Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: IG Ján Koleník, úprava MB

Pikošky

Diváci si vo veľkom sťažujú na hlasnú hudbu v seriáloch! Toto vám môže pomôcť

Vysielanie televíznych seriálov sprevádzajú pravidelné sťažnosti na prihlasnú hudbu, pre ktorú diváci nepočujú hovorené slovo. Problém však nemusí byť v samotnom televíznom programe.

Sťažujú si už mesiace.

Mnoho divákov si aj v uplynulom období na sociálnych sieťach pochvaľuje seriály ako Dunaj, k vašim službám alebo Zrada, no kritikou nešetria pri ich zvukovej postprodukcii. Problémom nie je nevhodný výber hudby, ale jej prehlušovanie dialógov, pre ktoré hovorenému slovu niektorí vôbec nerozumeli.

Ide o problém, ktorý si diváci všímajú dlhodobo.

„Veľmi dobrý seriál len tá hlučná hudba to kazí… Zvukári to nevidia?,“ napísala jedna z diváčok k seriálovému Dunaju. A ďalšie sa k nej pridali: „Máte pravdu, hudba je taká hlučná, že nepočuť hovorené slovo.“ „Pekný seriál, len ma vyrušuje tá hlasná hudba, často nerozumiem, čo hovoria.“

Ešte väčší problém mali diváci so seriálom Zrada.

„Rada sledujem tento seriál, je jeden z najlepších, dosť ma však irituje prílišná hlasitosť doprevádzajúcej hudby. Ešte výraznejšie je to v seriáli Zrada, možno ma niekto pošle na ušné, ale poprosím tvorcov o zníženie jej intenzity,“ posťažovala si seriálová diváčka.

Práve pri Zrade sa rozprúdila debata.

„Presne toto sme dnes so susedou riešili…. Hudba hlasná a potom ako keby “ brblali “ nerozumieť im…“ „Totálne. Vôbec im chvíľami nerozumieť a hudba je nepríjemná, hlučná,“ potvrdil divák a s ním aj ďalší: „Som si myslela, že to len ja som hluchá. Pretáčam si to aj dvakrát nazad a aj tak nerozumiem.“

„Plne súhlasím so všetkými, ktorí si sťažujú na nekvalitný odposluch oboch seriálov. Bolo by načase sa tomu povenovať a divákom ulahodiť. Inak to stráca veľmi na hodnote,“ poznamenala staršia diváčka.

Problém nemajú všetci

Podobných komentárov je mnoho, no situácia sa ani po mesiacoch nezlepšila. Je však skutočne problém na strane seriálových tvorcov?

Existuje totižto rovnako nemalá časť divákov, ktorí podobný problém nezaznamenali.

„Nechápem, čo máte s tou hudbou, podľa mňa je v pohode a všetko normálne počuť,“ uviedla svoju skúsenosť so Zradou jej diváčka.

„Aj ja čítam komentáre na hudbu, ale ja s hudbou v seriáli nemám žiadny problém. Reklamy áno, tam je to vždy zosilnené, ale priamo v seriáli je to podľa mňa v pohode,“ potvrdila bezproblémové vysielanie seriálu ďalšia.

Niektorí sa napríklad zhodli, že žiadny problém nezaznamenali pri sledovaní seriálu na Voyo.

Na platformu sa pritom dostáva rovnaký materiál, aký Markíza vysiela na televíznej obrazovke.

Čo môžete spraviť?

Dôvodov, prečo máte problémy s hudbou v seriáloch akými sú Dunaj alebo Zrada, môže byť niekoľko.

Už skúsenosť s Voyo naznačuje, že jedným z hlavných dôvodov problémov so zvukom môže byť samotný prijímač, na ktorom seriál sledujete, a jeho nastavenie.

Na rozdiel od klasického televízneho vysielania si programy na Voyo diváci nachádzajú často mimo televízneho prijímača – aj seriály ako Dunaj sledujú prostredníctvom mobilných telefónov, tabletov alebo stolového či prenosného počítača.

Naopak, televízne vysielanie v drvivej väčšine stále sledujeme cez klasické či inteligentné televízory, ktoré ponúkajú rôzne hudobné režimy a nastavenia zvuku.

„Aj som chvíľu po sťažnostiach v komentároch poctivo počúvala, no tento problém nemáme. Možno je to tv prijímačom,“ napísala jedna z diváčok, ktorá problém pri sledovaní seriálov nezaznamenala. „Ja žiadnu hlučnú hudbu nevnímam. Skúste sa pozrieť na nastavenia vášho televízora,“ odporúča iná diváčka.

Skontrolujte nastavenia

Práve tam sa skrýva pôvod mnohých problémov so zvukom pri sledovaní televízneho vysielania.

Televízory majú k dispozícii rôzne prednastavené zvukové režimy, ktoré sa, v závislosti od sledovaného programu, výrazne líšia. Niektoré sú uspôsobené na sledovanie filmu, s vystúpením atmosféry podobnej v kine, iné na sledovanie hudobných kanálov či skôr hovoreného slova.

Mnoho divákov si neuvedomuje, aký hudobný režim má na televízore aktívny.

Viacerí z nich majú automaticky aktívny napríklad režim „hudba“, ktorý dáva do popredia hudobné prvky a basy, pričom reč v pozadí sa môže strácať. V nastaveniach televízora je potrebné zvoliť režim, ktorý vyzdvihuje zvukovú stopu – mnohé televízory ponúkajú rovno prednastavený režim „reč“.

Ak ani to nepomôže, v televíznych nastaveniach nájdete taktiež možnosť manuálneho vyváženia zvuku prostredníctvom tzv. ekvalizéra.

Práve tento ekvalizér vám však dokáže pomôcť najmä v špecifických prípadoch.

Kvalita zvuku, ako ho vnímame, neraz závisí aj od nášho vlastného sluchu a k lepšiemu zážitku je potrebné si pomôcť vyladením rôznych úrovní a frekvencií. Ekvalizér však ponúka už manuálne ladenie, ktoré si vyžaduje väčšiu trpezlivosť a základnú skúsenosť pre úspešné uloženie vhodného zvukového nastavenia vášho prijímača.

Ako problém riešia fanúšikovia F1

Problémy sa taktiež líšia od programu k programu.

S podobnými sťažnosťami napríklad prichádzajú fanúšikovia pretekov F1 od ich presunu na stanicu Nova Sport 5.

U mnohých divákov zvuk z ruchových mikrofónov prekrýva česko-slovenský komentár, ktorý v niektorých situáciách takmer nepočujú.

V tomto prípade je problémom, že televízna stanica ponúka vysielanie v modernom „Dolby Surround“, kým televízory sú automaticky nastavené na výstup zvuku v režime „stereo“.

Práve toto nastavenie „stereo“ je potrebné vypnúť.

Čítať viac...
Nahor