Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Nové projekty

JOJka nakrúca svoj seriálový ťahák roka 2023! Postará sa o poriadnu televíznu kuriozitu

Televízna dvojka potvrdzuje prípravu vlastnej verzie úspešného českého seriálu, kľúčovú postavu obsadili tvorcovia netradične rovnakým hercom ako v originálnej verzii.

Na obrazovku Joj sa v budúcom roku dostane ďalšia kriminálna séria.

Po dlhej odmlke sú večerné kriminálky opäť v kurze, keď sa k ich realizácii v ostatnom čase vrátili obe najsledovanejšie televízie. Markíza krimi žáner oživila túto jeseň so štvrtkovou novinkou Výnimočná Nikol, Joj zas so stredajšou Kriminálkou Kraj, ktoré svorne dôjdu do finále tento mesiac.

 


Jojka reaguje na prepadák: Láska na chate v prime-time skončila! Kraj dôjde do finále skôrČítajte →

Jojka má okrem toho už teraz vo výrobe hneď niekoľko ďalších seriálov.

Ešte vlani potvrdila nakrúcanie odľahčenej krimisérie Einstein, vychádzajúcej z nemeckého originálu, ale taktiež vlastného seriálu z prostredia vyšetrovateľov Prokurátorka, ktoré by sa do vysielania mali dostať v roku 2023.

Rok kriminálok?

Joj pritom môže kriminálkami rovno zaplniť svoj budúcoročný program, keď už dnes nakrúca tretí seriál z podobného prostredia.

Podobne, ako v prípade seriálu Einstein, ktorého česká adaptácia zaujala na Prime, sa Jojka nechala inšpirovať u svojej českej nevlastnej sestry, keď ju tentoraz zaujala kriminálna séria Duch.

Prima odvysielala jej 8 častí začiatkom tohto roka v sobotnom prime-time, kde sa spravidla hýbala v celkovej sledovanosti na úrovni okolo 900-tisíc až vyše milióna divákov. V komerčnej cieľovke (15-54) priemerný podiel všetkých častí dosiahol úroveň okolo 24 %.

Seriálový námet Duch vyšiel od produkčnej spoločnosti DNA Production, ktorá pre Primu seriál aj pripravila. Režisérmi boli Peter Bebjak a Róbert Šveda.

DNA má za sebou mnoho projektov nielen na Slovensku, ale aj v Česku, medzi inými oceňované minisérie Herec alebo Spravodlivosť či absolútny tohtoročný fenomén Devadesátky.

Rovnakí tvorcovia aktuálne nakrúcajú slovenskú verziu seriálu.

Kriminálku Duch sa rozhodla adaptovať Joj do slovenskej podoby, ktorú na obrazovky prinesie budúci rok. Televízia už prípravu oficiálne potvrdila.

Televízia JOJ spoločne s DNA Production už v týchto dňoch nakrúca slovenskú adaptáciu krimi seriálu s komediálnymi prvkami Duch, ktorý s úspechom odvysielala TV Prima uplynulú jar. Vydarený námet sme sa s rovnakými tvorcami rozhodli pretaviť aj do slovenskej verzie, ktorú na obrazovky uvedieme už v budúcom roku,“ uviedol na sociálnej sieti generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega.

Seriálový unikát

Príprava slovenskej verzie Ducha pritom prináša aj seriálový unikát na našich obrazovkách.

Kľúčovou postavou kriminálky je duch mafiánskeho bossa, Darka Besarabiča, ktorý sa po svojej smrti chce dopátrať, kto stál za jeho vraždou. Ako duch sa tak spojí s policajným vyšetrovateľom Emilom, ktorý má pracovať na odhalení zradcu z mafiánskej rodiny, začo mu Darko pomáha s vyšetrovaním prípadov.

V českom seriáli obsadil postavu ducha mafiána známy srbský herec, Predrag Bjelac.

