cyklus Slasti, strasti odštartuje na jeseň, pričom z neho odvysiela prvých 8 epizód.

Už teraz však pripravuje celkovo 20 premiérových dielov, dá sa tak očakávať, že s ďalšími 12 epizódami by mohla prísť na obrazovky v priebehu jari 2025.

Zaujímavosťou je, že priamo Bakalárov chcela na svojej obrazovke oživiť pred rokmi Joj.

Ešte v roku 2015 si na Úrade priemyselného vlastníctva nechala zaregistrovať Bakalárov ako ochrannú známku a divákov vyzvala, aby jej posielali vlastné príbehy s vtipnou pointou. Za tie, ktoré spracuje, sľubovala finančnú odmenu. Napokon sa z projektu vykľula zábavná šou, ktorá dostala názov Vtedy na západe.

Blysla sa len vydarenou kampaňou, od ktorej si však diváci sľubovali westernový komediálny seriál. Kým prvá časť projektu v sledovanosti zabodovala, už v druhej časti šou stratila polovicu divákov a ďalej sa prepadávala. Joj sa následne pohrávala s myšlienkou nakrútenia komediálneho sitkomu, ktorý mala vyrábať vo westernovej dedinke v Španielsku, nakoniec od neho upustila. Markíza totiž zakrátko uviedla vlastnú komediálnu novinku Divoký Zapadákov, ktorá skončila absolútnym prepadákom.

Ďalšie tri novinky

RTVS má aktuálne seriálových projektov rozpracovaných viac.

Ako je už známe, v príprave sú scenáre 2. série tohtoročného hitu Čas nádejí, ktorý sa však na obrazovky tak skoro nevráti. Je pravdepodobné, že si diváci na pokračovanie budú musieť počkať minimálne do roku 2026.

Aj to však iba v prípade, ak do jeho príprav nezasiahnu aktuálne snahy o ovládnutie verejnoprávnych médií súčasnou politickou mocou.

Čas nádejí si na začiatku tohto roka získal pol milióna pravidelných divákov, ktorým približoval reálie z prvej polovice 20. storočia na slovenskom území. 2. séria by sa mala odohrávať od 50. rokov 20. storočia a zachytávať éru nástupu komunistov a novej totality. Kľúčová bude interpretácia temnej minulosti našich dejín, pričom práve k myšlienkam minulých režimov majú blízko viacerí sympatizanti vládnucej moci. Tá sa snaží o zosadenie Ľuboša Machaja z čela inštitúcie jej formálnym zrušením.

Už budúci rok by sa však divákom mal predstaviť nový historický seriál Tisíce hlasov.

Ide o projekt netradičnej koprodukcie RTVS s Českým rozhlasom a súkromnou českou televíziou Prima. Jeho režisérom bude Ondřej Veverka.

Novinka dostane 6 epizód, ktoré zachytia začiatky a vývoj rozhlasového vysielania na našom území. Odohrávať sa bude v rokoch 1923 až 1945. Československo bolo v celej Európe iba druhou krajinou po Veľkej Británii, ktorá spustila rozhlasové vysielanie.

Nasadenie seriálu Tisíce hlasov je predbežne naplánované pre jeseň 2025.

RTVS zároveň počíta s ďalšími dvomi seriálmi, ktoré sa majú objaviť v prime-time na hlavnej Jednotke.

Televízia už pracuje na novom dramatickom seriáli Pôrodnica, ktorý má nakrútiť v priebehu tohto roka. Ako už názov napovedá, sledovať bude príbehy z nemocničného novorodeneckého oddelenia. Budúci rok by zas mala zrealizovať novinku z prostredia známych osobností s pracovným názvom Svetlá, ktorá nazrie do zákulisia šoubiznisu. Oba projekty RTVS potvrdila v najnovšom programovom koncepte.

Čítať viac...
Nahor