Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Čas nádejí (zdroj: RTVS)

Nové projekty

Po Čase nádejí chystá RTVS ďalší nový seriál! Potvrdené detaily, kedy odštartuje?

Čas nádejí nebude jedinou seriálovou novinkou RTVS v tomto roku.

Najväčší seriál z produkcie RTVS sa lúči.

Takmer dva roky museli diváci čakať na nový slovenský seriál verejnoprávnej televízie, ktorej sa však opäť podarilo trafiť do čierneho.

Po hitoch Hniezdo, Tajné životy alebo Priznanie jej nadpriemerne zafungovala aj osemdielna dobová rodinná sága Čas nádejí, ktorá doposiaľ v každej časti prilákala viac ako pol milióna divákov a zaradila sa k najsledovanejším programom na trhu.

Napriek úspechu sa diváci so seriálom museli rozlúčiť rekordne skoro.

Čas nádejí bol doposiaľ najkratším pôvodným seriálom RTVS, keď všetci jeho predchodcovia z dielne spojenej televízie a rozhlasu dostali viac ako desať častí.

Súčasne bol ale produkčne najnáročnejším a jeho námet najdlhšie vyvíjaným spomedzi doterajších seriálov telerozhlasu. Prvotná myšlienka vznikla už pred 13 rokmi, v tom čase mal však ešte podobu filmu na motívy skutočného príbehu. Viac na konci tohto článku.

Príde ďalšia novinka

Diváci sú dlhodobo zvyknutí, že RTVS uvádza najmenej pôvodných seriálov spomedzi veľkých televízií na trhu.

Kým Markíza a Joj do sezóny uvedú tri aj viac vlastných seriálov, telerozhlas za posledných päť rokov priniesla len tri večerné novinky a jeden detský hraný seriál. Vlani dokonca neprišla so žiadnou pôvodnou seriálovou premiérou.

Tento rok to bude inak, keď RTVS potvrdila ambíciu odvysielať dva nové seriálové projekty.

Po Čase nádejí druhú novinku exkluzívne odhalil portál Mediaboom.sk, ktorý ešte v októbri minulého roka informoval o príprave seriálového cyklu Slasti, strasti.

Ako sme už v minulosti uviedli, scenáristicky na nej pracuje Andy Kraus, režisérmi sa stali Karol Vosátko a Katarína Ďurovičová.

Príbehy zo života divákov

Slasti, strasti po rokoch oživia populárny seriálový koncept uzavretých príbehov, priamo zo života televíznych divákov.

V minulosti ho preslávili Bakalári vysielaní na Československej televízii, Joj pred rokmi v prime-time vysielala tiež vlastný dramatický cyklus Ako som prežil.

Na koncepte literárnej predlohy zas bol postavený filmový cyklus Nesmrteľní, vysielaný ešte v roku 2010 na obrazovke Slovenskej televízie. Na jednotlivých krátkych televíznych filmoch vtedy pracovali samostatní tvorcovia. Zaujímavosťou je, že dva príbehy si podelili aj režiséri Slastí, strastí Karol Vosátko a Katarína Ďurovičová.

Slasti, strasti budú kombináciou úsmevných aj dramatických príhod z každodenného života.

Diváci by sa v každej časti mali dočkať spracovania dvoch samostatných príbehov, a to v podaní najznámejších slovenských hercov ako Zuzana Tlučková, Boris Farkaš, Mirka Partlová, Marek Geišberg alebo Marko Igonda.

Kedy odštartuje Slasti, strasti?

RTVS s druhou seriálovou novinkou roka chcela prísť taktiež na jar.

Po skončení Času nádejí však nedeľný prime-time od marca obsadí netradične kvízom Duel šampiónov, ktorý chce v náročnej konkurencii tanečnej šou Let´s Dance na Markíze a seriálu Iveta na Jojke vysielať osem týždňov.

V marci so štartom Slastí, strastí podľa prvých informácií ani nepočíta.

V nedele by sa novinka nemusela objaviť ani v záverečnej fáze jarnej sezóny, keď od mája až do konca leta televízne obrazovky ovládne šport.

O slovo sa začnú hlásiť rovno najväčšie športové udalosti – od piatka 10. mája štartujú Majstrovstvá sveta v hokeji vysielané na staniciach Joj, od piatka 14. júna zas začína futbalové EURO na kanáloch Markízy. Oba šampionáty sa konajú s účasťou Slovákov. V piatok 26. júla odštartujú Letné olympijské hry, ktoré už bude vysielať RTVS.

Na hokejových majstrovstvách pripadá na nedeľu jeden večerný zápas Slovenska proti Lotyšsku 19. mája, o týždeň neskôr sa zas večer v nedeľu bude hrať finále. Na Eure sa budú hrať aj večerné zápasy so začiatkom o 21. hodine, Slovensko v základnej časti bude hrať poobedných a podvečerných časoch. Na nedeľu je taktiež naplánované finále, a to 14. júla.

Pôjde v iný deň?

So seriálom Slasti, strasti by mohla RTVS prísť aj v iný deň, ako v nedeľu.

Už teraz má vo vyhliadke minimálne 20 rozpracovaných častí seriálového cyklu, ktorého scenáre mal Andy Kraus RTVS odovzdať ešte v minulom roku. Ak by tak Slasti, strasti spustila na jar, mala by pripravené epizódy tiež pre jeseň.

V jesennej sezóne však verejnoprávna televízia počíta so 4. sériou šou Pečie celé Slovensko, ktorú pravidelne vysiela práve v nedeľné večery.

Generálny riaditeľ Ľuboš Machaj už po svojom zvolení v lete 2023 naznačoval, že by pečeniu mohol zmeniť vysielací deň. Nedele chcel uvoľniť pre pôvodné seriály a zábavné programy ponechať iba v piatky a soboty.

K zmene dňa pre vôbec najsledovanejší program RTVS posledných rokov sa ale neodhodlal, Pečie celé Slovensko sa v nedele vysielalo aj minulú jeseň. Rovnako súčasné vedenie dodnes udržuje zábavné štvrtky.

Spomedzi ďalších večerov sa dá vylúčiť ten stredajší, kedy Jednotka dlhodobo veľmi úspešne vysiela cyklus francúzskych kriminálok Vraždy v…

Podobne sú na tom pondelky, ktoré roky stavia na európskom kine, a teda filmových tituloch.

Naopak, od tohto roka začala RTVS v utorňajšie večery usádzať tituly z lokálnej produkcie.

V januári v utorky v hlavnom vysielacom čase odvysielala krátke české minisérie Vysoká hra a Docent, od februára vysiela českú kriminálku Miesto zločinu: České Budějovice. Celkovo 13 častí bude vysielať až do marca, po ich skončení plánuje nasadiť 3-dielnu česko-francúzsku minisériu Podozrenie.

Utorky sú však už teraz exponované dvojicou pôvodných seriálov Dunaj, k vašim službám a Nemocnica.

Čítať viac...
Nahor