Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Nový čas, RTVS

Aktuality

Z diskusií si urobili holubník: Moderátorke RTVS sa vyhrážajú znásilnením, ostrá reakcia vedenia!

Deformovaná úroveň politických diskusií na Slovensku aj prístup politických strán k debatám v médiách najnovšie vyeskalovali do vyhrážok mučením či hromadným znásilnením moderátorke Sobotných dialógov.

Moderátorka RTVS, Marta Jančkárová, čelí po odvysielaní dvoch vydaní Sobotných dialógov sérii vyhrážok.

Dochádza k nim po minulotýždňovom odvysielaní rozhlasovej politickej relácie Sobotné dialógy s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a aktuálnom škandále, ktorý v súvislosti s rovnakou reláciou rozpútala politická strana Smer-SD.

Hosťami tohtotýždňových Sobotných dialógov na Rádiu Slovensko sa mali stať dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a predseda Zahraničného výboru NR SR, Marián Kéry (Smer-SD). Ten však bez informovania do telerozhlasu neprišiel.

Miesto neho sa do štúdia RTVS dostavil poslanec Ľuboš Blaha, ktorý sa dožadoval práva vystúpiť v Sobotných dialógov namiesto Kéryho. Pozvanie do relácie nedostal, Slovenský rozhlas o tomto kroku neinformovala ani strana Smer.

„Krátko pred reláciou však namiesto neho (Mariána Kéryho, pozn. red.) prišiel do rozhlasu neohlásene podpredseda strany Ľuboš Blaha, ktorý nebol dohodnutý. Hovorca strany však do začiatku relácie, ktorú pre pracovný program povereného šéfa rezortu obrany nahrávame v piatok predpoludním, zmenu neohlásil ani neospravedlnil pána Kéryho. Uplatňujeme preto princíp prázdneho kresla,“ uviedla na začiatku Sobotných dialógov moderátorka relácie, Marta Jančkárová.

Strana Smer verejnoprávnu RTVS následne obvinila z cenzúry.

Predseda opozičnej strany a trojnásobný bývalý premiér Robert Fico otvorene vyhlásil, že „idú po krku“ šéfovi telerozhlasu, Ľubošovi Machajovi. Obviňujú ho z poplatnosti aktuálnej štátnej moci.

Miesto v diskusnej relácii nepatrí politickej strane, ale konkrétnemu hosťovi, ktorého redakcia do diskusie pozvala z obsahových dôvodov. A ak sa tento hosť dostaviť do diskusie napokon nemôže, je to opäť redakcia, kto rozhodne o jeho náhradníkovi. Nie je to cenzúra, dramaturgia verejnoprávnej RTVS nie je a nemôže byť rukojemníkom centrály ktorejkoľvek politickej strany,“ zareagovalo vedenie telerozhlasu.

Problémov s politikmi v debatách pribúda

Prístup politických strán k politickým debatám je už dlhodobo problémom.

Viacerí moderátori televíznych relácií Michal Kovačič (Na telo na Markíze), Jana Krescanko Dibáková (Na hrane na Jojke) alebo Richard Dírer moderujúci V politike na TA3 otvorene prehovorili o defektnom prístupe politikov k priestoru v debatách.

„Politici sú tí, ktorí komplikujú politickým moderátorom aj výber hostí, aj zloženie a tvorbu samotnej diskusnej relácie,“ uviedla vlani pre Šarm Dibáková.

Kým bežne vo svete politici cítia povinnosť vysvetľovať a nechať sa konfrontovať s rôznymi názormi vo verejnom záujme bez toho, aby zasahovali do dramaturgie relácie, na Slovensku je to opačne.

Politické strany si každý týždeň vyberajú hostí, s ktorými budú diskutovať a ktorými nie, zároveň sa snažia médiám diktovať, koho do relácií pošlú.

