Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Nové projekty

Bude to udalosť sezóny? JOJ štartuje prvý seriál s ČT Ultimátum, tá mu verí v rekordnom slote!

Televízie túto jar predstavia prvý spoločný seriálový projekt, pri ktorom Českú televíziu zaujal slovenský námet. Výsledok by podľa nej uspel aj v konkurencii najväčších svetových platforiem.

Komerčná Joj a verejnoprávna Česká televízia po dlhšom čakaní štartujú spoločný projekt 8- dielnej minisérie Ultimátum.

Koprodukčná seriálová novinka, o ktorej odvysielaní sa hovorilo už vlani, sa dostáva na obrazovky dva roky od začiatku nakrúcania. Ultimátum sa stane ďalšou imidžovou seriálovou novinkou Joj do série k Za sklom, Slovanom či 1890, televízia ju do vysielania uvádza ako televíznu udalosť sezóny.

Miniséria už od ohlásenia projektu vyvolala viaceré očakávania.

Okrem toho, že má ambíciu zaradiť sa do kategórie tzv. „high quality tv“ seriálov, ktoré aktuálne ovládajú ponuku streamingových platforiem, otvára na slovenskom trhu nový žáner rukojemníckej drámy, ktorá sa bude v priebehu ôsmich dielov odohrávať v jednom prostredí.

„Miniséria Ultimátum režiséra Michala Kollára je v našej televíznej tvorbe unikátnym projektom tzv. contained thrilleru, kde sa napínavý dej sústreďuje na jedno miesto. Uzavretý príbeh počas ôsmich epizód je kombináciou žánrov politického thrilleru, rukojemníckej drámy a lekárskeho procedurálu, pričom vychádza z tradície skutočných príbehov reflektujúcich aktuálne spoločenské dianie,“ uviedol pred časom na sociálnej sieti generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega.

Obstáť chce aj v zahraničnej konkurencii

Rovnako ide o prvý originálny projekt z produkcie komerčnej Joj, do ktorého sa koprodukčne pridala Česká televízia.

Tá očakáva, že Ultimátum naplní práve očakávania fanúšikov moderných seriálov, ktoré prevládajú na online platformách.

„S výsledkom sme nadmieru spokojní. Verím, že sme spoločne dokázali vytvoriť seriál, ktorý obstojí v konkurencii nielen na českom a slovenskom trhu, ale aj v porovnaní so zahraničnými streamovacími kanálmi typu Netflix, Disney+, HBO Max a podobne,“ vyjadrila sa kreatívna producentka Českej televízie, Jiřina Budíková.

 


Sklamané Let´s Dance neporástlo, večer prevalcovala Mórová! Koleník čakajúci do noci sa už neovládolČítajte →

Joj aj ČT zároveň už teraz naznačujú, že v spolupráci chcú pokračovať.

„Vážim si dôveru našich českých kolegov a rovnako tak mimoriadne prínosnú spoluprácu, ktorá, verím, stojí na začiatku dlhodobého partnerstva,“ napísal na sieti Marcel Grega.

Na stole už má byť aj nový projekt, pri ktorom sa televízie môžu opäť spojiť. „Už teraz existuje vo vývoji ďalší seriál, ktorý by sme s TV JOJ opäť radi koprodukovali,“ uviedla Budíková.

Televízie už majú za sebou jeden spoločný projekt Svet pod hlavou, ktorý odvysielali začiatkom roka 2017. Vtedy však bola spolupráca opačná, keď sa do českého pôvodného seriálu pridala Joj.

Nasadenie v slote, ktorý tento rok prepísal historické rekordy

Dôveru ČT v seriál naznačuje aj nasadenie do rekordného seriálového slotu.

Kým Joj odvysiela Ultimátum v sobotné večery od 26. marca, Česká televízia odštartuje seriál o týždeň neskôr 3. apríla.

Odvysiela ho pritom v nedeľné večery, ktoré len pred pár týždňami historicky ovládol český seriálový fenomén Devadesátky.

Devadesátky ponúkli začiatkom roka 2022 celkovo šesť epizód, ktoré priemerne podľa portálu Mediaguru.cz dosiahli sledovanosť 2,32 milióna divákov s podielom 47,5 % (15+).

S piatou časťou pritom seriál prepísal všetky rekordy, keď sa s 2,41 miliónom divákov stal absolútne najsledovanejším nedeľným programom v hlavnom vysielacom čase od začiatku peoplemetrového merania v roku 1997.

 


Jar 2022 na JOJke: Veľké oslavy výročia, akčný ťahák s Koleníkom aj nová služba! (nové jingle)Čítajte →

Odkladaný štart

Zaujímavosťou je, že Joj slovenskú premiéru seriálu potichu posunula.

Prvé informácie hovorili o štarte Ultimáta už minulú sobotu 19. marca, nakoniec televízia mala na poslednú chvíľu zmeniť plány a nástup novinky posunúť o týždeň na túto sobotu.

Na náhle zmeny Joj reagovala v zákulisí aj Markíza, ktorá operatívne taktiež zmenila svoj program.

Markíza si na štart Ultimáta prichystala premiéru akčnej sci-fi premiéry Blíženec v hlavnej úlohe s Willom Smithom, ktorú taktiež chcela pôvodne odvysielať v sobotu 19. marca. Po zmene ju tak ponúkne tento týždeň.

Komplikácie pri výrobe

Ultimátum má za sebou netradičnú výrobu, ktorú od začiatku postihla pandémia.

Tvorcovia začali s nakrúcaním seriálu vo februári 2020, kedy sa nákaza začala rozširovať vo svete, pričom už odvtedy sa im začali kopiť komplikácie.

„Pandémia nebola len to, že, keď nám niekto vypadol z harmonogramu natáčania, že nám padlo všetko a museli sme ísť znova. Pandémia znamená, napríklad, aj to, že sme museli prestať natáčať v nejakom ročnom období a keď sme sa mohli vrátiť a dotočiť to, tak bolo iné ročné obdobie,“ povedala pre televízny web Joj producentka seriálu Jana Kluková.

Tvorcovia taktiež počas čakania na pokračovanie nakrúcania takmer prišli o lokáciu, v ktorej už pred mesiacmi rozbehli výrobu.

Pandémia bola aj o tom, že sme roztočili chatu ako exteriér, ktorú sme nestihli dotočiť. A kým sme sa o štvrť roka neskôr vrátili, medzitým povedal majiteľ, že on ju chce predať. Tá chata bude prestavaná a už nebudeme môcť na nej dotočiť. Takže, my sme platili za to, aby ju nepredal,“ dodala.

Dej a obsadenie

Hlavnými tvárami osemdielnej minisérie Ultimátum budú Ján Koleník, Milan Bahúl, Ester Geislerová, Sveťo Malachovský, Dušan Cinkota, Diana Mórová, Zuzana Konečná, Edita Borsová, Gregor Hološka, Juraj Hrčka, Alena Mihulová, Tatiana Kulíšková, Peter Kočiš, Marko Igonda alebo Miroslav Etzler.

Zaujímavosťou je, že nový seriál sa nakoniec do vysielania spoločne s Českou televíziou dostáva v sezóne, kedy Koleník hviezdi v konkurenčnej najsledovanejšej seriálovej novinke Druhá šanca. Rovnako tak patrí medzi hlavné hviezdy tanečnej šou Let´s Dance na Markíze.

Zo zostavy Let´s Dance sa zároveň v akčnej minisérii Ultimátum predstaví tiež spomínaná Diana Mórová či Attila Végh.

Dej seriálu Ultimátum
Policajný vyjednávač Dano Andrik sa ocitá uprostred rukojemníckej drámy na oddelení kardiochirurgie, kde sa okrem ministra obrany nachádza aj Danova tehotná priateľka Lena. Aby ju Dano spolu s pacientmi a personálom dostal na slobodu, musí čeliť požiadavkám nevyspytateľného únoscu Korňana na jednej strane a tlakom najvyšších politických špičiek na druhej. Čas beží a Dano sa musí rozhodovať rýchlo: či postupovať podľa príkazov z najvyšších miest, alebo – paradoxne – pomôcť únoscovi očistiť jeho meno. Prežiť nasledujúce hodiny, nebude pre nikoho zo zúčastnených jednoduché.

 

Čítať viac...
Nahor