Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: RTVS, koláž MB

Televízia

RTVS po finále hitu Čas nádejí: Rozhodnuté o ďalšom pokračovaní v 2. sérii!

RTVS zareagovala na veľký úspech historickej ságy.

Stal sa druhým najsledovanejším pôvodným seriálom v histórii spojeného verejnoprávneho rozhlasu a televízie a viackrát rovno prepísal aj jej maximá.

Čas nádejí sa zaradil k najúspešnejším programom RTVS vôbec, keď televízii prinášal jeden rekord za druhým.

Začalo to hneď najlepším štartom pôvodného seriálu telerozhlasu s 532-tisíc divákmi v univerzálnej skupine, no zároveň zaznamenaním najvyšších trhových podielov spomedzi všetkých pôvodných seriálov RTVS. Čas nádejí dosiahol najvyššiu podielovú hodnotu 24,9 % na jednu epizódu, ale aj najvyšší priemerný podiel na trhu 24 % v rámci všetkých odvysielaných častí.

Súčasne sa stal druhým najsledovanejším pôvodným seriálom RTVS s priemerne 513-tisíc divákmi v univerzálnej skupine. Viac divákov na Jednotke v minulosti v priemere sledovalo už iba Hniezdo, ktoré bolo diváckym hitom v prvých mesiacoch roka 2020.

Vypýtali si pokračovanie

Čas nádejí si získal množstvo priaznivcov a nie je prekvapením, že osem odvysielaných častí sa mnohým málilo.

Aj keď časť divákov bola spokojná s menším počtom epizód a vyzdvihovali, že sa z historickej ságy nestala dobová telenovela, ďalší by privítali seriálové spracovanie významných míľnikov našich dejín po roku 1951.

O to viac, že osudy viacerých seriálových hrdinov nechali tvorcovia s televíziou nedopovedané a Čas nádejí uzavreli finálovou epizódou s otvoreným koncom.

RTVS už raz na rekordný seriálový úspech zareagovala.

Spomínané Hniezdo bolo pôvodne uzavretým seriálovým námetom, ktorého režisér Braňo Mišík už v čase vysielania uťal predstavy o jeho možnom pokračovaní. Tie sa taktiež začali množiť na základe veľkého úspechu, podporeného karanténou po vypuknutí koronakrízy a ďalším nárastom sledovanosti.

O rok neskôr už RTVS oficiálne oznamovala voľné pokračovanie Hniezda pod názvom Priznanie a ďalšie rozvinutie jednej z ústredných dejových liniek.

Druhá séria Času nádejí

Ani rekordy Času nádejí neostanú bez odozvy.

Aj keď RTVS za dlhé roky dokázala z nákladného výpravného projektu zrealizovať iba osem častí, mimoriadna divácka popularita a prepísanie viacerých seriálových rekordov posmelili televíziu k pokračovaniu v projekte.

Čas nádejí tak po veľkom úspechu má dostať druhú sériu, na ktorej už tvorcovia v týchto dňoch intenzívne pracujú.

V príprave majú byť scenáre nových častí, na ktoré si však diváci budú musieť počkať.

Kedy sa jej diváci dočkajú?

Aj keď pôvodný námet sa v rôznych štádiách príprav vyvíjal celú dekádu, tvorcovia už dnes majú pripravený základ pre rozpísanie ďalších častí.

Nakoľko sa Čas nádejí charakterizuje ako historický seriál, jednou z hlavných devíz je jeho snaha o zachytenie dobovej vernosti.

S tým je však spojená aj dlhšia príprava – a to nielen v rámci kostýmov či zaobstarania rekvizít, ale aj dejovej presnosti. Písanie scenárov tak podlieha konzultáciám s historikmi a väčšej časovej náročnosti.

Dá sa očakávať, že nové diely budú koncipované podobne ako prvá séria. Tá na platforme menšieho počtu epizód prechádzala viacerými zlomovými okamihmi prvej polovice 20. storočia.

Tentoraz by sa tvorcovia mali zamerať na jej druhú polovicu, kde sa im ponúkajú mnohé udalosti – či už vznik Československej socialistickej republiky v roku 1960, okupácia 1968, obdobie normalizácie, ŠTB, politických väzňov až po pád komunizmu a Nežnú revolúciu v roku 1989.

Ďalší čas si vyžiada nakrúcanie a postprodukcia.

Nakrúcanie ôsmich dielov prvej série trvalo približne rok a ďalšie mesiace sa seriál finišoval v postprodukcii pre vysielanie.

Minimálne dva roky

Doterajšie seriály RTVS sa v prípade pokračovania druhej série dočkali vždy o dva roky.

Kolonáda štartovala v januári 2014, druhá séria sa do vysielania dostala v januári 2016. Začiatkom roka 2015 a 2017 sa vysielali Tajné životy, Hniezdo a Priznanie zas od januára 2020, resp. 2022.

Ani jeden zo spomínaných seriálov však nepodliehal takej scenáristickej, produkčnej aj finančnej náročnosti ako Čas nádejí.

Nebude prekvapením, ak by realizácia druhej série historickej ságy trvala dlhšie, a to aj vzhľadom na zmeny, ku ktorým sa v RTVS schyľuje.

Verejnoprávna televízia je pod čoraz väčším tlakom vládnej väčšiny – a to či už prostredníctvom zoškrtaného rozpočtu, v ktorom by financie na nakrútenie nových dielov Času nádejí nenašla, alebo mocenských ambícií, na ktorých konci by sa RTVS mala zmeniť na štátnu akciovú spoločnosť. Zo zákona by tak neplnila záujmy verejnosti ale aktuálnej vlády.

Čítať viac...
Nahor