Hokej prevalcoval peoplemetre, prvé dva zápasy vystrelili nad milión! Presun The Voice debaklom (doplnené)
13. mája 2019  //  Aktuálne, Televízia  //  Bez komentárov

Zápasy Slovákov sa hneď od úvodu vyšvihli nad milión, oproti minuloročným majstrovstvám zaznamenali mimoriadny nárast sledovanosti.

Hokejová nálada, ktorá by mohla priniesť prenosom z Majstrovstiev sveta značný nárast sledovanosti, sa potvrdzuje. Prvé dva zápasy Slovákov na domácom šampionáte sa v každej tretine dostali nad magický milión, ktorému sa v ostatných rokoch začali vzďaľovať.

V prípade úvodného úspešného piatkového zápasu s USA a taktiež sobotného duelu s Fínskom, bol strop sledovanosti podobný. Podľa televízie sa obe stretnutia dokázali najvyššie prehupnúť cez hranicu 1,4 milióna divákov, konkrétne prvý zápas v tretej tretine a druhý v tej prostrednej. V komerčnej cieľovke si to najvyššie namierili záverečné tretiny zápasov, keď sa dokázali so stratou vyše bodu blížiť až ku 70% podielovej hranici.

Aktualizácia: Oba zápasy dokázali prekonať sledovanosť hokeja za posledných sedem rokov. Podrobný prehľad vám prinášame v tomto článku. Okrem toho, že sa dosiaľ každá tretina slovenského hokeja dostala nad milión, päť z nich bolo nad úrovňou 1,2 a štyri z nich nad hranicou 1,3 milióna divákov.

RTVS zároveň doplnila priemernú sledovanosť zápasov. Súboj USA a Slovenska si v piatok pozrelo 1,254 milióna divákov s podielom 56,6 %, sobotný zápas Slovenska a Fínska si pozrelo priemerne 1,337 milióna divákov s podielom 60,0 % v cieľovej skupine 12+. V najsledovanejšej minúte sledovalo Jednotku počas zápasu 1,624 milióna divákov. Pre zaujímavosť úvodné dva duely českej reprezentácie dosiahli na dvojnásobne väčšom trhu u našich susedov priemerné čísla nad úrovňou 1,6 milióna divákov.

Takýto hokejový ošiaľ tu nebol roky: Úvodné zápasy zlomili sedemročné rekordy! (vnútri podrobný prehľad rekordov od roku 2012)

Oproti minuloročnému šampionátu pritom ide o mimoriadny nárast sledovanosti. Aj vtedy sa prvé dva zápasy odohrali v rovnakom čase v prime-time a taktiež za sebou v sobotu a nedeľu. Úvodný šláger s Českom iba v poslednej tretine tesne prekročil milión, zvyšné tretiny sa hýbali na úrovni 855 a 990-tisíc divákov, nasledovný zápas so Švajčiarskom postupne klesal výkonmi okolo 810, 740 a 640-tisíc divákov. Hokej tak v niektorých fázach zaznamenal tento rok aj dvojnásobnú sledovanosť.

Komerčné stanice popri úvodných dvoch zápasoch Slovákov na majstrovstvách dosiahli na svoje dno. Kým ani v minulosti nemali popri nich priestor, na takto slabé výkony si spomínajú len ťažko. Najčastejšie sa oba dni v prime-time mali s hlavnými programami hýbať len nad úrovňou 5 % s maximom 7 %.

Katastrofou skončil presun jarnej ťažiskovej šou Markízy a Novy The Voice Česko Slovensko z nedele na soboty, kde v úvodný víkend živých prenosov a rovnako hokejových majstrovstiev spadli do jamy levovej. The Voice zaznamenal z víkendových programov vôbec najslabší výkon s podielom 5,3 % podľa Stratégií, nestúpol ani po skončení hokeja. V Česku sa v komerčnej cieľovke dostala šou len nad úroveň okolo 9 %.

Pre porovnanie, z prvých dvoch sérii Hlasu Česko Slovenska zaznamenala šou najhorší výkon práve proti hokeju Slovákov. V máji 2014 vtedy duel Slovenska s Nórskom dosiahol v hlavnom čase po skončení spravodajstiev nad milión a takmer 1,2 milióna, Hlas vtedy uhral podiel 14,8 %. Joj v ten večer s katastrofickým filmom dosiahla na 12 %.

Foto: SZĽH