Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Jingle novej športovej stanice RTVS

Aktuality

RTVS novú vizuálnu identitu a logá staníc nenasadí! Odštartovala nová stanica Šport

Po roku a pol čakania sa nová športová stanica RTVS stáva realitou.

Štvrtý televízny okruh verejnoprávnej televízie štartuje vysielanie.

Dlho očakávaný športový kanál, ktorý sa mal uvedenia dočkať už minulý rok na prelome jari a leta, kedy však do jeho plánov zasiahla pandémia a zrušenie všetkých športových podujatí.

Mimoriadne blízko bola stanica spusteniu v júni tohto roka pri príležitosti ME vo futbale so slovenskou účasťou, kedy už RTVS oznámila operátorom aj termín štartu. Na poslednú chvíľu však spustenie kanála stopla.

Po dlhom čakaní spúšťa RTVS športový kanál definitívne v pondelok 20. decembra 2021. Prvé vysielanie ponúkne od 17. hodiny, prvým prenosom bude zápas slovenskej hokejovej extraligy.

Nová športová stanica ako prvý z televíznych kanálov RTVS nenadviaže na tradíciu názvov, keď po Jednotke, Dvojke a Trojke nazvala novú stanicu jednoducho Šport. Riskovať tým môže zamieňanie rôznych značiek aj komplikovanú zmienku v médiách, ktoré už teraz radšej pracujú so spojením RTVS Šport.

Nový grafický vizuál RTVS nespustí

S očakávaním príchodu športovej stanice bolo spojené taktiež čakanie na predstavenie kompletne nového grafického vizuálu RTVS, ktoré avizoval generálny riaditeľ Jaroslav Rezník.

Ten ešte minulý rok po prvej stopke pre športový kanál priznal, že spolu so spustením športovej stanice pripravovala RTVS súbežne aj projekt kompletného redizajnu svojich staníc, ktorého súčasťou sú aj nové logá RTVS a jej staníc.

“Áno, je pravda, že sme ho chceli urobiť pri príležitosti spustenia športového kanála. Máme ho hotový,” uviedol vlani v lete v rozhovore pre Denník N Rezník. “Rebranding nemá zmysel robiť teraz. Malo by to zmysel len pri spustení športového kanála,” dodal riaditeľ RTVS v rozhovore z júla 2020.

RTVS v súčasnosti potvrdzuje, že kompletný rebrand má pripravený. Napriek tomu ho však nepredstaví.

To, že by so spustením športového kanála nakoniec RTVS novú grafiku a logá staníc nemusela predstaviť, sme informovali tento rok ešte počas júna. Dnes televízia toto rozhodnutie potvrdzuje.

„Viete, že to máme hotové, ale teraz nie je vhodná doba. Čas, energia a aj zdroje, ktoré by na to boli vynaložené, nie sú v tejto chvíli prioritné,“ povedal v aktuálnom rozhovore pre Denník N RTVS Jaroslav Rezník.

Nové logo po odchode Rezníka?

RTVS predstavenie nového loga a rebrandu verejnoprávnej inštitúcie odkladá minimálne do budúceho roka.

V lete 2022 pritom končí Rezníkovi funkčné obdobie a môže sa stať, že zmenu telerozhlas spustí až po jeho odchode.

Samotná zmena vizuálu RTVS by pritom mohla byť citlivá najmä v rámci ďalšej zmeny log staníc verejnoprávnej televízie, ktorá má v tomto smere divokú históriu.

 


Jednotka a Dvojka dostanú po rokoch opäť nové logá! Zmenia sa po šiesty raz (prehľad, archívny článok)Čítajte →

Diskutuje sa najmä o zmiznutí „dvojbodky“ v logách, ktorá sa po počiatočnej kritike stala pre verejnoprávnu inštitúciu typickou a za jej využitie v televíznej grafike dostala televízia aj medzinárodné ocenenie. Rezník na otázky ohľadom dvojbodky neodpovedal, bolo však známe, že dve bodky v logu RTVS prekážali predstaviteľom politickej strany SNS, ku ktorej mal mať súčasný riaditeľ telerozhlasu blízko.