„Bol som mimo mediálny biznis 11 rokov, ale musím povedať, že situácia, ktorá na politickej a mediálnej scéne vládne, je ďaleko horšia ako predtým. Každý týždeň je to boj, kladenie si podmienok kto s kým nepôjde alebo na poslednú chvíľu zruší svoju účasť, dostalo sa to do extrému. Niežeby televízie nechceli ponúkať zaujímavé koalično-opozičné duely, ale zorganizovať ich je problém,“ povedal v júni 2022 v živom vysielaní V politike moderátor Richard Dírer.

Strany si na toto nastavenie zvykli a prenieslo sa naprieč politickou scénou.

Keď som povedal, že prax kladenia si podmienok na účasti v reláciách zaviedol Robert Fico, tak je férové dodať, že s radosťou si túto myšlienku osvojili aj ostatné politické strany. (…) Radšej by mohli politici investovať svoj čas do toho, aby sa lepšie pripravovali na politické diskusie, aby nemuseli hľadať výhovorky, prečo tento alebo ďalší týždeň nemôžu,“ dodal Dírer.

Hostí zostavujú médiá

Tvorcovia najatraktívnejších politických debát na Slovensku aj naďalej zostavujú podľa vlastného kľúča a platnej legislatívy.

Viackrát za cenu, že neponúknu v danom vydaní atraktívny politický duel, aký si pripravili.

„Pravda je, že aj z druhej strany to nie je jednoduché. Ja som sa napríklad do nedávnej relácie Na hrane snažila Igorovi Matovičovi zohnať do diskusie Ladislava Kamenického ako jeho predchodcu vo funkcii ministra financií. Smer nebol ochotný poslať žiadneho respondenta do diskusie práve s Igorom Matovičom a to je dlhodobá situácia,“ dodala vlani Dibáková pre Šarm.

Rovnaký problém je však aj v prípade dosluhujúcej koalície, ktorá takto pred rokom na čele s Igorom Matovičom chcela médiám diktovať hostí do relácií.

„Politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých RTVS do relácií pozvala, pretože o zložení hostí rozhodujú v súlade s platnou legislatívou programoví pracovníci RTVS,“ uviedlo k aktuálnej kauze v Sobotných dialógoch vedenie RTVS.

Jančkárovej sa vyhrážajú

Po tom, čo RTVS účasť nepozvaného Ľuboša Blahu v Sobotných dialógoch odmietla a uplatnila novinársky postup „prázdneho kresla“, dostala moderátorka relácie Marta Jančkárová výhražné e-maily a výhražný telefonát.

„V e-mailoch sa Marte Jančkárovej neznáme osoby vyhrážajú mimoriadne vulgárnym a agresívnym slovníkom fyzickou likvidáciou, mučením, hromadným znásilnením, ublížením jej rodinným príslušníkom atď.,“ informovala RTVS.

Štátny telerozhlas podá v tejto súvislosti trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

„RTVS upozorňuje predstaviteľov politických strán na možnú súvislosť týchto výhražných e-mailov so zvyšujúcou sa agresivitou komunikácie vo verejnom priestore a šírením nenávisti voči novinárom,“ dodáva televízia vo verejnej reakcii.

Diskusie ako politické PR

Úroveň politických diskusií na Slovensku ďaleko zaostáva len za kvalitou televíznych debát v susednej Českej republike.

V slovenských podmienkach sa z obsahovej diskusie rôznych táborov a názorov, ako aj o skutočných problémoch obyvateľov, stala forma politického PR strán a ich predstaviteľov či členov vlády, ako aj séria víkendových reality šou pre divákov.

Viac, ako hĺbková diskusia o problematických témach, divákov zaujíma konfrontácia známych politikov.

Tí sú zas neraz otvorene podráždení pri snahách moderátorov držať sa otázok, na ktoré politici neraz odpovedajú naučenými frázami a nastoľovaním vlastných tém. Najnovšie už aj bez priamej účasti v relácii.

„Považujeme za neprípustné, aby politické subjekty zneužívali vysielanie RTVS na predvolebné marketingové aktivity,“ dodala v reakcii na vyhrážanie sa Marte Jančkárovej RTVS.

 

Čítať viac...
Nahor