Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Exkluzívne

Poznáme detaily štartu seriálového nástupcu Hornej Dolnej! Chatári nahradia aj Pána profesora

Rekordný rok v počte nových seriálov uzavrie Markíza uvedením poslednej novinky približne o mesiac.

V polovici júna portál Mediaboom.sk exkluzívne informoval o príprave nového komediálneho seriálu Markízy, ktorý by mal v jej vysielaní nahradiť tento rok ukončený dlhodobý seriál Horná Dolná.

Neľahká úloha nahradiť niekdajší seriálový fenomén a niekoľkoročnú programovú istotu Markízy mala pripadnúť na pripravovanú novinku Chatári, ktorá opäť nie je pôvodným projektom televízneho lídra, ale adaptáciou seriálu od susednej Českej televízie Osada.

Markíza po čase prípravu vlastnej adaptácie českej Osady potvrdila.

Osada sa u našich susedov po prvýkrát vysielala minulý rok na jeseň, kedy ponúkla trinásť epizód. Česká televízia už pripravuje pokračovanie, ktoré uvedie budúci rok. Druhá séria dostane desať nových častí.

Markíza pri uvedení slovenskej verzie pod názvom Chatári taktiež na úvod pripravila 13 dielov seriálu.

Televízia po prvýkrát oficiálne predstavila verejnosti seriál koncom augusta, kedy už však mala zaplnenú večernú štruktúru a Chatári sa jej nevošli do vysielania.

 


Sľubuje hviezdne obsadenie: Toto je herecká zostava pripravovanej novej Hornej Dolnej!Čítajte →

Nevyužila ani potenciálne voľné piatky, kde stiahla zo septembrových plánov pôvodne avizované filmové premiéry. Nakoniec piatkový večer zaplnila reality šou Farma, ktorej vysielanie v hlavnom vysielacom čase rozšírila netradične na dva večery do týždňa.

Markíza obnoví niekdajší komediálny večer Hornej Dolnej

Chatári pri svojom štarte čakajú na ukončenie ďalších seriálov v jesennej štruktúre Markízy.

Tá pritom po jarnom fiasku s kompletným prekopaním večerného programu, kedy vysielací deň zmenila väčšine hlavných projektov, zaraďuje od jesene spiatočku a postupne vracia niektoré programy a televízne žánre do pôvodných dní.

Príkladom sú Extrémne premeny, ktoré sa od tejto sezóny opäť objavili v stredajší večer. V ten pritom túto jeseň chcela vysielať Pána profesora a pokračovať tak v budovaní komediálnych stried, s ktorými začala od tohto roka.

Súčasne Markíza obnovuje komediálne štvrtky, ktoré roky patrili Hornej Dolnej.

Markíza potvrdzuje informácie, že sa Chatári stanú nástupcami Hornej Dolnej, keď by sa po prvýkrát vo vysielaní mali objaviť práve vo štvrtkovom prime-time.

Termín štartu Chatárov

Líder s Chatármi, podľa očakávaní, počíta po ukončení kratšieho moderného seriálu Výnimočná Nikol, ktorý dostal len osem častí.

Pre Markízu mala byť Výnimočná novým hitom na podobnej úrovni ako Druhá šanca či Pán profesor, ostatný štvrtok však prehĺbila divácku stratu, keď klesla pod 6 ratingov a potvrdila stratu líderskej pozície voči Nemocnici. Podielovo sa už dostáva na úroveň minuloročnej oslabenej jesennej sledovanosti Hornej Dolnej, ktorá padla práve v konkurencii Nemocnice.

Osem epizód Výnimočnej Nikol Markíze vydrží do štvrtka 20. októbra.

Chatári by sa tak po prvýkrát na obrazovky mohli dostať už o mesiac, keď by dátum štartu mal pripadnúť na štvrtok 27. októbra o 20:30.

Televízia pritom pred štartom zaplnenej jesene hľadala spôsob, ako odvysielať všetkých trinásť pripravených epizód Chatárov ešte do konca tohto roka.

Markíza podľa našich informácií našla riešenie, keď v priebehu druhej polovice sezóny počíta aj so zdvojením Chatárov vo vysielaní.

Nahradia aj Pána profesora

Chatári by totiž mali vo vysielaní nahradiť nielen štvrtkovú Výnimočnú Nikol, ale na konci novembra aj seriál Pán profesor.

Približne mesiac by sa tak Chatári mali vo vysielaní vyskytovať dva večery v týždni, vďaka čomu by ich Markíza mala stihnúť kompletne dovysielať tesne pred sviatkami vo vianočný týždeň.

Komediálna novinka by sa takto stala novou seriálovou dvojičkou k Nemocnici, ktorá pravidelne obsadzuje utorňajšie a štvrtkové večery na Jojke.

Práve Nemocnica ostatné dva týždne nachádza stratených divákov.

Kým na začiatku jesene prišla v oba vysielacie dni o pozíciu lídra v komerčnej cieľovke, ostatné dva štvrtky sa už vrátila voči Výnimočnej Nikol do vedenia, pričom ostatný utorok stiahla dvojratingovú stratu na Pána profesora a dotiahla ho na dosiaľ najmenší rozdiel. Výrazným lídrom ostáva Nemocnica v univerzálnej cieľovke, kde ju spravidla sleduje 450-tisíc divákov.

Podobne úspech opäť rastie aj podvečernej kuchárskej reality šou Bez servítky.

Tá uplynulý týždeň vystrelila na jesenné rekordy s podielmi na trhu aj 25 – 29 % v komerčnej cieľovke. Týždne pred tým sa hýbala na úrovni okolo 18 – 23 %. Polepšila si aj ratingovo na úroveň 4 – 5 % z pôvodného okolia troch ratingov zo začiatku sezóny.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor