Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Potvrdené: Markíza prejde do rúk najbohatšieho veľkopodnikateľa! Prevziať moc túžili od jej založenia tí najvplyvnejší

Spoločne s Markízou sa nového majiteľa dočká aj česká Nova a ďalšie veľké európske stanice.

Už niekoľko rokov sa otvorene hovorilo aj zákulisne špekulovalo o viacerých záujemcoch u kúpu Markízy či českej Novy, po tom, čo ich majiteľ, medzinárodná spoločnosť CME, spustila proces ich predaja. Už v roku 2017 sa hovorilo o viacerých vplyvných záujemcoch, medzi ktorými mali byť okrem čínskej spoločnosti CEFC aj najvplyvnejšie osobnosti českého a slovenského biznisu Andrej Babiš, Petr Kellner či skupina Penta.

Problémom lokálnych záujemcov bol fakt, že skupina CME sa rozhodla svoje televízne portfólio predať celé. To okrem Markízy a Novy, o ktoré majú miestni veľkopodnikatelia enormný záujem, zahŕňa tiež stanice v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku. To vyháňalo cenu za predaj do miliardových výšok. Napriek tomu, že sa napríklad podľa zákulisných informácií skupina Penta pokúšala z transakcie vyňať lokálne stanice, o ktoré má ako jediné záujem, americký majiteľ nesúhlasil.

V hre tak ostal najbohatší človek v Českej republike, Petr Kellner, ktorý má bohaté podnikateľské aktivity nielen u našich susedov, ale aj na Slovensku. Práve do jeho rúk, resp. jeho skupiny PPF Markíza aj Nova skutočne prejdú a dlhodobé špekulácie sa stávajú realitou. Potvrdzuje sa tiež enormná čiastka za celú transakciu, keď jej hodnota dosiahla úroveň 2,1 miliardy dolárov.

Práve Markíza a boj o vplyv v najväčšej slovenskej televízii, je pritom témou ostatných mesiacov. Súdny proces bývalého politika a spoluzakladateľa Markízy Pavla Ruska a obvineného podnikateľa z mafiánskych zoznamov Mariána Kočnera v kauze falšovania zmeniek Markízy odkrýva aj potvrdzuje mocenské záujmy o vplyv či rovno kontrolu nad vysielaním televízie prakticky od jej začiatkov po roku 1996. Veľké tlaky vychádzali nielen z podnikateľského ale aj politického prostredia, pričom práve o Markízu mali tí najvplyvnejší vždy najväčší záujem. Zo súčasnosti sa spomedzi slovenských záujemcov nikdy záujmom netajila skupina Penta, ktorá skupuje viaceré médiá pod aktuálne už najväčšie lokálne vydavateľstvo News and Media Holdings. K Markíze sa môže teraz pokúsiť dostať práve cez Kellnera.

Markíza sa tak po rokoch vráti späť do lokálnych rúk. Všetky najvplyvnejšie televízie tak budú patriť miestnym podnikateľom a ich skupinám, televíziu Joj vlastní finančná skupina J&T, ktorá si v roku 2007 vymenila televízie s podnikateľom Ivanom Kmotríkom. Ten Joj vlastnil dovtedy, v spomínanom roku výmenou získal kontrolu nad spravodajskou televíziou TA3, ktorú jeho spoločnosť Grafobal Group vlastní dodnes.

Televízne stanice, ktoré získava podnikateľ Petr Kellner
CME v súčasnej dobe prevádzkuje 30 televíznych staníc – v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady a Ring), v Českej republike (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova International, Nova Action a Nova Gold), v Rumunsku (PRO TV, PRO 2, PRO X, PRO GOLD, PRO CINEMA, PRO TV International a PRO TV Chisinau), v Slovenskej republike (TV Markíza, Markíza International, Doma a Dajto) a v Slovinsku (POP TV, Kanal A, Brio, Oto a Kino)

Vybrané spoločnosti skupiny PPF
Operátor O2 Slovensko a O2 Czech Republic, Mall Group (e-shopy Mall.sk, Mall.cz, internetové televízie Mall.tv), porovnávač cien Heureka, Home Credit, Air Bank, ČD – Telematika, mýtny systém CzechToll, dopravné strojárenstvo Škoda Transportation, najväčšia dátová a komunikačná sieť v Českej republike CETIN, PPF Banka a ďalšie

Čítať viac...
Nahor