Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Aktuality

Viete prví: Rozhodnuté o osude Pečie celé Slovensko! Vráti sa budúci rok na obrazovky?

Najúspešnejšia televízna šou posledných dvoch jesenných sezón sa napriek nadpriemernej sledovanosti dostala do problémov s neistou budúcnosťou.

RTVS pre tento rok uzatvára vysielanie svojej súťažnej šou Pečie celé Slovensko.

Druhá séria na rozdiel od minulého roku už neponúkne špeciálny silvestrovský diel, po vyvrcholení súťažnej časti však ani tentokrát nebude chýbať ešte vianočný špeciál, v ktorom sa s výzvami popasujú známe osobnosti.

Tento rok vo vianočnom špeciále Pečie celé Slovensko budú divákov baviť speváčka Katarína Knechtová, herečky Diana Mórová a Zuzana Kubovčíková Šebová, moderátorky spravodajstva Simona Simanová a Klaudia Guzová, komentátor Boris Valábik a rádioví spíkri Roman Bomboš a Matej „Sajfa“ Cifra.

Osud 3. série Pečie celé Slovensko

Fanúšikov obľúbenej šou však najviac zaujíma jej budúcnosť.

Ako sme prednedávnom informovali, napriek tomu, že sa Pečie celé Slovensko stalo druhý rok po sebe suverénne najsledovanejšou šou jesene spomedzi všetkých slovenských televízií, jeho pokračovanie v ďalšom roku bolo neisté.

Dôvodom boli chýbajúce financie, ktoré brzdili odobrenie tretej série šou pre budúci rok.

„Je to najúspešnejší formát, ktorý máme, v nedeľu je Jednotka lídrom na trhu. Aj divácke reakcie sú pre nás veľmi pozitívne, či budúci rok pôjde, o tom teraz rokujeme. Bol by som rád, keby sme do vysielania dostali aj nové seriály. Teraz sa dokončuje seriál Niekde v Európe, ten by mal ísť budúci rok a dúfam, že sa nám to podarí“ uviedol na prelome novembra a decembra pre Denník N generálny riaditeľ RTVS, Ľuboš Machaj.

Vedenie televízie tak začalo zvažovať, či peniaze vyčlení na pokračovanie najsledovanejšieho šou programu na Slovensku, alebo Machaj naplní svoju ambíciu uvádzať na verejnoprávnu obrazovku viac pôvodnej seriálovej tvorby.

Okolo novej tretej série Pečie celé Slovensko bolo v ostatných dňoch rušno.

Kým vedenie telerozhlasu bolo podľa našich informácií naklonené dať šou prestávku a uprednostniť pre budúci rok nový historický seriál či iné projekty, Pečie celé Slovensko medzitým vo finále 2. série zlomilo absolútne všetky rekordy sledovanosti od svojho štartu.

Súčasne sa začali zbierať nespokojné reakcie po zverejnení informácie o neistej budúcnosti relácie.

Diváci sa začali dožadovať novej série, čo spoločne s rekordnou sledovanosťou stupňovalo tlak na vedenie verejnoprávnej televízie.

Pokračovane má zelenú

RTVS si práva na vysielanie formátu The Great British Bake Off poistila už skôr aj na ďalšie obdobie. V prípade záujmu má ako prvá možnosť využiť opciu na ďalšiu sériu,  televízia už potvrdila, že tak aj urobí.

Zároveň definitívne rozhodla o príprave 3. série Pečie celé Slovensko.

„Čoskoro spustíme kasting na ďalšiu sériu Pečie celé Slovensko. Verím, že bude rovnako úspešná ako tá druhá,“ uviedla marketingová riaditeľa telerozhlasu, Zuzana Ťapáková, na sociálnej sieti.

Televízia avizuje kasting na tretiu sériu výrazne neskôr, než tomu bolo v prípade druhého ročníka. Doň začala súťažiacich hľadať ešte v priebehu vysielania prvej série.

Kedy sa dostane do vysielania?

RTVS nateraz oficiálne nepotvrdila, kedy s novou sériou príde do vysielania.

Podľa zákulisných informácií bola televízia pripravená budúci rok šou Pečie celé Slovensko vo svojom vysielaní vynechať a sústrediť sa s formátom až na ďalší rok.

Otvorením kastingu na poslednú chvíľu sa môže všetko zmeniť.

V tejto chvíli tak ožila šanca, že sa diváci dočkajú tretej série Pečie celé Slovensko na jeseň 2023.

Spustenie kastingu v tomto období naznačuje snahu, že by RTVS chcela stihnúť jarné nakrúcanie šou, ktoré zvyklo prebiehať od konca apríla do júna a trvať tak približne jeden a pol mesiaca.

Vyskladanie kastingu súťažnej dvanástky nie je jednoduché, tvorcom spravidla zaberie niekoľko týždňov. Televíziu už teraz tlačí čas, keď do stihnutia klasického termínu nakrúcania ostávajú bez vianočných sviatkov len štyri mesiace.

Absolútny finálový rekord

Pečie celé Slovensko sa druhý rok po sebe stalo najúspešnejšou šou jesennej sezóny.

V 1. sérii šou s výnimkou prenosov očkovacej lotérie predbehlo aj sledovanosť zavedených talentových programov Superstar a Česko Slovensko má talent, ktoré minulý rok zažili rapídny prepad diváckeho záujmu.

Pečie celé Slovensko, naopak, pravidelne prekračovalo hranicu pol milióna divákov a v komerčnej cieľovke dosahovalo výkony okolo 7 – 8 ratingov.

Vôbec najvyššie však v 1. sérii vystrelilo finále, ktoré dosiahlo rating až 9,1 % s podielom 22 % (CS 12-54). V celkovom počte divákov si vyvrcholenie prvého ročníka nenechalo ujsť priemerne 598-tisíc divákov pri podiele na trhu 24,9 % (CS 12+).

V 2. sérii sa Pečie celé Slovensko už v komerčnej cieľovke doťahovalo so šou Česko Slovensko má talent porovnateľnými výkonmi, suverénne oba programy prevalcovali najmenej sledovanú siedmu sériu Tvoja tvár znie povedome.

Po slabšom rozbehu druhej série na úrovni okolo 6,5 ratingu postupne Pečie celé Slovensko rástlo opäť k výkonom okolo 7 – 8 % v komerčnej cieľovke, celkovo už spravidla bolo pod polmiliónovou hranicou.

Vo finále však zaznamenala absolútny rekord vo svojej histórii.

Finálový večer 2. série vystrelil na rating 10,2 % s podielom 27,2 % v komerčnej cieľovke, po prvýkrát tak prekročil 10-percentnú ratingovú hranicu. Rekordný bol aj celkový počet divákov, pričom v tomto prípade sa šou prvýkrát dostala nad šesťstotisícovú hranicu. Priemerne si finále pozrelo až 613-tisíc divákov.

 

Čítať viac...
Nahor