Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Ďalšia seriálová pohroma: Náhrada Hornej Dolnej na Markíze totálnym fiaskom!

Chatári sa už prepadli na úroveň najhorších výkonov Hornej Dolnej, po ktorých musela po ôsmich rokoch na Markíze skončiť. 

Jesenná snaha Markízy nahradiť vo svojom vysielaní zrušený komediálny seriál Horná Dolná nevyšla.

Dlhoročná programová istota televízie bola kľúčovou súčasťou štruktúry Markízy od januára 2015, odkedy nechýbala v jej programe štrnásť sezón po sebe s výnimkou covidovej jari 2020.

Markíze napriek postupnom poklese sledovanosti od rekordných ratingov na úrovni 18 – 20 % až smerom k 7 – 8 % zabezpečovala naďalej potrebné výkony a patrila medzi stabilné piliere, okolo ktorých mohla stavať programové novinky.

Práve novinka na konkurenčnej obrazovke však naštrbila po rokoch divácku základňu Hornej Dolnej, ktorej časť sa minulú jeseň presunula k vtedajšej seriálovej novinke Nemocnica.

Markíza po poklese Hornej Dolnej do podpriemerov spanikárila. V priebehu tohtoročnej jari jej dvakrát zmenila vysielací deň a seriál sa okamžite začal prepadávať do svojich najhorších podpriemerov s ratingami len okolo 3 % a podielmi na trhu okolo 12 – 14 % v komerčnej cieľovke. Na jeseň dosahoval ešte podielovú úroveň okolo 18 %.

Po tvrdých neúspechoch šéf Markízy, Matthias Settele, rozposlal v máji hercom ďakovný list, v ktorom oznámil definitívne ukončenie výroby seriálu po ôsmich rokoch vysielania.

Ešte pred ukončením Hornej Dolnej začala Markíza pracovať na jej náhrade.

Už v júni portál Mediaboom.sk exkluzívne informoval o pripravovanej slovenskej adaptácii českého seriálu Osada, ktorá dostala názov Chatári.

Markíza sa pokúsila namiešať kombináciu úspešných prvkov, ktoré zabrali práve v Hornej Dolnej. Novinku nabila zvučným hereckým obsadením, vybrala zároveň príbeh situovaný do vidieckejšieho prostredia ďaleko od mesta uprostred prírody s rôznorodými postavami. Stavila navyše na pôvodných tvorcov Hornej Dolnej s režisérmi Tomášom Jančom či Zuzanou Mariankovou.

Nová Horná Dolná nezabrala

Štart Chatárov si Markíza odložila až pre hlbšiu fázu jesennej sezóny po uzavretí prvej série komediálnej kriminálky Výnimočná Nikol.

Kým tá sa budúci rok dočká novej druhej série, pre Chatárov bude ich aktuálne vysielanie, podľa všetkého, aj posledné.

Seriálu sa totiž na Markíze nedarí už od prvej časti.

Chatári sa uviedli vôbec najslabšie spomedzi všetkých tohtoročných seriálových noviniek Markízy, keď dosiahli rating 6,3 % s podielom 20,1 % v komerčnej cieľovke. Celkovo ich sledovalo priemerne 349-tisíc divákov.

V priebehu ďalšieho vysielania s pribúdajúcimi epizódami kontinuálne klesajú, keď sa prepadli pod úroveň 5 ratingov, november uzavreli výkonom 4,7 % pri podpriemerom podiele 15,4 % v komerčnej cieľovke a celkovo s 251-tisíc divákmi.

Prepad o takmer polovicu

Najnovšie sa už Chatári, ktorí patria medzi drahšie seriálové produkcie Markízy, prepadli na samé dno.

Komediálny seriál oproti štartu padol tento štvrtok na takmer polovičný výkon, keď vo štvrtkovom prime-time Chatári vybuchli s ratingom 3,5 % a podielom iba 11,3 % v komerčnej cieľovke.

Podobné výkony dosahovala na jar s najhoršie sledovanými časťami Horná Dolná, ktorú Chatári pre jej hlboko podpriemerné výkony sledovanosti túto jeseň nahrádzali.

V celkovom publiku seriál oproti štartu prišiel už o približne 140-tisíc divákov, najnovší diel sledovalo spolu 211-tisíc divákov.

Konkurenčná Joj pre porovnanie dosiahla tento štvrtok viac ako dvojnásobný výkon.

Nemocnicu v jej štvrtkovej časti sledovalo celkovo 484-tisíc divákov, v komerčnej cieľovke dosiahla rating 7,2 % pri podiele 22,4 %. V utorok pritom dosiahla o rating nižší výkon.

Chatárov tento rok nedovysiela

Markíza natočila celkovo 12 dielov nového komediálneho seriálu.

Napriek jeho neskorému štartu uprostred októbra televízia pôvodne chcela odvysielať na jeseň všetky jeho epizódy, keď práve od tohto týždňa ho mala okrem štvrtkov zaraďovať aj na utorky.

Markíza však nakoniec zmenila plány a v utorky uprednostnila vysunutie reality šou Farma do lepšieho času a zaradenie dvoch krátkych vianočných špeciálov Pána profesora a Druhej šance.

Chatárov tak nakoniec tento rok neodvysiela celých.

Markíza preruší komediálny seriál pred Vianocami, kedy jej ostane ešte mesačné vysielanie z celkovo dvanástich nakrútených epizód. Pôvodne ich chcela všetky stihnúť dovysielať ešte v decembri.

Chatári sa so zvyškom neodvysielaných častí presunú do budúceho roka.

Podľa prvých informácií Markíza plánuje nasadiť záverečné epizódy Chatárov na začiatku roka v priebehu januára, kedy by sa mali vrátiť do svojho štvrtkového prime-time.

Po aktuálnom prepadáku sa však dá očakávať aj zmena týchto plánov.

Markíza môže ešte tento rok siahnuť aj po štvrtkovom prehodení Chatárov s Farmou, ktorá pred blížiacim sa finále dosahuje pri pravidelnom vysielaní o 20:30 lepšie výkony.

Po prvýkrát sa Farma do lepšieho vysielaceho času aj uprostred pracovného týždňa vysunula tento utorok, kedy začínala už okolo 21. hodiny.

Na Markíze však dosiahla podpriemer ratingom 4,4 % s podielom 17,5 % v komerčnej cieľovke. V čase vysielania Nemocnice bola výraznou dvojkou na trhu, do pozície jednotky vyskočila po jej skončení, keď Geissenovci na Joj prepadli podielmi len okolo 9 %.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor