Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Vectonauta, Freepik, úprava MB

Aktuality

Čierny deň v RTVS! Zamestnanci bojujú za slobodu telerozhlasu, skončiť môže do leta

RTVS je o krok bližšie k zrušeniu a nahradeniu novou inštitúciou. Zamestnanci verejnoprávneho rozhlasu a televízie spúšťajú protestné aktivity.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) bude zrušený a nahradí ho Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

Vláda Slovenskej republiky schválila návrh zákona o verejnoprávnej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej, ktorý predkladá do Národnej rady SR. Zákon prejde riadnym legislatívnym procesom, pričom o jeho osude by sa v parlamente malo rozhodnúť na júnovej schôdzi.

V prípade, ak všetko pôjde podľa plánov vládnej koalície, RTVS skončí v lete tohto roka.

Čo sa mení?

Založením novej inštitúcie STVR a zánikom RTVS taktiež skončí mandát generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorého funkčné obdobie trvá do prvej polovice roka 2027.

Vládna moc ho zrušením celej inštitúcie odstráni z čela telerozhlasu bez toho, aby na to musela hľadať zákonné dôvody.

Súčasne vznikne úplne nová Rada STVR a mandáty zaniknú aktuálnej rade kontrolujúcej činnosť RTVS.

Skladaná bude po novom z 3 členov navrhovaných ministerstvom kultúry, z 1 člena vybraného ministerstvom financií a 5 členov navolených v parlamente. Vládna moc tak získa nad kontrolným orgánom STVR absolútnu kontrolu. Členovia rady budú volení na 6 rokov.

Mení sa voľba riaditeľa telerozhlasu, ktorého bude po novom voliť práve Rada STVR. Z návrhu zákona vypadla možnosť, že by mohla rada riaditeľa odvolať bez udania dôvodu, ktorá bola v rozpore s európskymi zákonmi.

Z návrhu zákona o STVR vypadlo ostro kritizované založenie Programovej rady, kritikmi nazývanej aj cenzorský orgán.

Nahrádza ho však nová etická komisia ako poradný orgán, do ktorého budú nominantov navrhovať zástupcovia cirkvi, samosprávy, Slovenská akadémia vied, Matica slovenská, organizácie, ktoré zastupujú zdravotne postihnutých, či olympijský výbor. Etická komisia bude mať 9 členov.

Nová verzia zákona počíta s výrazným navýšením reklamy vo vysielaní verejnoprávneho telerozhlasu.

Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS), zastupujúca veľkých súkromných vysielateľov, upozornila, že povolený podiel reklamy by sa oproti súčasnosti zvýšil až 10-násobne. Práve minimum reklamy, najmä vo vysielaní Jednotky či Dvojky, si televízni diváci pochvaľujú najčastejšie.

Zamestnanci RTVS spúšťajú protest

RTVS aj upravený návrh zákona kritizuje.

Najväčšie výhrady má voči zrušeniu celej inštitúcie a otvoreným snahám o kontrolu obsahu vysielania.

„Schválenie zákona o STVR znamená účelovú zmenu, ktorá nemá opodstatnenie a je v rozpore s legislatívnymi štandardami. Legislatívne podmienky boli nastavené tak, že nebolo potrebné rušiť celú inštitúciu. V prípade, že vzniká potreba zo strany vlády zlepšiť situáciu v RTVS a meniť procesy a nastavenia, nie je potrebné prijímať nový zákon, ale novelizovať už existujúci zákon o RTVS. Zrušenie inštitúcie prinesie so sebou na určité obdobie otrasy a destabilizáciu všetkých systémov a zložiek, ktoré tvoria verejnoprávne médium. Finančné náklady súvisiace s touto zmenou sú odhadované na niekoľko miliónov eur. Vedenie RTVS konštatuje, že napriek mnohým výzvam na začatie konštruktívneho dialógu a riešenie situácie sa súčasná vláda rozhodla pre účelovú zmenu vedenú snahou ovládnuť verejnoprávne médium,“ uviedla v stanovisku RTVS pod vedením Ľuboša Machaja.

Ten je pravidelným terčom kritiky aj útokov vládnych predstaviteľov.

Telerozhlas na situáciu zareagoval organizovaním televíznych a rozhlasových diskusií Ako ďalej, RTVS?, v ktorých sa Machaj stretol aj so zástupcami koalície, ale tiež s odborníkmi z mediálnej oblasti.

Na dianie okolo RTVS reagujú tiež jej pracovníci.

Po tom, čo viac ako 1 200 zamestnancov a spolupracovníkov podpísalo vyhlásenie proti pôvodnému návrhu Martiny Šimkovičovej, na schválenie jeho upravenej podoby vládou zareagovali čiernym dňom v televízii a rozhlase.

Za aktivitou stojí Koordinačný výbor zamestnancov RTVS za verejnoprávnosť a nezávislosť, ktorý vyzval všetkých zamestnancov a spolupracovníkov, ktorí nesúhlasia s plánovanými zmenami v telerozhlase, aby sa vo štvrtok 25. apríla odeli do čierneho. Informovali o tom Hospodárske noviny.

Čiernym dňom sa protestné aktivity neskončia, avizovaná je napríklad aj živá reťaz okolo budov verejnoprávneho média.

Protestujúci žiadajú, aby bola v prvom rade zachovaná sloboda RTVS.

Krátko po tom, čo prešiel návrh ministerstva kultúry vládou, zverejnil koordinačný výbor video, v ktorom účinkujú viacerí zamestnanci telerozhlasu. „Chceme naďalej slobodne tvoriť, zachovávať pluralitu názorov a pracovať bez obmedzení alebo strachu,“ vyzývajú.

Zároveň upozorňujú, že navrhovaná podoba zákona môže mať praktický dôsledok v politickom ovládnutí verejnoprávnej televízie a rozhlasu, a to v prospech ktorejkoľvek vlády, ktorá bude práve pri moci.

Zdroj foto: Vectonauta na Freepik, úprava MB

Čítať viac...
Nahor