Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Aktuality

RTVS prehodnotila plány: Silná zostava s Ostrihoňovou na Jednotke končí!

Verejnoprávna televízia aj po neúspešnom prvom roku vysielania počítala so štvrtkovou diskusiou Silná zostava na Jednotke, kde hlboko podliezala jej priemery, nakoniec rozhodla o jej presune.

Začiatkom januára portál Mediaboom.sk informoval o plánoch RTVS pre nový rok v súvislosti s najslabšími článkami večerného programu hlavného televízneho kanála.

Dve sezóny na jeho obrazovke absolvovali nový magazín Peniaze a vynovená podoba diskusnej relácie Silná zostava, ktoré RTVS na jar 2021 nečakane zaradila do večerného vysielania Jednotky.

Oba programy si za celý rok vysielania nenašli dostatok divákov a hlboko podliezali priemery univerzálnej Jednotky.

Pre Silnú zostavu návrat na obrazovky znamenal v roku 2021 presun z menšej žánrovej Dvojky, na ktorej sa roky vysielala predtým.

RTVS sa na jar minulého roka pokúsila o pretlačenie formátu na hlavnú Jednotku, keď doňho z Markízy za veľkej mediálnej pozornosti stiahla Veroniku Cifrovú Ostrihoňovú. Práve ona sa stala novou moderátorkou Silnej zostavy, v ktorej nahradila Oľgu Bakovú, pričom televízia k Cifrovej ako stabilnú hostku zároveň nasadila ďalšiu známu tvár, stand-up komičku Simonu Salátovú.

 


Najväčšie večerné prepadáky RTVS: Prvý rok skončil fiaskom, rozhodnuté o ich pokračovaní!Čítajte →

Silná zostava po presune na hlavnú obrazovku nedosahovala v minulom roku uspokojivé výkony, pričom RTVS napriek tomu počítala aj v roku 2022 s jej vysielaním aj naďalej na Jednotke.

Platilo to dokonca aj o magazíne Peniaze, ktorý vlani v utorky dosahoval podiely na trhu len okolo 2 – 4 %, kým priemery Jednotky sa hýbu nad úrovňou 10 %. Silná zostava sa hýbala v okolí 4 až 6 %.

Oba programy sa v roku 2022 mali vrátiť do svojich pôvodných časov.

Magazín Peniaze už od januára pokračuje v hlboko podpriemernom slote v utorky po 22. hodine, Silná zostava zas mala od februára na Jednotke pokračovať vo štvrtky po 21:30, kde mala dostať dosiaľ najsilnejší nábeh – zábavný kvíz Čo ja viem, ktorý túto sezónu čaká historický presun do štvrtkového prime-time.

 


Viete prví: RTVS mení vysielací deň svojho zábavného ťaháku! Po rokoch presúva Čo ja viemČítajte →

RTVS zmenila názor

Verejnoprávna televízia nakoniec na začiatku novej televíznej sezóny mení svoje rozhodnutie.

Diskusná relácia Silná zostava sa po neúspešnom vlaňajšom pokuse na Jednotke vracia do vysielania menšej Dvojky, na ktorú po celý čas aj patrila.

RTVS takto zmenila pôvodné plány, pričom rozhodnutie vysvetľuje uvoľnením priestoru na Dvojke po spustení športovej stanice.

„RTVS sa dlhodobo snažila o programové vyprofilovanie jednotlivých televíznych okruhov. Jedným z kľúčových zámerov RTVS je vysielanie všetkých diskusných relácií na Dvojke. Spustením nového športového okruhu sa na Dvojke vytvoril vysielací priestor pre naplnenie tohto zámeru. Dvojka ponúka vo svojom vysielaní diskusné relácie každý večer a rovnako sa tak v rámci zosúladenia a zastabilizovania vysielacej štruktúry na Dvojku od 3. februára prirodzene vráti aj diskusná relácia Silná zostava, ktorá opäť prinesie aktuálne témy so zaujímavými hosťami,“ povedala pre Nový čas hovorkyňa telerozhlasu Andrea Pivarčiová.

Šport roky neprekážal

Paradoxnom je, že práve sama RTVS rozhodla o zmene vysielacieho kanála Silnej zostavy, ktorú z pôvodnej Dvojky presunula vlani.

Talkshow štartovala na Dvojke už v máji 2017, kedy jej patrili pondelňajšie večery po 22. hodine.

Moderátorkou bola Oľga Baková, ktorá sa však dostala do sporov s vedením RTVS, pričom v marci 2018 dostala po rokoch výpoveď v rozhlase. Následne pokračovala externe v moderovaní televíznej diskusie, ktorú RTVS po prepuknutí koronakrízy v marci 2020, podobne, ako iné programy, stopla. Na rozdiel od ostatných relácií ju už neskôr v tomto roku nevrátila a obnovila ju až v roku 2021 s novou moderátorkou s presunom na Jednotku.

 


Hranica potvrdila líderstvo, Šport RTVS predbehol Markízu! S Vlhovou trhol rekordČítajte →

RTVS pritom aj v rokoch 2017 až 2020 vysielala na menšej Dvojke športové prenosy, ktorých čerstvý presun na nový športový kanál mal aktuálne umožniť návrat Silnej zostavy na Dvojku.

Televízia tak vlani nenasledovala líniu profilovania diskusných relácií na žánrovej Dvojke, keď sa otvorene snažila o presadenie Silnej zostavy na hlavnej stanici s posilnením jej obsadenia mediálne atraktívnymi tvárami a oslovením ďalších skupín divákov.

Zmena na poslednú chvíľu

RTVS názor mení len krátko pred návratom Silnej zostavy na obrazovky.

Televízia so Silnou zostavou na Jednotke počítala od nového roka 2022 už po tom, čo vrcholila prípravy na spustenie nového kanála Šport.

Ako sme už informovali, telerozhlas naplánoval jej návrat od februára, kedy mala vo štvrtky nasledovať po kvíze Čo ja viem. Po zmene plánov môže RTVS Silnú zostavu na Jednotke nahradiť napríklad reprízami pôvodného cestopisu Cestou necestou, ktorý v tomto čase vo štvrtok odvysiela aj na začiatku februára.

Silná zostava bude aj v roku 2022 pokračovať vo štvrtkové večery.

Premiéru v tomto roku bude mať vo štvrtok 3. februára o 21:55 na Dvojke, na ktorej sa od novej sezóny opäť usadí stabilne.

„Veľmi sa teším na novú sezónu Silnej zostavy. Som rada, že si relácia našla svojich divákov nielen v televízii, ale aj v archíve na webe, ako aj poslucháčov podcastov, a verím, že si nás od februára zapnú aj na Dvojke. Čakajú nás zaujímavé aktuálne témy, skvelí hostia, ale aj veľké novinky,“ povedala pre Nový čas Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Čítať viac...
Nahor