Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Viete prví: RTVS spustí veľkú mobilnú aplikáciu s televíznym obsahom! Toto všetko ponúkne

So spravodajským webom, o ktorého príprave sme vás exkluzívne informovali, pracuje RTVS aj na spustení veľkej aplikácie, ktorá zastreší jej televízne aj rozhlasové vysielanie.

V oblasti online RTVS dobehne roky zameškané. Ako posledná z veľkej trojice televíznych skupín pracuje na uvedení nosnej mobilnej aplikácie, ktorá bude v oblasti online jej vlajkovou loďou.

Nová aplikácia bude náhradou už aktuálnej appky iRádio RTVS, ktorá pokrýva rozhlasové vysielanie verejnoprávnej inštitúcie. Zároveň obsiahne aj televíznu časť, pričom ponúkne hneď niekoľko funkcionalít. K dispozícii bude pre obe mobilné platformy, kompatibilná bude v prípade Androidu od verzie 5.0 a pri operačnom systéme iOS od verzie 10 a vyššie.

Ambíciou RTVS je ponúknuť užívateľom internetu pohodlnejší prístup k jej vysielaniu a programom v online. Ako sama uvádza, približne polovica návštevníkov jej webu prichádza na stránku z mobilných zariadení a práve tým chce zabezpečiť rýchlejší spôsob sledovania či počúvania jej obsahu.

Nová nosná aplikácia RTVS bude obsahovať živé vysielanie všetkých televíznych okruhov, počítať má s možnosťou súčasného streamovania až šiestich kanálov. Telerozhlas tak už teraz ráta aj s očakávanou športovou verejnoprávnou stanicou Šport, ktorej spustenie je naplánované v tomto roku, v zálohe si navyše ponecháva ešte jeden stream. Aktuálne ponúka cez internet živé vysielanie staníc Jednotka, Dvojka, Trojka a internetového streamu RTVS Online, pri každej zo staníc je stream dostupný len v čase, kedy na to má vysporiadané práva.

Televízia chce v aplikácii zabezpečiť jednoduché prepínanie medzi jednotlivými kanálmi, k dispozícii bude aj všetkých 11 rozhlasových okruhov.

Rovnako bude v aplikácii dostupný kompletný televízny a rozhlasový archív. Rozdelený bude do kategórií, pričom užívatelia si budú mať možnosť vytvárať aj vlastné playlisty archívnych programov. Do playlistu bude možné navyše vyskladať aj podcasty, ktoré taktiež telerozhlas zaradí do aplikácie. V archíve budú môcť užívatelia vyhľadávať podľa kategórií, dňa vysielania či času alebo fulltext vyhľadávania.

RTVS bude chcieť priblížiť svoje programy divákom a poslucháčom čo najviac. Umožní im označovať vlastné obľúbené relácie či seriály, prijímať push notifikácie s upozornením na vysielanie obľúbeného programu, v prípade prerušenia sledovania či počúvania programu alebo podcastu má aplikácia ponúknuť možnosť pokračovania v prehrávaní. Push notifikácie bude využívať aj na informovanie – či už o špeciálnych udalostiach, mimoriadnych aktivitách alebo zmene programu.

Vzhľadom na rôzne skupiny potenciálnych užívateľov uľahčí prácu s aplikáciou možnosťou nastavenia veľkosti písma, k dispozícii bude aj funkcia automatického vypnutia aplikácie. Využijú ju najmä užívatelia tabletov, pre ktoré bude taktiež aplikácia optimalizovaná, pri dlhšom sledovaní archívnych programov či počúvaní podcastov.

Tak, ako pri spravodajskom webe, aj aplikácia je aktuálne vo vývoji. Spustenie oboch projektov sa očakáva v priebehu tohto roka. Samotná realizácia aplikácie začala koncom vlaňajška.

Čítať viac...
Nahor