Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Aktuality

Najemotívnejšie finále Let´s Dance ovládla Janka Kovalčíková! Markízu však predbehli aj Geissenovci

Ôsmy ročník Let´s Dance sa skončil, najsilnejšiu časť večera priniesol až vo svojom závere. Finálový prenos u poroty aj divákov ovládla nová kráľovná tanečného parketu Janka Kovalčíková.

Tanečná šou Let´s Dance spoznala svojho ôsmeho víťaza.

Vo finále tohtoročnej 8. série sa stretli tri najlepšie tancujúce osobnosti ročníka, keď si postupne v troch tancoch sily zmerali Gabriela Marcinková, Jana Kovalčíková a Vratko Sirági. Ten sa postaral o unikát slovenskej verzie, keď do finále postúpil ako náhradník za zranenú Máriu Čírovú. Do šou vstupoval až v 3. kole.

V posledný desiaty večer každý pár zatancoval spomienkový tanec z minulých kôl, tanec, ktorý im vybrala porota a showdance.

Vrcholné číslo večera

Práve posledné tance priniesli vôbec najväčšie emócie celého večera.

Vrcholom celého priameho prenosu sa stalo posledné vystúpenie Gabriely Marcinkovej a Matyáša Adamca v šou, ktorí si vo voľnejšej kategórii showdance zvolili prvky pantomímy a ich najvýraznejších momentov v súťaži. Po druhýkrát sa pokúsili aj o ikonickú dvíhačku z Hriešneho tanca, ktorá sa im predtým v šou nepodarila.

Celé ich vystúpenie však bolo prepletené myšlienkou rovnosti všetkých ľudí na zemi. Dvojica ho poňala umelecky, na začiatku a na konci tanca sa v sále prihovoril hlas legendy českého herectva Jana Wericha.

„Je smutné, že sa to musí opakovať toľkokrát, ale chceli sme na tomto mieste zopakovať, že sme si všetci rovní, že máme všetci rovnaké práva na život na tomto svete a že sa dá komunikovať s rešpektom voči ostatným,“ zhrnula posolstvo Marcinková.

Po odtancovaní bolo v slzách publikum aj porota.

„Neviem, prečo začínam hovoriť prvá, keď mám knedľu v krku,“ začala hodnotenie Adela Vinczeová. „Ten úvod bol neskutočne silný, už vtedy boli zimomriavky. Bol to geniálny nápad. V spojení s pánom Werichom to bol príbeh nás všetkých.“

„Myslím si, že som v Let´s Dance ešte nič krajšie nevidela,“ povedala napokon Vinczeová.

Najväčšie emócie neskryli Tatiana Drexler a Ján Koleník.

„Táto súťaž je o tanečných výkonoch, ale predovšetkým je o ľuďoch a ukazuje, akí v skutočnosti sú. A vy ste týmto číslom ukázali, že ste čistí ľudia,“ ohodnotil emotívne vystúpenie minuloročný víťaz šou.

Všetci finalisti s posolstvom

Silné posolstvo sa nieslo všetkými záverečnými showdance tancami.

Vratko Sirági a Anna Riebauerová prostredníctvom tanca pripomenuli, aké dôležité je ísť za svojimi cieľmi a snami, nech sa realita zdá akokoľvek komplikovaná.

„Možno v živote občas pochybujeme, myslíme si, že nie sme z bohatej rodiny, nemáme známosti, podceňujú nás a aj my seba, ale vydržme. Naozaj sa vedia diať zázraky,“ povedal po dotancovaní v šou Vratko Sirági.

Tanečne mu podľa Tatiany Drexler chýbali práve prvé dve kolá, ktorých nebol súčasťou.

„Práve teraz sa dostávate na tú hranicu, kedy prekonáte tu technickú kvalitu a konečne vidíme emócie, dynamiku a živelnosť Vratka Sirágiho,“ uviedla Drexler v priebehu večera.

