Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Exkluzívne: RTVS už potichu finišuje prípravy vlastného spravodajského portálu! Poznáme názov aj detaily

Zdroj: RTVS

Exkluzívne: RTVS už potichu finišuje prípravy vlastného spravodajského portálu! Poznáme názov aj detaily

Spravodajský web môže telerozhlas spustiť už čoskoro, poponáhľať sa môže s jeho otvorením ešte pred voľbami.

Súčasné vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska stihne naplniť jednu z ambícií, ktorú sľúbil Jaroslav Rezník v rámci schválenej Koncepcie rozvoja a riadenia RTVS a jej programovej služby na roky 2018 až 2022, teda na jeho funkčné obdobie. V plánoch na štyri roky boli aj často diskutované témy tretieho a štvrtého televízneho kanála či nezávislého spravodajského portálu, ktorý RTVS dodnes nedokázala spustiť.

Po televíznej Trojke, ktorá však namiesto chýbajúceho celodenného verejnoprávneho spravodajstva či športových prenosov ponúka archívny výpredaj pre pamätníkov, sa v roku 2020 dočká realizovania spravodajský web RTVS. V televízii sa už naplno pracuje na jeho spustení, pričom jeho príprava je v záverečnej fáze.

Spravodajský web RTVS predstavuje chýbajúci diel skladačky mediálneho spravodajského obsahu, ktorý RTVS ponúka. Prostredníctvom neho RTVS zasiahne ešte väčší počet divákov (respektíve užívateľov) na mediálnom trhu. Spravodajstvo má v súčasnosti k dispozícii aplikáciu Správy RTVS, ktorej potenciál však nie je plne využitý práve kvôli absencii webu. RTVS využitím synergického efektu, ktorý ponúka prepojenie mediálneho webu RTVS so spravodajským webom a aplikáciou, zvýši svoj dosah v online priestore a zasiahne tak ľudí, ktorí sledujú televíziu v menšej miere. Spravodajský web sa bude od iných webov na Slovensku líšiť tým, v čom je RTVS najsilnejšia: využívaním video a audio obsahu, ktorý RTVS vytvára vysielaním správ rozhlasu a televízie. Súčasťou štruktúry spravodajského webu bude tiež dopravné spravodajstvo Zelená vlna, sekcia s videami od iReportérov, ktoré budú dôležitým zdrojom pri tvorbe obsahu a taktiež Počasie s živými prenosmi z horských stredísk a podobne.
/o pláne spravodajského webu z Koncepcie rozvoja RTVS

Podľa viacerých informácií, za ktorých potvrdenie ďakujeme nášmu čitateľovi, nebude názov spravodajského webu RTVS odvedený od názvu inštitúcie, televízneho spravodajstva či dokonca ani charakteristických slov ako „správy, denník alebo noviny“, ktoré sa bežne pri kreovaní názvov obdobných portálov využívajú. Naopak, telerozhlas siahol po rozhlasovej značke, ktorú roky využíva na hlavnom okruhu Rádia Slovensko.

Spravodajský web RTVS dostane, podľa všetkého, názov K veci, verejnoprávna inštitúcia už má aj zaregistrovanú doménu kveci.sk. Celé svoje spravodajstvo na webe tak zaobalí pod značku krátkej dennej diskusie na Rádiu Slovensko, kde každý pracovný podvečer o 18:30 uvádza 10-minútovú diskusiu s názvom K veci na rôzne celospoločenské témy týkajúce sa aj aktualít a domáceho či zahraničného diania.

Názov nového veľkého spravodajského webu nemusí byť úplne šťastný. Okrem toho, že pôsobí „priúzko“ a aj bez spojenia s rozhlasovou reláciou evokuje osamote skôr názov diskusie či spravodajskej rubriky, nebude sa prirodzene spájať so značkou RTVS, čo mu bude skôr škodiť. Či do potenciálu návštevnosti, tak spoločnej identifikácie s inštitúciou. Nebude prekvapením, ak aj o pár rokov veľká časť koncesionárskych poplatníkov, v prípade nezrušenia koncesií, nebude tušiť, že RTVS už má spravodajský web. Navyše, málo charakteristický názov mu nepomôže v identifikácii zdroja spravodajstva RTVS v písomnej citácii na iných portáloch.

Pripravovaný spravodajský web RTVS bude svoj nosný grafický prvok stavať, podobne, ako iné portály, na jednom písmene. Podobať sa bude najviac na charakteristické „N“ v červenom štvorci, ktoré využíva Denník N, alebo na „S“ denníka SME. RTVS takto využije na zvýraznenie predložku „K“, čo vzhľadom na málo charakteristický názov K veci bude telerozhlasu situáciu s identifikáciou sťažovať ešte viac. Biele „K“ vo štvorci môže skôr pripomínať názvy ako Konzervatívny denník, než nič nehovoriacu predložku. RTVS sa mohla skôr vydať cestou Markízy, ktorá identitu svojho spravodajského portálu tvnoviny.sk spája dôrazne s logom samotnej televízie, sama tak mohla pracovať s dnes už široko poznateľnou dvojbodkou. Joj kombinuje pri svojej komunikácii televíznych Novín a webu Noviny.sk prácu s logom televízie a začiatočným „N“.

RTVS už pracuje na napĺňaní obsahu stránky, a tak sa dá predpokladať, že s jej spustením nebude dlho, v prípade úspešného testovania webu, otáľať. Prekvapením nebude ani testovacie verejné spustenie ešte pred parlamentnými voľbami, čím by nový spravodajský web RTVS dostal pri štarte zvýšenú pozornosť, zároveň by mohol ako naplnenie jedného zo sľubov poslúžiť ako pozitívne PR pre generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka, podobne ako spustenie nového televízneho okruhu, vzhľadom na deklarácie viacerých opozičných strán, že v prípade vytvorenia vlády budú rozmýšľať nad odvolaním Rezníka z funkcie. Dôvodom je najmä podozrenie z pretláčania vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) v spravodajstve a zmierňovania citlivých tém o jej predsedovi.

Nový spravodajský portál Kveci.sk bude svoj obsah prirodzene prepájať s televíznymi reportážami a unikátnym vlastným videoobsahom, podobne ako komerčné televízie na svojich weboch. Dôraz bude verejnoprávny web dávať aj na galérie, pokryje všetky základné oblasti od regiónov, zahraničia, ekonomiky po športové správy, ktoré tak budú, podľa všetkého, priamou súčasťou webu K veci a nie na samostatnej doméne. Už teraz sa pritom črtá ďalšia komplikácia pre RTVS v identifikácii jej značiek, keď svoj pripravovaný športový televízny kanál plánuje nazvať čisto Šport, no servis na webe bude uvádzať pod doménou K veci a zároveň je roky zafixovaná doména Šport.sk, ktorá však patrí pod vydavateľstvo Ringier Axel Springer.

RTVS bude pri novom spravodajskom webe zdôrazňovať nezávislosť, objektivitu, vyváženosť a vyhýbanie sa bulvárnym témam. Prinesie spravodajské aj publicistické témy, pričom celý obsah bude prístupný zadarmo a zároveň by mal byť rovnako bez akýchkoľvek reklám.

Čítať viac...
Nahor