Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: TV Nova

Pikošky

Boj o slovenský seriálový hit v Česku: Nova nakrútila vlastné Sestričky, Prima jej vyfúkla názov!

Nova našla náhradu za dosluhujúcu Ordináciu v ružovej záhrade, stavila na seriál, ktorý priniesol úspech Markíze, s nápadom ju už však predbehla konkurencia.

V júli 2018 portál Mediaboom.sk exkluzívne informoval o príprave nového seriálu Markízy, s ktorým sa po rokoch vrátila v rámci seriálovej produkcie do nemocničného prostredia.

Televízia stavila na zahraničný fínsky formát Syke, ktorý adaptovala do slovenského prostredia pod názvom Sestričky, ktoré sa nakoniec stali jej kľúčovým ťahákom pre ďalšie sezóny.

Markíza, ktorej sa v tom čase v rámci seriálov nedarilo s iným než komediálnym žánrom, sa začala už vtedy intenzívne pre svoje nové projekty pozerať po zahraničných predlohách a úplne sa vzdala nových domácich námetov. Zo zahraničného originálu dnes vychádzajú všetky jej nové projekty ako Pán profesor, Červené pásky, Najhorší týždeň môjho života či skoršia Kuchyňa alebo Oteckovia.

Seriály z nemocničného prostredia sú pre ich dlhoročnú popularitu pre televízie dodnes lákavé, a tak neustále hľadajú námety, s ktorými by na obrazovke v ich konkurencii uspeli.

Práve Sestričky a ich úspech na obrazovke Markízy sa pritom stali dôležitým zdrojom inšpirácie pre televízie u našich susedov v Česku. A to až natoľko, že ovplyvnil podobu ich konkurenčného boja.

Na Nove vlani definitívne o svoju dominanciu prišla ešte donedávna nesmrteľná Ordinácia v ružovej záhrade, ktorú televízia vysielala od roku 2005. Svoju poslednú sezónu ponúkne túto jar, po ktorej definitívne na obrazovke skončí.

Seriálu z lekárskeho prostredia sa ale Nova vo svojom prime-time nechce vzdať ani naďalej. Riešenie pritom našla u svojej slovenskej sestry, ktorá s jasným úspechom odvysielala už tri série seriálu Sestričky, a tak sa rozhodla pre ich českú adaptáciu.

Nova tak spracuje slovenské Sestričky, pričom pre realizáciu českej verzie oslovila slovenských tvorcov. Český televízny líder vyrába seriál v spolupráci s jednou z najkvalitnejších produkčných spoločností na Slovensku, D.N.A. Production, pričom režisérom sa spolu s Petrom Magátom stal Petr Nikolaev, ktorý je režisérom aj slovenských Sestričiek.

Pri uvedení vlastných Sestričiek však Nova narazila na svoju konkurenciu. Slovenské Sestričky totiž o niečo skôr inšpirovali aj konkurenčnú Primu.

Prima totiž od roku 2017 vysielala v prime-time vlastný seriál z lekárskeho prostredia Modrý kód, ktorý aktuálne začala vysielať aj slovenská Joj v dennom off-time popoludní. Po postupom poklese sledovanosti Modrého kódu sa Prima rozhodla pre nakrútenie spin-offu, a to práve so sestričkami v hlavných úlohách.

Spin-off nazvala Modrý kód – Sestričky a nasadila ho od jesene 2020. Postupom času dokonca názov pôvodného seriálu úplne zrušila a aktuálne sériu vysiela pod názvom Sestřičky.

Prima tak vyfúkla Nove názov pre jej seriál.

Kým Nova tak teda začne vysielať slovenskú obdobiu Sestričiek, s týmto názvom v Česku beží vlastný seriál Primy, postavený na jej domácom námete.

Nova českú verziu slovenských Sestričiek nakoniec nazvala Anatómia života, pričom ju nasadí do niekdajšieho pôvodného slotu Ordinácie v ružovej záhrade v utorky na 20:20. So seriálom odštartuje 26. januára. Samotná Ordinácia dobehne do finále vo štvrtky o 20:20.

Upútavka českú verziu slovenských Sestričiek – seriál Anatómia života

Čítať viac...
Nahor