Janka Kovalčíková a Vilém Šír si za myšlienku ich posledného tanca zvolili odkaz, aby sa deti vrátili od mobilov a sociálnych sietí späť ku reálnym kontaktom.

„Myslím si, že to bol tak čistý a úprimný odkaz, že nemá zmysel to tanečne komentovať,“ začala hodnotenie Vinczeová.

„Celá vaša plavba touto súťažou bola pre mňa darom. Pred tým, ako tancuješ, skladám poklonu,“ ohodnotil Ján Ďurovčík.

Samotného Ďurovčíka nakoniec najviac dojalo až úplne posledné vystúpenie večera.

Na parket sa po roku vrátil víťaz minulej 7. série Ján Koleník, ktorý s profesionálnymi tanečnicami tohto ročníka odtancoval nesúťažné záverečné číslo šou.

„Chcem ti poďakovať aký si, lebo ako si sedel vedľa nás, v šatni, ako sa rozprávame – a teraz mám slzy na krajíčku, si naozaj fajn chlap,“ povedal Ďurovčík.

 


Koleník naznačil svoj koniec v Let´s Dance! Kde sa po odchode od Cimarra stratila Poláková?Čítajte →

Poradie vo finále 8. série

V hodnotení poroty sa absolútnou víťazkou večera stali Janka Kovalčíková a Vilém Šír.

Za tri súťažné tance si odniesli maximálny počet bodov, keď za celý večer nedostali iné hodnotenie ako to najvyššie. Všetci porotcovia ohodnotili všetky ich vystúpenia 10-bodovou známkou. Spolu tak získali 120 bodov.

V bodovaní na druhom mieste skončili Gabriela Marcinková a Matyáš Adamec.

Na Kovalčíkovú však stratili iba jeden jediný bod, ktorý im chýbal od Tatiany Drexler ešte z prvého tanca. Celkovo tak získali 119 bodov. Tretí Vratko Sirági mal najsilnejší druhý tanec, postrácal päť bodov a spolu ich získal 115.

Janka Kovalčíková sa nakoniec stala aj víťazkou u divákov.

Spoločne s Vilémom Šírom ovládli 8. sériu Let´s Dance, pričom porotcovský a divácky rebríček sa zhodoval. Druhá v diváckom hlasovaní skončila Gabriela Marcinková a tretí Vratko Sirági.

„Nemôžem uveriť, že sa to deje a úprimne som šťastná, že sa toto stalo,“ povedala krátko pred polnocou po vyhlásení výsledkov Kovalčíková.

Zároveň sa obrátila na svojho partnera Viléma Šíra: „Chcem sa poďakovať Pepemu, že mal dal tanečne dokopy s Vildom.“ Šír už pri svojej vlaňajšej premiére v šou obsadil so Zuzanou Kubovčíkovou Šebovou tretie miesto a teraz šou rovno vyhral.

„Po tanečnej aj ľudskej stránke si mi dal toho do života extrémne veľa za extrémne krátky čas. Veľmi som ti to priala, aby si vyhral práve ty,“ dodala Kovalčíková.

„Je to obrovský kolos ľudí, ďakujeme všetkým. Ďakujem aj Miňovi Kerešovi, s ktorým sme spoločne pripravovali zostavy. Je to môj veľký vzor,“ povedal po víťazstve Vilém Šír.

Finále Let´s Dance 8 nevystrelilo

Sledovanosťou zažil finálový prenos 8. série skôr sklamanie.

Markíza pritom Let´s Dance ukončila v ideálnom čase, keď nedeľný extrémne dlhý prenos predchádzal pondelňajšiemu štátnemu sviatku, a tak diváci nevstávali na druhý deň do práce či do školy.

Práve naťahovanie tanečnej šou až ku polnoci oberá Markízu v priemernej sledovanosti o divákov, ktorí v bežné nedele odchádzajú húfne od obrazoviek už v polovici prenosov.

Vysielanie pred štátnym sviatkom sa odrazilo na vytrvalosti divákov, ktorí zďaleka nevypínali televízory ako v iné týždne.

Markíza mala vo finále dokonca vôbec najvytrvalejšie divácke zázemie spomedzi všetkých desiatich prenosov, keď väčšina divákov si počkala až na vyhlásenie víťaza. Napriek tomu zaznamenala iba priemernú sledovanosť ročníka.

Finále 8. série Let´s Dance dosiahlo v obchodnej cieľovke rating 7,1 % s podielom na trhu 27,1 %. Ide prakticky o rovnaký výkon, než aký šou dosiahla v semifinálovom kole.

V celkovom publiku si finálový prenos pozrelo priemerne celkovo 522-tisíc divákov, čo je taktiež iba priemer série.

Tentokrát priemernú sledovanosť nadol neťahala ani spomínaná dĺžka, keď drvivá väčšina divákov vydržala pri prenose od začiatku do konca.

Markízu mohlo potešiť, že finálovým prenosom zasiahla takmer 1 milión divákov, čo je hranica, okolo ktorej sa hýbala aj na začiatku série. Zásah vyjadruje, koľko divákov si pozrelo televízny program nepretržite aspoň po dobu 3 minút.

Veľký medziročný prepad

V samom závere šou výrazne zaostala za štartom ôsmeho ročníka.

Začiatkom marca sa uviedla ešte s ratingom 9 % a podielom na trhu až 35 % v obchodnej cieľovej skupine a s celkovo 605-tisíc divákmi v univerzálnej skupine divákov. Ide o rekord 8. série, odvtedy na takéto čísla už nedosiahla.

Už v prvý mesiac vysielania šou postupne klesala divácka popularita a hneď dvakrát zaznamenala aj najhoršie ratingy v celej svojej histórii od roku 2006.

Prvýkrát sa tak stalo na konci marca s ratingom 6,6 % v obchodnej cieľovke, negatívny rekord a najhorší výkon 8. série dosiahla koncom apríla v 8. kole, kedy sa prepadla na rating 6,1 % s podielom 25,9 %. Zaznamenala aj historicky najhoršiu sledovanosť v univerzálnom publiku so 469-tisíc divákmi.

Let´s Dance sa prepadla sledovanosť aj medziročne.

Tento rok sa najčastejšie šou pohybovala na ratingovej úrovni okolo 7 – 8 % v obchodnej cieľovke, iba jeden raz dosiahla na 9-percentnú hranicu.

V minuloročnej 7. sérii sa nad 9 % dostala síce dvakrát, no iba jeden jediný raz podliezla hranicu 8 %. Jej najhorším vlaňajším výkonom bol rating 7,9 % a celkovo najslabšia sledovanosť na úrovni 529-tisíc divákov.

V porovnaní finálových prenosov sa Let´s Dance medziročne prepadlo o približne jeden ratingový bod.

Vyvrcholenie siedmeho ročníka dosiahlo takto pred rokom v obchodnej cieľovke rating 8,2 % s podielom 29,3 %, v univerzálnej cieľovke je prepad ešte výraznejší, keď vlaňajšie finále dosiahlo sledovanosť 564-tisíc divákov.

Let´s Dance predbehli Geissenovci

Finále Let´s Dance 8 sa v obchodnej cieľovke, na ktorú Markíza prioritne cieli a upozorňuje, nestalo ani najsledovanejším programom týždňa.

Šou v priemernej sledovanosti predbehla napríklad utorňajšia epizóda seriálu Dunaj, k vašim službám pri ratingu 7,7 %, ale aj stredajšia premiéra špeciálnych epizód reality šou Geissenovci zo Slovenska, ktorá odštartovala na Jojke ratingom 8,1 % s podielom na trhu 27 % v obchodnej cieľovke.

Geissenovci boli sledovanejší aj pri priemere oboch odvysielaných epizód v stredajší večer, keď druhá časť po 21:30 uhrala rating 7 % s podielom 29,8 %.

Let´s Dance sa malo stať najsledovanejším programom v univerzálnej cieľovke, keď ako jediný program prekročil polmiliónovú hranicu divákov.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor