Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Seriálová výroba sa po dvoch mesiacoch obnoví! Schválili výnimku na rúška, hercov budú testovať

Iniciatíva za uvoľnenie pravidiel s nosením rúšok pri výrobe seriálov, filmov či iných audiovizuálnych diel bola úspešná, na Slovensku sa obnoví výroba.

Markíza, Joj, RTVS aj ďalší producenti a tvorcovia môžu definitívne obnoviť svoju seriálovú či filmovú výrobu. Kým RTVS už napríklad avizovala reštartovanie výrob niektorých televíznych programov či dokonca začiatok nakrúcania novej vianočnej rozprávky od júna, stále šlo len o predbežný plán, ktorý sa realitou môže stať až odteraz.

Televízie, zástupcovia nezávislých producentov, kameramanov spoločne s filmovou akadémiou aj agentúrou a producentmi v oblasti reklamy sa minulý týždeň stali signatármi spoločných pravidiel, ktorými sa zaviazali riadiť po obnovení audiovizuálnej produkcie na Slovensku, pričom sa obrátili aj na štát so žiadosťou o udelenie výnimky v nosení rúšok umelcov pri nakrúcaní.

Úrad verejného zdravotníctva tento pondelok pritom potvrdil túto výnimku, podľa ktorej herci a umelci pri nakrúcaní či výrobe diela nebudú viac povinní nosiť rúška.

Vďaka tejto výnimke sa bude môcť opäť roztočiť napríklad výroba seriálov ako Oteckovia či Nový život, ktoré boli uprostred hlavnej sezóny zastavené z dôvodu koronakrízy a nemožnosti pokračovať v nakrúcaní. Rovnako to platí o množstve ďalších plánovaných filmových a seriálov projektov.

Úrad verejného zdravotníctva rovnako definoval základné pravidlá, ktoré musia byť pri výrobe audiovizuálnych diel dodržané.

Aké pravidlá musia pri nakrúcaní seriálov či filmov platiť?

Nakrúcania sa budú môcť zúčastniť iba herci a umelci, ktorí absolvujú test na koronavírus s negatívnym výsledkom, pričom nesmie byť starší ako štyri dni. Rovnako, ak bude výroba programov trvať viac dní, test musia obnovovať každých 14 dní.

Medzi umelcami a štábom či ďalšími prítomnými na nakrúcaní bude potrebné zabezpečiť odstup na úrovni minimálne 2 metre. Zabezpečená musí byť dezinfekcia rúk pre všetkých prítomných, miesto umeleckej činnosti musí byť pravidelne dezinfikované a v prípade interiéru aj vetrané.

Tvorcovia a vysielatelia sú navyše povinní zabezpečiť, aby na miesto nakrúcania nepovolili vstup osobám, ktorým bola nameraná teplota 37 °C a viac, resp. ak bude osoba vykazovať iné príznaky ochorenia COVID-19.

Čítať viac...
Nahor