Predrag Bjelac si zahrá postavu ducha po druhýkrát

Zaujímavosťou je, že táto postava bola natoľko špecifická, že sa tvorcovia s televíziou rozhodli osloviť herca aj do slovenskej verzie seriálu, v ktorej si tak po druhýkrát zahrá rovnakú postavu.

„Predrag Bjelac v tejto úlohe exceloval natoľko, že sme si v nej nevedeli predstaviť vhodnejšieho kandidáta. Teší ma, že Pedja prijal ponuku aj do slovenskej verzie seriálu,“ uviedol Grega.

Dôjde tak k nevšednej situácii, keď si rovnaký herec zahrá odznova tú istú postavu v totožných seriálových epizódach, akurát po pôvodnej českej verzii scenárov v ich slovenskom spracovaní.

Známa tvár zo svetových produkcií

Bjelac je zároveň skúseným a známym hercom vďaka účasti v niekoľkých svetových produkciách.

Vôbec najznámejšou bola jeho úloha riaditeľa chlapčenskej školy Durmstrang, Igora Karkarova, vo štvrtom filme Harry Potter a Ohnivá čaša. Vďaka nej ho spoznávajú mnohí skalní fanúšikovia filmovej série po celom svete.

Bjelac vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša

Zahral si taktiež vo filme Narnia: Princ Kaspian či vo vojnovej dráme Harrisonove kvety po boku hviezd ako Adrien Brody alebo Gerard Butler. Diváci ho mohli zachytiť aj v známom road movie Eurotrip.

Mimoriadne oceňovaným filmom s jeho účasťou bola dvojdielna vojnová televízna snímka Warriors, ktorá ukázala hrôzy vojny bez filmových príkras. Bjelac si v nej zahral po boku Damiana Lewisa alebo Ioan Gruffudd.

Slovenskí diváci ho mali možnosť vidieť napríklad v tretej sérii Za sklom.

Hlavnou hviezdou seriálového Ducha bude aj Michal Kubovčík

Obsadenie a dej seriálu Duch

Ústrednú dvojicu hercov bude s Bjelacom tvoriť Michal Kubovčík. Zahrá si postavu vyšetrovateľa Emila.

Obaja herci by mali do seriálu vniesť svoj komediálny talent, keď kriminálka stavia na odľahčených prvkoch.

Ďalšie postavy hrajú Maroš KramárRebeka PolákováMartin NahálkaRobo JakabKamil MikulčíkVlado ŠarišskýVerica Nedeska alebo Dana Droppová.

Herecké tváre nového seriálu Duch

Kriminálna novinka prinesie celkovo 8 epizód, a teda rovnaký počet ako u českých susedov.

Dej seriálu Duch
Policajnému vyšetrovateľovi Emilovi (Michal Kubovčík) obráti život naruby duch zavraždeného mafiánskeho šéfa Darka Besarabiča (Predrag Bjelac). Darko chce od Emila pomoc pri odhalení zrady, ktorá viedla k jeho smrti a zároveň si chce prostredníctvom neho vybaviť účty so svojím vrahom. Ako protislužbu mu ponúka pomoc s riešením prípadov. No najskôr z Emila urobí poriadneho chlapa. Na svoj obraz!

Napriek tomu, že jedna z troch hlavných postáv seriálu je duch, svet, v ktorom sa postavy pohybujú, je skutočný. Duch je súčasťou reality, kde polícia, vyšetrovanie, podsvetie aj organizovaný zločin zodpovedajú kriminálnej praxi. Všetko má svoj predobraz v realite, aj keď prípady a príbeh sú fiktívne. Vzniká tak veľmi zábavný krimižáner, v ktorom sa spája napätie a humor. Hlavným nositeľom úsmevného pohľadu na drsné prostredie zločinu je Darko Besarabič, jeho mafiánske buranstvo a balkánska bohorovnosť zmiešaná s darom užívať si život. Aj keď, paradoxne, po smrti.

Čítať viac...
Nahor