Mária Terézia zabodovala vo všetkých krajinách, RTVS už teraz pripravuje nový koprodukčný projekt!
9. januára 2018  //  Aktuálne, Showbiz  //  Bez komentárov

Dvojdielna miniséria z dielne štvorice verejnoprávnych európskych staníc zaznamenala na všetkých frontoch úspech, televízie ukázali televízny trend budúcnosti.

Mária Terézia patrila k hitom sviatočného obdobia. Neraz možno až prekvapivo úspešný projekt dosiahol vysoko nadpriemerné výkony vo všetkých štyroch krajinách, v ktorých sa rozhodli verejnoprávne televízie pustiť do realizácie koprodukčného projektu.

Mária Terézia spojila štyroch národných vysielateľov – slovenskú RTVS, rakúsku ORF, českú ČT a maďarskú MTVA. V tomto poradí odvysielali televízie výpravnú minisériu vo svojich krajinách, pričom už sledovanosť na Slovensku naznačila mimoriadny jej mimoriadny úspech.

Koprodukčná miniséria sa na Slovensku stala druhým najsledovanejším programom vianočných sviatkov (12+). Oba diely si pozrelo 772-tisíc, resp. až 789-tisíc divákov pri podieloch na trhu 28,8 % a 29,4 %. Rakúska ORF odvysielala oba diely Márie Terézie 27. a 28. decembra. Aj u našich susedov zaznamenala až prekvapivo vysokú sledovanosť, keď si prvú časť si pozrelo 1,122 milióna divákov pri podieli 36 % a druhá časť navýšila výkon na 1,177 milióna divákov s podielom až 38 %.

Vôbec najviac divákov sledovalo Máriu Teréziu v Česku. Tam sa sledovanosť prvej časti odvysielanej na Nový rok (1.1.2018) dostala až na úroveň 2,04 milióna divákov s podielom 42 % a druhý diel o deň neskôr 2.1. ešte rástol na 2,157 milióna divákov s podielom až 47 %.

Najmenšiu pozornosť lákala Mária Terézia v Maďarsku. Tamojšia hlavná verejnoprávna stanica Duna TV ju odvysielala koncom minulého týždňa 5. a 6. januára 2018. Skupina MTVA, pod ktorú Duna patrí, v oficiálnej tlačovej správe informovala len o výkone druhej časti, ktorú si malo pozrieť 415-tisíc divákov s podielom 9,8 %. Aj pre maďarskú stanicu však šlo o nadpriemerný výkon, Duna dosiahla v roku 2016 priemerný podiel na trhu vyše 6 % (skupina 4+).

Mária Terézia zaznamenala vo všetkých krajinách rovnaký trend, keď jej druhé pokračovanie na druhý deň vždy porástlo a pozrelo si ho viac divákov. Televíziám to prinieslo mimoriadne pozitívny signál, nakoľko sa v spracovaní dvoch 100-minútových častí trafili do čierneho a divákov neodradili.

Napriek tomu, že pokračovanie Márie Terézie nie je na programe dňa a podľa všetkého zelenú ani nedostane, televízie už pracujú na novom projekte. RTVS potvrdila, že vyvíja nový televízny seriál, v ktorom sa opäť spojí s viacerými verejnoprávnymi stanicami. “Môžem prezradiť, že už teraz sa pripravuje zmluva na vývoj ďalšieho televízneho seriálu, na ktorom by mali participovať minimálne RTVS, Česká televízia a ORF. Bude to prelom 19. a 20. storočia, ale myslím si, že tá téma je veľmi zaujímavá,” naznačil programový riaditeľ RTVS, Tibor Búza.