Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Jojka s hereckým úlovkom: Do Nemocnice zlákala populárnu tvár konkurenčného Dunaja!

Televízna dvojka posilní zostavu hlavného večerného seriálu o nedávnu hviezdu priameho konkurenta.

Dunaj, k vašim službám a Nemocnica stoja proti sebe tretiu sezónu po sebe, pričom svoju hereckú zostavu skladajú z rozdielnych tvárí.

Jedno z dosiaľ najzaujímavejších prepojení medzi seriálmi prinieslo účinkovanie manželov Majeských, ktorí si úlohy v oboch projektoch rozdelili. Marek Majeský hrá v Nemocnici od začiatku jednu z nosných postáv riaditeľa Mareka Hauptmanna, Jana Majeská zas v Dunaji hrá mimoriadne výraznú postavu Helgy Klausovej alias Schatzi.

Obaja patria k najpopulárnejším tváram svojich seriálov.

Naopak, súčasne v oboch projektoch si zahral Emil Horváth. V Nemocnici stvárňoval profesora Hrdličku, v Dunaji neskôr dostal jednu z hlavných úloh v postave majiteľa obchodného domu Rudolfa Kučeru. Objavuje sa v nej dodnes.

V dlhodobých nosných seriálových projektoch Markízy a Joj je však takýto herecký prekryv raritou.

Nemocnicou za takmer tri roky vysielania prešlo množstvo aj najznámejších slovenských hercov, Markíza napriek tomu siahla po ďalších overených menách, ale aj neopozeraných tvárach, ktoré sú dnes hviezdami obrazoviek.

 


Zrada naberie na obrátkach: Praskne najväčšie tajomstvo, odhalený dátum veľkého finále!Čítajte →

Tragický koniec

Špeciálnou kategóriou sú herecké mená, ktorým tvorcovia už vopred napísali nešťastný osud. 

Hneď niekoľko postáv postretla v dobovom seriáli z temného obdobia 2. svetovej vojny smrť, ktorá sa nevyhýbala celej Európe. Scenáristi sa jej tak nemohli vyhnúť ani v seriáli, pričom jednotlivé tragédie dávkujú v deji postupne.

Posledne takto v Dunaji skončila herečka Anna Jakab Rakovská, predstaviteľka Malvíny. Zavraždená mala byť sériovým vrahom. Rakovskú si ale Markíza okamžite poistila pre ďalší projekt, keď jej dala priestor v celebritnej zostave 9. série tanečnej šou Let´s Dance.

Pred ňou si smrť počkala aj na Anežku (Sára Suchovská), ktorá bola popravená pre zabitie nacistického vodcu Josepha Dietricha (Ján Mistrík).

Krutému koncu sa nevyhla ani postava Johanky, ktorá bola zavraždená v priebehu 4. série na jeseň 2023.

Aj keď si pôvodne veľké divácke sympatie nezískala, napokon patrila k obľúbeným hrdinkám.

Johanka totiž zo začiatku iritovala časť fanúšikov, keď rozdelila romantický pár Petra Kučeru (Marek Rozkoš) a Kláry Zacharovej (Kristína Svarinská). Diagnóza nevyliečiteľného ochorenia, čakanie na smrť a napokon silné priateľstvo s Klárou obmäkčili divákov. V záverečnej fáze, kedy Johanka dostala u tvorcov najväčší priestor, patrila k vôbec najobľúbenejším postavám seriálu.

Z Dunaja do Nemocnice

Práve jej predstaviteľku si po úspechu a ukončení dejovej linky v Dunaji vyhliadla Jojka.

Johanku v dobovom seriáli stvárňovala Mária Schumerová, ktorá sa doteraz objavovala najmä v projektoch Markízy.

Známa bola už divákom denného seriálu Oteckovia, v ktorom niekoľko sezón stvárňovala čašníčku Lenku. Neskôr ju televízny líder obsadil aj do neúspešnej komediálnej série Chatári. Predtým sa objavila aj na Joj v jej komediálnom seriáli Delukse.

Filmový debut zažila vo filme Sviňa.

Teraz má nastúpiť priamo proti seriálu, ktorý ju mohol presláviť vôbec najviac.

Dunaj, k vašim službám bol v celkovom počte divákov najsledovanejším projektom, do ktorého nastúpila, diel, v ktorom bola zavraždená, sledovalo priemerne 552-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke. Ide o druhú najsledovanejšiu epizódu Dunaja od jeho štartu, rekord iba o pár tisíc divákov prekonal vo februári tohto roka.

Priemer Oteckov sa pohyboval okolo 450-tisícovej diváckej hranice.

Kedy sa objaví na Joj

Mária Schumerová mala napokon na ponuku Joj prikývnuť a na bratislavskej Kolibe už naplno zarezávať. Absolvovať mala hneď niekoľko natáčacích dní.

Televízia môže aj jej angažovaním zaplniť uvoľnené miesto po viacerých odchodoch – len pred pár dňami z Nemocnice zmizol Juraj Loj, pred ním Dominika Morávková-Zeleníková, či ešte skôr Petra Vajdová.

Bývalá tvár Dunaja by mala podľa našich informácií nastúpiť do Nemocnice už v týchto dňoch.

V nemocničnej sérii Joj by sa mala zhostiť postavy novej lekárky, stať by sa tak malo v najbližšom týždni.

 


Prekvapivé posily v Nemocnici: Po hviezde Dunaja nastúpi miláčik z Oteckov a Tvojej tváre!Čítajte →

Schumerová napokon nebude jedinou výraznou posilou nových častí Nemocnice.

Televízia už jej angažovanie oficiálne potvrdila, spoločne s ňou do deja vstúpi aj populárny slovenský herec z Oteckov či víťaz Tvoja tvár znie povedome. Viac v tomto článku.

Len v uplynulých týždňoch posilnili Nemocnicu ďalšie známe mená – vo februári do deja vstúpila herečka Dominika Richterová, tento mesiac sa k nej pridal Juraj Ďuriš.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor