Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Veľký škandál Tvojej tváre? Odštartovala bez zásadných zmien, bavilo sa plné publikum!

Markíza odštartovala šiesty ročník Tvojej tváre, miesto avizovaných zmien zaujala plným publikom a covidovým výpadkom.

Uprostred najsilnejšej vlny pandémie koronavírusu sa Markíza pustila do nakrúcania a vysielania šiestej série ťažiskovej šou Tvoja tvár znie povedome, ktorú vlani práve pre koronavírus stopla a nezrealizovala.

V Česku sa naproti tomu minulý rok v rovnakom období odhodlala do nakrúcania českej verzie Tvojej tváre sesterská televízia Markízy Nova. Vďaka tomu si spoločný režisér oboch verzií – českej aj slovenskej, Pepe Majeský, vyskúšal výrobu šou v sťažených podmienkach a skúsenosti mohol využiť aj na Slovensku.

Markíza pri nakrúcaní Tvojej tváre, s ktorým začala vo februári, využila výnimku, ktorú majú tvorcovia audiovizuálnych diel.

S podmienkou pravidelného testovania všetkých účinkujúcich a dodržiavania opatrení sa môžu na Slovensku vyrábať aj počas pandémie audiovizuálne diela ako filmy, dokumenty, ale aj televízne programy ale dokonca i rôzne druhy divadelných predstavení – avšak bez účasti publika.

Práve v tomto smere zaujal úvodný diel šou Tvoja tvár znie povedome, ktorý sa odohral prakticky za plnej účasti publika.

Televízie pri výrobe zábavných programov aj s účasťou publika, podľa všetkého, využívajú fakt, že väčšinu relácií pripravujú s účasťou platených divákov – komparzu. Tí tak nie sú klasickým platiacim publikom, ako v divadlách, naopak, sú súčasťou audiovizuálneho diela ako platení účinkujúci.

 


Ťažisková šou Markízy pri štarte zabrala, Tvoja tvár medzi sériami rástla! Pomáhala si brejkamiČítajte →

Aj vďaka tomu tak, zdá sa, môžu naďalej vznikať programy ako Zlaté časy, Dvaja na jedného, Neskoro večer alebo spomínané Záhady tela či čoskoro Čo ja viem s publikom. Rozdielnou cestou sa vydala zatiaľ iba Joj, ktorá naďalej svoje zábavné relácie Inkognito či Sedem nakrúca kompletne bez divákov.

Plné publikum v Tvojej tvári skritizovali viacerí diváci.

Najmä v kontexte pandemickej situácie na Slovensku, kedy sa viac ako nikdy zdôrazňuje izolácia a dodržiavanie rozostupov, by takáto hromadná zábava v uzavretom priestore znamenala škandál.

Markíza však prvé kolo Tvoja tvár znie povedome so zaplneným hľadiskom v skutočnosti nakrúcať nemala. 

Televízia hneď na začiatku výroby šiestej série šou zorganizovala nakrúcanie výlučne s divákmi. Pred vstupom do bratislavskej Incheby ich otestovala antigénovými testami a následne absolvovala výrobu samostatných potleskov a smiechov, ktoré mixuje do jednotlivých častí.

Markíza sa tak mala vydať cestou zahraničia, ktoré sa s pandémiou a vylúčením publika z televíznych programov vysporiadalo práve domixovaním divákov, ako sme to kedysi poznali napríklad v silvestrovských programoch.

Na výrobe jednotlivých kôl Tvojej tváre však mala vypomáhať skupina účastníkov v úlohe publika, ktorí majú v priamom kontakte vytvárať reakcie na dianie na pódiu a priestor pre smiechy a potlesky v postprodukcii. Podobne je to pri výrobe sitkomov ako sú Susedia. Je však otázne, v akom počte sú takto ľudia v publiku sústredení a kto ho tvorí. Siahať by skôr mala po rôznych členoch štábu.

Publikum v novej sérii nechýba

Mimo účasti divákov Markíza so štartom novej série výraznejšie oproti doterajším ročníkom nezaujala.

Televízia pred štartom šiestej Tvojej tváre sľubovala, že šou zmení svoju tvár, do vysielania tento motív nepretavila.

Okrem upraveného loga po vzore českej Novy sa zmeny nedotkli ďalšieho vizuálneho spracovania šou ani dramaturgie. Pri zmenách ostalo len v prípade nového kouča Petra Brajerčíka či niektorých členov poroty, ktorá vo výsledku pôsobila tradičným dojmom.

Nič sa nezmenilo ani tempe samotného programu, ktorý opäť Markíza naťahovala až do konci, s úvodnou časťou končila až po 23. hodine. Dlhodobo jej tak v priebehu jednotlivých dielov od šou odchádzajú diváci, v mnohých prípadoch od začiatku do záveru epizódy od šou odíde aj polovica divákov.

Hneď pri prvom vysielaní ročníka nakrúcaného uprostred pandémie sa však Markíza musela vysporiadať so situáciou, keď bol pozitívne testovaný jeden z účinkujúcich.

Krátko pred výrobou pozitívny test vyšiel víťazke Superstar Barbore Piešovej, ktorá tak do prvého kola šou nenastúpila, nahradila ju Mirka Partlová. Pre tvorcov Tvojej tváre už šlo po skúsenosti z minulého roka v Česku o jednoduchú záležitosť, keď vlani v českej verzii museli riešiť mnoho náhlych situácií a komplikácií v dôsledku covidu.

Minuloročné nakrúcanie Tvojej tváre v Česku bolo u našich susedov mimoriadne divoké a náročné.Tvorcovia museli mnohokrát v priebehu výroby improvizovať, keď do nej zasiahol koronavírus a karanténa účinkujúcich. Vo veľkom sa menilo zloženie pôvodne stabilnej poroty a dokonca aj moderátorov, keď sa vystriedali rovno traja. Výroba šou bola i zastavená po tom, čo sa potvrdila nákaza u Báry Basikovej ako súťažiacej, počas šou dokonca skolabovala súťažiaca Erika Stárková, ktorej vystúpenie nakoniec stvárnila porota.

Čítať viac...
Nahor