Aktuality
Prídu státisíce Slovákov v zahraničí o kontakt s domovom? RTVS sa chce stiahnuť! Na stole špeciálny kanál
V Česku aj na Slovensku televízie hromadne riešia problematiku licenčných práv, pre ktoré musia obmedzovať svoje vysielanie na susedných trhoch. Situáciu už bude riešiť aj RTVS.
RTVS chce svoje dva televízne kanály z Česka stiahnuť. Verejnoprávny vysielateľ už potvrdil potrebu riešiť problematiku licenčných práv, ktoré sú šírením jeho signálu za hranicami porušované. „V budúcnosti sa budeme musieť obrátiť na českých retransmiterov a požiadať ich o vypnutie,“ povedala pre Živé.sk hovorkyňa RTVS Dominika Šulková. Spresnila, že dôvodom sú práve akvizície, ktoré televízia nakupuje iba pre slovenské územie. Partneri RTVS pritom požadujú, aby boli licenčné podmienky dodržiavané. „Budeme túto problematiku v ČR komplexne riešiť. Niektoré nové zmluvné vzťahy s akvizičnými partnermi nám to vyslovene prikazujú,“ odpovedala Šulková na otázku, či bude RTVS požadovať po Lige majstrov aj vypínanie iných programov.
V súvislosti s odchodom RTVS z Českej republiky sa otvorila téma medzinárodného kanála. O slovenské verejnoprávne vysielanie by totiž mohlo prísť až 400-tisíc Slovákov žijúcich v Česku a rovnaký počet má žiť v ďalších európskych krajinách*. S témou špeciálnej stanice chce prísť poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Viera Dubačová, ktorá je aj členkou výboru NRSR pre kultúru a médiá. „Aj keď Slováci v zahraničí spravidla nie sú koncesionármi RTVS, som presvedčená, že slovenské verejnoprávne médium by tu malo byť aj pre nich, tak ako je napríklad v podobe rádia Slovakia International. Práve vysielanie domáceho spravodajstva, publicistiky, vlastnej dramatickej či dokumentárnej tvorby, ale napríklad aj umeleckých či športových prenosov zo slovenských súťaží, je pre mnohých dôležitým kontaktom s domovom,“ povedala. Dubačová. Diskusiu chce otvoriť na najbližšom zasadnutí Výboru NRSR pre kultúru a médiá.
Dubačová dodáva, že si uvedomuje potrebu politickej podpory, nakoľko takýto kanál bude vyžadovať investície. Náklady by chcela kompenzovať napríklad poplatkami od operátorov či reklamou pre divákov v zahraničí. Otázkou ostáva, ako by RTVS reklamný priestor za hranicami predávala, resp. koľko inzerentov na Slovensku by malo záujem o priestor na zahraničnom trhu. V prípade poplatkov od operátorov v súčasnosti RTVS súhlas na jej šírenie za hranicami nedáva, nemôže tak urobiť práve pre nevysporiadané akvizície. Pripúšťa však, že na šírenie vlastnej tvorby, ktorej práva budú vysporiadané, nemá problém dať súhlas.
*Údaje o počte Slovákov žijúcich v zahraničí sú čerpané z Koncepcie Štátnej politiky SR vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie rokov 2016 – 2020 Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, zdroj TS Viery Dubačovej