Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Telenovely

Diváci Cennet poriadne zúria: Markíza telenovelu natiahne na ďalšie mesiace!

Krok Markízy zoškrtať vysielanie hlavnej telenovely Doma na jednu epizódu za večer môže mať v budúcnosti aj následky pri ochote divákov rozpozerať ďalší nový seriál.

Markíza na nasadení premiérových tureckých telenoviel postavila úspech svoje menšej stanice Doma, ktorá s väčšinou z jej nových seriálov dosahuje nadpriemerné výkony. Dlhoročne úspech stavala aj na ich intenzívnom vysielaní, keď uvádzala za večer vždy dve epizódy a približovala sa tak dĺžke pôvodných tureckých epizód.

V Turecku je totiž zvykom, že jedna epizóda seriálu netrvá 45 minút, ako u nás, ale až 120 minút. Tomu je prispôsobené aj tempo celej epizódy a jej dej. Pri rozdelení tureckej časti na takmer tri slovenské epizódy je tak zrejmé, že dej jednej časti sa výrazne natiahne, čo kompenzovala Markíza práve nasadzovaním dvoch epizód telenoviel za večer.

Aktuálne však Markíza pristúpila k trvalej zmene, ktorú iniciovala koronakríza. V čase najväčšej krízy koronavírusu bola obmedzená výroba dabingov, a tak Doma zoškrtala vysielanie premiér Cennet z dvoch dielov na jeden za večer. Pri tomto nastavení však Markíza nakoniec ostala aj po rozbehnutí dabingových výrob a Cennet ponechá vysielať s jednou časťou.

Diváci si už pritom v tomto dôsledku začínajú stále viac sťažovať. Čoraz častejšie kritizujú najmä pomalý dej a naťahovanie celého seriálu.

Nie je to prekvapením, keď Markíza v súčasnosti nasadzuje za jeden večer prakticky len jednu tretinu pôvodnej tureckej epizódy Cennet, ktorá je vyskladaná tak, aby vyvrcholila na svojom konci. Pri vysielaní Cennet so štyrmi epizódami do týždňa tak diváci takmer celý týždeň sledujú len jednu originálnu epizódu.

Markíza pritom divákov nepotešila dvojnásobne. Okrem naťahovaného deja totiž Cennet takýmto spôsobom roztiahne na rovno ďalšie mesiace.

Kým pôvodne mala telenovela končiť už tento mesiac, nakoniec pobeží až do polovice októbra.

Markíze sa nateraz tento spôsob nasadzovania Cennet vypláca, sledovanosť telenovely totiž neklesla, naopak, prináša jej stabilne silné nadpriemery. Takýmto spôsobom sa jej zároveň nosné večerné seriály nemíňajú tak rýchlo, pričom do druhého pásma na 21:30 môže nasadzovať premiéry aj prípadne slabších titulov a čerpať tak z nábehu silnej telenovely o 21:30.

Televízii sa však tento krok môže aj vypomstiť a ohroziť ním silnú pozíciu Doma v prime-time.

Pri narastajúcej kritike divákov, ktorí si zvykajú na nový štandard Doma, môžu v budúcnosti pri štarte ďalšieho nového tureckého seriálu jeho rozpozeranie odmietnuť, či ho nesledovať pravidelne.

Pri rozťahanom deji a naťahujúcom sa vysielaní môže ich miera lojality upadať. Práve na nej stojí momentálne väčšina úspechu stanice.

Čítať viac...
Nahor