Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Markíza

Aktuality

Fámy sú realitou: Markíza potvrdzuje koniec Matthiasa Setteleho! Skončí skôr, nahnuté to mal už pred časom

Šéf Markízy sa o stoličku obával už pred predajom televízie. Prednedávnom sa o svojej budúcnosti vyjadroval iba nejasne.

Najsledovanejšia televízia na Slovensku má zmeniť šéfa.

Rakúsky manažér Matthias Settele, ktorý riadil Markízu od októbra 2013, má po 10 rokoch na svojej stoličke skončiť. Informovali o tom Stratégie.

Aktualizácia: Markíza informáciu oficiálne potvrdila o deň neskôr. 

„Matthias Settele sa po 10-tich rokoch vo funkcii generálneho riaditeľa rozhodol venovať iným profesionálnym príležitostiam. V TV Markíza zotrvá ako konateľ do 31. októbra 2023, aby bola zabezpečená kontinuita riadenia a plynulý prechod všetkých zodpovedností. Po svojom odchode z TV Markíza zostane Matthias Settele členom redakčnej rady CME,“ informovala televízia.

Začal byť aktívny

Settele pritom začal byť v ostatnom čase mediálne smerom k novinárom opäť aktívny.

Televízia v priebehu júna predstavila spoločne s Matthiasom Settelem novinárom plány nielen pre jeseň 2023, ale rovno aj pre rok 2024. Súčasťou boli Setteleho aktívne rozhovory, ktoré poskytoval médiám.

Podobne začal smerom k verejnosti aktívne komunikovať aj pred tromi rokmi, kedy sa šírili špekulácie o jeho pripravovanom zlatom padáku z televízie. Viac na konci článku.

Settele prednedávnom okrem iného poskytol rozhovor, v ktorom o svojej budúcnosti v televízii nechcel hovoriť konkrétne.

„Na prvý septembrový týždeň organizujem párty s priateľmi. To je teda môj ďalší krok,“ odpovedal na otázku Denníka E, či pri príležitosti 10. výročia vo funkcii šéfa Markízy nechystá kariérnu zmenu.

„Uvidíme. Keď som prišiel na Slovensko, každý sa pýtal, ako dlho zostanem. Som tu a mám zmluvu na dobu neurčitú. Prišiel som sem bez plánu a som tu už desať rokov,“ uzavrel rozhovor.

Špekulácie realitou

Už dlhší čas sa pritom opäť v zákulisí hovorilo o možných zmenách v Markíze.

Týkať sa mali práve vedenia a ďalšieho smerovania najmä videoplatformy Voyo, ktorá je budúcnosťou televízie.

Otázne podľa zákulisných informácií malo byť napríklad udržateľné financovanie, keď sa Voyo na pomery online služby teší na Slovensku enormným investíciám v podobe vlastných programov ako Love Island, Survivor, nemalého množstva originálnych seriálov aj pripravovanej reality šou Big Brother.

Ako sa Voyo darí na Slovensku, televízia nechce prezradiť.

Voyo ťaží z nakupovania a vyrábania obsahu pre dve krajiny, televízie dodnes odmietajú špecifikovať, koľko z vyše 550-tisíc predplatiteľov je aktívnych v Česku a koľko na Slovensku.

Český trh pritom dostáva viditeľnú prioritu.

Cítiť je to v česko-slovenských reality šou, keď napríklad v Survivorovi tvorili slovenskí súťažiaci iba zlomok z celého osadenstva, ale aj pri seriáloch, kde po česky hovoria ešte aj slovenskí herci.

Kedy skončí a kto ho nahradí

Matthias Settele v pozícii generálneho riaditeľa Markízy skončí po 10 rokoch na konci leta.

Z postu šéfa tak odíde skôr, prvé informácie Stratégií hovorili, že by mal skončiť až po parlamentných voľbách na konci septembra.

Settele tak s televíziou absolvuje ešte jej narodeniny a následne prepustí miesto svoju nástupcovi.

Tým sa oficiálne stane známy manažér Peter Gažík, s ktorým môže dôjsť k ešte výraznejšiemu prepojeniu televíziu s mobilným operátorom O2.

Peter Gažík bol totižto v rokoch 2015 až 2020 generálnym riaditeľ spoločnosti O2 Slovakia, ktorá v súčasnosti zdieľa s Markízou rovnakého majiteľa. Obe firmy patria pod finančnú skupinu PPF Group, ktorej súčasťou sú napríklad aj TV Nova alebo maďarský operátor Yettel, ktorému šéfuje Gažík momentálne.

Aktualizované: Peter Gažík do funkcie generálneho riaditeľa Markízy nastúpi od 1. septembra 2023.

Settele to mal nahnuté už pred 3 rokmi

Veľké zmeny v Markíze sa črtali už v roku 2020, kedy dochádzalo k predajú televízie do rúk podnikateľa Petra Kellnera a jeho finančnej skupiny PPF.

Práve predaj Markízy spôsobil priamo vo vedení slovenského televízneho lídra napätie.

V čase oficiálneho spečatenia enormného mediálneho obchodu sa v zákulisí hovorilo o neistých stoličkách na najvyšších pozíciách v Markíze.

V októbri 2020 týždenník Plus 7 dní uviedol, že v hre by mal byť aj zlatý padák pre šéfa Markízy Matthiasa Setteleho. Iba krátko predtým pritom vydal Settele priamo na portáli Televíznych novín šéf Markízy rozhovor, v ktorom vyhlásil, že má záujem na čele televízie naďalej zotrvať a nemá dôvod odchádzať.

Rovnako v podobnom čase televízia rozposlala brožúru postavenú práve na Settelem a jeho 7 rokoch v Markíze, ktorá bola okrem iného prierezom úspechov televízie pod jeho vedením.

K podobnej aktívnej komunikácii začalo dochádzať aj v uplynulých týždňoch.

Pred tromi rokmi nakoniec do diania v Markíze zasiahla vyššia moc – nečakaná smrť Petra Kellnera, po ktorej vedenie televízie ostalo na svojich miestach.

 

Čítať viac...
Nahor