Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Televízia

Z Dunaja môže byť nekonečná telenovela: Známe, dokedy ho chce Markíza vysielať!

Tvorcovia potvrdzujú ambíciu potiahnuť seriál, dokým bude mať divákov.

Otázka, aké dlhodobé zámery má Markíza s Dunajom, k vašim službám, je zodpovedaná.

Vôbec najväčší seriálový projekt v histórii televízneho lídra sa stal magnetom na divákov, ktorí sú čoraz napätejší, ako osudy televíznych hrdinov dopadnú.

Čo uprednostnia diváci?

Na sociálnych sieťach sa miešajú neraz protichodné reakcie, ktoré si pýtajú dlhodobé vysielanie, aj vo forme denného seriálu, no zároveň veria, že si udrží kvalitu a nebude naťahovaný donekonečna.

„Úžasný seriál a dúfam, že tak skoro neskončí, som na ňom závislá,“ napísala po prvej časti 5. série jedna z diváčok. „Tento seriál sa podaril, konečné máme čo pozerať. Škoda, že do nejde aspoň päť dní,“ pridala sa ďalšia.

„Dunaj za mňa super. A som rada, že s pribúdajúcimi sériami netrpí kvalita. Naopak. Stále sa máme na čo tešiť,“ vyzdvihla tvorcov fanúšička.

Iní zas varujú pred naťahovaním.

„Už sa mi zdá, že to stratilo dynamiku. Trošku mi to začína pripomínať telenovelu. Obávam sa, že čím viac častí, tým to bude väčšia nuda a pokazí sa to, čím bol tento seriál od začiatku,“ poznamenal v komentári divák, pričom nebol sám: „Netreba ho naťahovať donekonečna, lebo postupne bude strácať zo svojej originality.“ „Skvelý seriál. Len sa obávam, aby mu takzvané naťahovanie skôr neuškodilo,“ upozornila diváčka.

Podobných komentárov sa objavuje stále viac.

„V najlepšom treba skončiť, aby to nebola telenovela.“ „Je to dobrý seriál, ale netreba to naťahovať. V najlepšom treba prestať.“ „Skvelý seriál, ale nech ho nenaťahujú donekonečna.“

Vzťahové hity naťahovala, kým neprišli o divákov

S narážkami na naťahovanie deja sa však s pribúdajúcimi sériami stretáva každý jeden úspešný seriál.

Neplatí to len o denných či vzťahových seriáloch, ale aj o najväčších svetových produkciách, ktoré v prípade úspechu chcú vysielatelia udržať pri živote čo najdlhšie.

Kým niektoré seriály televízie pôvodne ani neplánovali rozpísať na viacero sérií, pri iných rovno počítali s možnosťou dlhodobého vysielania bez jasného konca.

Príkladom oboch typov seriálov sú najúspešnejšie dlhodobé vzťahové projekty Markízy z prime-time.

V prvom prípade je možno prekvapivým príkladom Búrlivé víno, ktorého tvorcovia pôvodne rátali s uzavretým dejom. Jeho vysielanie sa však pre mimoriadny úspech natiahlo napokon na dlhých 5 rokov, 9 sérií a vyše 700 častí.

Ukončiť ho museli až samotní diváci svojou stále menšou priazňou, televízia však i tak odvysielala tri neúspešné série, kým k zrušeniu pristúpila.

V druhom prípade bola otvoreným seriálom napríklad Ordinácia v ružovej záhrade, ktorú Markíza vo večernom čase vysielala podobne intenzívne ako Dunaj, k vašim službám. Na obrazovke vydržala 6 rokov a až 11 sérií s celkovo takmer 500 časťami. O úspech ju pripravil až stále populárnejší konkurenčný denný seriál Panelák a naťahovanie seriálu.

Dunaj bez konca

Príkladom seriálu bez vopred naplánovaného uzavretého vysielania je aj práve Dunaj, k vašim službám.

Už pred jeho štartom portál Mediaboom.sk informoval, že ide o vzťahový seriál koncipovaný na veľký počet epizód bez uzavretého deja.

Presným opakom je konkurenčný dobový seriál verejnoprávnej RTVS Čas nádejí, ktorý pokrýva dlhšie historické obdobie a jeho dej je pevne ohraničený 8 epizódami.

Obchodný dom (pôvodný pracovný názov pre Dunaj, pozn. red.) je koncipovaný do väčšieho množstva epizód. Jednotlivé epizódy na seba nadväzujú a nie sú uzavreté,“ uviedla v minulosti kreatívna producentka TV Nova, Klára Follová. Tá pracovala na uvedení českej verzie rovnakého námetu pod názvom Zlatá labuť.

Tieto slová aktuálne potvrdila aj hlavná scenáristka slovenského Dunaja Evita Twardzik.

„Dokedy pôjde Dunaj? Netuším,“ povedala v rozhovore Markízy.

Dunaj, k vašim službám nemá na obrazovke Markízy stanovený koniec a bude vo vysielaní pokračovať, dokým bude mať divákov. 

„Určite raz príde moment, kedy slovenský divák bude chcieť niečo iné. Ale neviem, kedy to príde. Či to bude o rok alebo o 12 rokov.“

Najkvalitnejšia telenovela

Podobný prístup zvolila televízia aj pri spomínaných seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade a Búrlivé víno.

Vysielala ich až dovtedy, kým neprišli o veľkú časť diváckej základne a nestihli sa tak rozlúčiť v najlepších časoch na vrchole popularity.

Aktuálne podobný vývoj zažíva Nemocnica, ktorá dominovala obrazovkám ako líder na trhu vo svojom čase tri sezóny po sebe. V súčasnej šiestej sezóne dosahuje oproti rekordom sledovanosti aj polovičné čísla.

Ako sme informovali, tvorcovia Dunaja už teraz pripravujú scenáre pre ďalšie série a Markíza so seriálom počíta vo vysielaní aj pre budúcu jesennú sezónu.

 


Markíza už pracuje na náhrade za Dunaj! Rozhodnuté, či sa dožije ďalšej sezónyČítajte →

Dunaj sa stal doteraz najkvalitnejšou a produkčne najväčšou televíznou telenovelou produkovanou na Slovensku.

Prvý výpravný viacdielny projekt ohlásila Jojka pre rok 2015 s Divokými koňmi, ktoré však túto ambíciu naplnili len v prvých častiach. Následne sa stali klasickým vzťahovým seriálom vyrábaným v ateliéroch, akým sú či boli Mama na prenájom, Oteckovia, Panelák alebo Chlapi neplačú.

Prenesie sa dejovo po vojne?

Diváci Dunaja sú tiež zvedaví, aké historické udalosti stihne seriál zachytiť.

Jeho dej sa začal odohrávať v roku 1939 pred začiatkom 2. svetovej vojny, aktuálne sa jeho dianie prenieslo do jesene 1941 po prijatí Židovského kódexu.

Evita pripúšťa, že dej Dunaja sa môže ťahať aj po skončení vojny.

„Dá sa to ťahať aj po vojne. Ak od nejakého času robíte dobový seriál, tak sa to dá ťahať aj ďalej. Je to veľmi závislé od toho, či sa na to divák bude chcieť dívať“ uviedla.

Aktuálne však budú príbehy pokračovať v období 2. svetovej vojny a nemalo by sa to zmeniť v celom tomto roku.

Čítať viac...
Nahor