Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Hokej prevalcoval peoplemetre, prvé dva zápasy vystrelili nad milión! Presun The Voice debaklom (doplnené)

Zápasy Slovákov sa hneď od úvodu vyšvihli nad milión, oproti minuloročným majstrovstvám zaznamenali mimoriadny nárast sledovanosti.

Hokejová nálada, ktorá by mohla priniesť prenosom z Majstrovstiev sveta značný nárast sledovanosti, sa potvrdzuje. Prvé dva zápasy Slovákov na domácom šampionáte sa v každej tretine dostali nad magický milión, ktorému sa v ostatných rokoch začali vzďaľovať.

V prípade úvodného úspešného piatkového zápasu s USA a taktiež sobotného duelu s Fínskom, bol strop sledovanosti podobný. Podľa televízie sa obe stretnutia dokázali najvyššie prehupnúť cez hranicu 1,4 milióna divákov, konkrétne prvý zápas v tretej tretine a druhý v tej prostrednej. V komerčnej cieľovke si to najvyššie namierili záverečné tretiny zápasov, keď sa dokázali so stratou vyše bodu blížiť až ku 70% podielovej hranici.

Aktualizácia: Oba zápasy dokázali prekonať sledovanosť hokeja za posledných sedem rokov. Podrobný prehľad vám prinášame v tomto článku. Okrem toho, že sa dosiaľ každá tretina slovenského hokeja dostala nad milión, päť z nich bolo nad úrovňou 1,2 a štyri z nich nad hranicou 1,3 milióna divákov.

RTVS zároveň doplnila priemernú sledovanosť zápasov. Súboj USA a Slovenska si v piatok pozrelo 1,254 milióna divákov s podielom 56,6 %, sobotný zápas Slovenska a Fínska si pozrelo priemerne 1,337 milióna divákov s podielom 60,0 % v cieľovej skupine 12+. V najsledovanejšej minúte sledovalo Jednotku počas zápasu 1,624 milióna divákov. Pre zaujímavosť úvodné dva duely českej reprezentácie dosiahli na dvojnásobne väčšom trhu u našich susedov priemerné čísla nad úrovňou 1,6 milióna divákov.

Takýto hokejový ošiaľ tu nebol roky: Úvodné zápasy zlomili sedemročné rekordy! (vnútri podrobný prehľad rekordov od roku 2012)

Oproti minuloročnému šampionátu pritom ide o mimoriadny nárast sledovanosti. Aj vtedy sa prvé dva zápasy odohrali v rovnakom čase v prime-time a taktiež za sebou v sobotu a nedeľu. Úvodný šláger s Českom iba v poslednej tretine tesne prekročil milión, zvyšné tretiny sa hýbali na úrovni 855 a 990-tisíc divákov, nasledovný zápas so Švajčiarskom postupne klesal výkonmi okolo 810, 740 a 640-tisíc divákov. Hokej tak v niektorých fázach zaznamenal tento rok aj dvojnásobnú sledovanosť.

Komerčné stanice popri úvodných dvoch zápasoch Slovákov na majstrovstvách dosiahli na svoje dno. Kým ani v minulosti nemali popri nich priestor, na takto slabé výkony si spomínajú len ťažko. Najčastejšie sa oba dni v prime-time mali s hlavnými programami hýbať len nad úrovňou 5 % s maximom 7 %.

Katastrofou skončil presun jarnej ťažiskovej šou Markízy a Novy The Voice Česko Slovensko z nedele na soboty, kde v úvodný víkend živých prenosov a rovnako hokejových majstrovstiev spadli do jamy levovej. The Voice zaznamenal z víkendových programov vôbec najslabší výkon s podielom 5,3 % podľa Stratégií, nestúpol ani po skončení hokeja. V Česku sa v komerčnej cieľovke dostala šou len nad úroveň okolo 9 %.

Pre porovnanie, z prvých dvoch sérii Hlasu Česko Slovenska zaznamenala šou najhorší výkon práve proti hokeju Slovákov. V máji 2014 vtedy duel Slovenska s Nórskom dosiahol v hlavnom čase po skončení spravodajstiev nad milión a takmer 1,2 milióna, Hlas vtedy uhral podiel 14,8 %. Joj v ten večer s katastrofickým filmom dosiahla na 12 %.

Foto: SZĽH

Čítať viac...
Nahor