Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nové detaily o pokračovaní Márie Terézie: Prekvapiť môže na Štedrý deň, rozpočet druhej série astronomický!

Rozpočet na prípravu minisérie výrazne stúpol.

Celkovo v priebehu troch mesiacov prebehne nakrúcanie druhého pokračovania minisérie Mária Terézia, ktorá sa na obrazovky vráti počas tohtoročných vianočných sviatkov. Nové epizódy sa pozrú už na obdobie panovania uhorskej kráľovnej v čase, keď sa krajina zmieta vo vojne.

Výroba druhej série Márie Terézie začne oficiálne už 13. mája a potrvá do polovice júla, prebehne prevažne v Česku. Celkovo je pre prípravu dvoch epizód naplánovaných 48 filmovacích dní. Opäť bude miniséria pripravená vo viacerých jazykových verziách, nakoľko sa však k spolupráci tentoraz nepridala maďarská verejnoprávna televízia MTVA, druhá séria bude pripravená v slovenskej, českej, nemeckej a anglickej verzii. Na projekte participuje RTVS spolu s Českou televíziou a rakúskou ORF. Produkčnou spoločnosťou je ako pri prvej sérii Maya Production Praha.

Rozpočet pokračovania Márie Terézie sa napriek neúčasti maďarského partnera výrazne navýši. Podľa Centrálneho registra zmlúv prekročí úroveň až 6,5 milióna eur, čo je o vyše 1,2 milióna eur viac ako rozpočet prvej série. Najväčšiu položku, až 730-tisíc eur zhltne výprava a rekvizity, a teda priestor, v ktorom sa bude miniséria odohrávať.

RTVS do koprodukčného diela vloží podobne ako posledne. Tentokrát jej účasť už presiahne hranicu milión eur, pri prvej sérii spoločne s vecným vkladom skončila na úrovni 962-tisíc eur bez DPH. Oproti pôvodnému plánu pritom svoj vklad ešte o stotisíc eur navyšovala. Teraz má podľa Centrálneho registra prispieť celkovým vkladom vo výške 981-tisíc eur bez DPH.

Prvá séria vysielaná počas vianočných sviatkov v roku 2017 mala v každej koprodukčnej krajine rôzny dátum premiéry. Na Slovensku RTVS minisériu naplánovala na 1. a 2. sviatok vianočný, zo všetkých krajín ju pritom uviedla ako prvá. Podľa predbežného termínu by pritom premiéra Márie Terézie mala byť v tomto roku naplánovaná už na Štedrý deň 24. decembra. V Rakúsku bola prvá séria odvysielaná 27. a 28. decembra, v Česku, kde dosiahla najvyššiu sledovanosť zo všetkých krajín, bola uvedená na Nový rok a 2. januára, v Maďarsku sa objavila ako posledná 5. a 6. januára. Vo všetkých krajinách miniséria zabodovala.

O druhej minisérii Mária Terézia
Prvá séria Márie Terézie predstavila panovníčku ako mladé nebojácne dievča vzdorovito bojujúce za svoje sny a krajinu, zmietajúcu sa v boji o akceptáciu ženy na tróne a habsburské dedičstvo. Sériu uzatvárala korunovácia Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Dóme sv. Martina, čím mala upevniť svoje postavenie a priniesť podporu uhorskej šľachty v bojoch o územie. Druhá séria začína niekoľko mesiacov po korunovácii. Monarchia bojuje na všetkých frontoch a sľúbená pomoc z Uhorska stále neprichádza. Mária Terézia čelí ťažkému rozhodnutiu povolať do služieb baróna Trencka, čím výrazne zdiskredituje svoje učenie o morálke. Kým sa jej krajina zmieta vo vojne, na dvore situáciu zľahčujú a Mária Terézia sa ocitá opustená v boji proti všetkým. Jej manžel František sa venuje svojim obchodom a najbližší priatelia Márie Terézie sa pobláznili do hrania zakázaných hazardných hier.

Čítať viac...
Nahor