Rezník aktuálne dôvody, prečo odkladá spustenie nového vizuálu, vysvetľuje sústredením sa na novú legislatívu v oblasti mediálnych služieb.

„Čas, energia a aj zdroje, ktoré by na to boli vynaložené, nie sú v tejto chvíli prioritné. Musím sa zaoberať tým, aby sa tu nediali legislatívne paškvily, keď na základe toho, aby sa transponovala smernica EÚ do legislatívnej sústavy na Slovensku, sa znižuje prístup RTVS k šíreniu signálu. Trvám totiž na tom, aby RTVS ako verejnoprávna inštitúcia mala prednostný prístup k verejnoprávnemu multiplexu, čo nejakým zázrakom z návrhu zákona vypadlo. V 182 stranách zákona sa transpozície smernice EÚ reálne týka asi 60. Všetko ostatné tam nemá čo robiť,“ uviedol Rezník.

Čo bude nová stanica Šport RTVS vysielať

Nová športová televízia RTVS bude vysielať 24 hodín denne, jej súčasťou bude aj dynamické športové spravodajstvo. Chýbať nebudú prehľady aktuálnych udalostí, ktoré sa do daného momentu vo svete domáceho či zahraničného športu udiali a tiež programy propagujúce zdravý životný štýl.

Zmyslom nového športového televízneho okruhu nie je len prinášať kvalitne remeselne spracované prenosy zo športových podujatí, ale najmä podnietiť všetky vekové a sociálne vrstvy a štruktúry obyvateľstva k pohybu, pretože čím viac sa človek každý deň hýbe, tým väčší predpoklad je, že bude silnejšia aj jeho imunita a zdravie. Zároveň bude mať z nového okruhu osoh aj kompletná komunita divákov RTVS, pretože bude mať každá jedna programová služba ďaleko pevnejšiu a stabilnejšiu programovú štruktúru,“ povedal k spusteniu stanice Rezník.

V roku 2022 plánuje RTVS odvysielať celkovo viac ako 3 600 hodín priamych prenosov. Medzi nimi aj:

 • Zimnú olympiádu v Pekingu
 • MS v hokeji vo Fínsku
 • MS vo futbale v Katare
 • Svetový pohár v lyžovaní s Petrou Vlhovou
 • Niekoľko cyklistických pretekov s Petrom Saganom
 • Svetový pohár v biatlone so sestrami Fialkovými
 • Tenisovú WTA Tour
 • Futbalovú Európsku a Európsku konferenčnú ligu
 • Ligu národov
 • Hokejovú Tipos extraligu
 • MS v hokeji do 20 rokov
 • a množstvo ďalších športov ako futsal, hádzanú, volejbal, basketbal, plávanie, gymnastiku

Ako si naladiť športovú stanicu RTVS

Nový športový program verejnoprávnej televízie bude označený ako RTVS SPORT HD a bude v pozemných DVB-T sieťach vysielaný v kompresných formátoch HEVC aj MPEG-4. Ak divácky prijímač podporuje výlučne štandard MPEG-4, televízia odporúča divákom na svojom prijímači spustiť ladenie športového programu. Športový okruh bude divákom na takomto type prijímača vo verejnoprávnom multiplexe dostupný v HD rozlíšení.

Novú televíziu Šport nájdu diváci pozemného vysielania aj bez potreby preladenia na pozícii aktuálne šírenej Trojky HD v štandarde DVB-T2/HEVC. Preladenie v tomto prípade nie je potrebné okrem prípadov, keď televízny prijímač nepodporuje tzv. dynamické zmeny. Divák si týmto ladením zjednotí vysielanú programovú službu s jej označením.

Novú televíznu programový službu Šport budú môcť prijímať aj satelitní diváci a diváci káblovej televízie.

Satelitná televízia Skylink ju bude ponúkať k rovnakému dátumu na orbitálnej pozícii Astra 23,5°E s parametrami uvedenými na stránke rtvs.org. Diváci, ktorí sa rozhodli využiť niektorú z platených ponúk káblovej či IPTV televízie, ju budú mať zaradenú v základnej ponuke. V prípade nedostupnosti sa môžu obrátiť na svojho poskytovateľa služby televízneho vysielania.

Jingle novej stanice Šport

Čítať viac...
Nahor