Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľká zmena Markízy pre rok 2021: Superstar môže presunúť na jeseň, chystá obmenu ťažiskových šou!

Markíza môže narušiť kontinuitu z posledných sezón, chystať má obmenu vo vysielaní ťažiskových formátov.

Televízny líder v ostatných rokoch vo veľkej miere zakonzervoval podobu svojich sezón a na rozdiel od konkurenčnej Joj sa snaží stavať program na stabilných osvedčených formátoch.

Najviac noviniek Markíza zvykne uvádzať na jar so snahou čo najviac z nich preniesť aj do ďalších rokov. Prejaví sa to už v budúcej sezóne, keď jarné vysielanie Markízy budú tvoriť tohtoročné novinky Svadba na prvý pohľad či zastavený seriál Červené pásky, klasicky nebude chýbať Chart Show, Susedia či Horná Dolná, očakáva sa i Dobre vedieť. V nakrúcaní pokračuje aj v prípade Dvaja na jedného, ktoré je pôvodne jarným formátom, na jeseň sa tento rok objavilo po koronavírusovej stopke. Otázne je, kedy po tohtoročnom jesennom úspechu nasadí novú druhú sériu seriálu Pán profesor, ktorý pôvodne taktiež štartoval na jar.

Pre jeseň zas Markíza zastabilizovala vysielanie seriálu Sestričky, reality šou Farma či Extrémnych premien, rovnako tak vlaňajšej novinky Utajený šéf, z ktorej však pre tento rok prebrala iba diely od českej Novy.

Podobnú stabilitu zaviedla Markíza aj pri vysielaní ťažiskových šou, ktoré sú dôležitou časťou skladačky sezónnych štruktúr televízií.

V ostatných rokoch jarnú sezónu vybrala pre vysielanie speváckych šou. Odvysielala v nej všetky tri ročníky Hlasu Česko Slovenska, resp. The Voice Česko Slovensko, ktorý bežal na jar minulý rok, rovnako tak v 2018 aj tento rok do jarnej sezóny posadila Superstar.

V rámci druhej polovice roka tomu bolo naopak a jeseň začala stavať na celebritných formátoch. Po obnovení Let´s Dance v roku 2017 na jeseň 2018 aj 2019 presunula pôvodne jarný formát Tvoja tvár znie povedome, ktorý sa rozhodla ťahať priamo proti najúspešnejšej konkurenčnej ťažiskovej šou Česko Slovensko má talent.

Pre najbližší rok však Markíza môže chystať zmenu.

Či už v dôsledku pandémie, alebo aj jarných výkonov významne posilnenej Superstar, Markíza by rok 2021 mohla stratégiu vo vysielaní hlavných formátov otočiť.

Po jarnom výstrele Superstar sa Markíza s Novou okamžite pustili do prípravy novej série a vôbec po prvýkrát ju odvysielajú dva roky po sebe.

Spevácka šou by však napriek tomu mohla dostať na jeden rok pauzu.

Po májovom finále by televízie s novou sériou Superstar mali nakoniec prísť až na jeseň 2021.

Markíza s Novou by sa do nakrúcania kastingových dielov novej Superstar museli pustiť práve v tomto období, aby ju opäť stihli odštartovať v priebehu februára. Aktuálna pandemická situácia však takúto výrobu s množstvom súťažiacich komplikuje až znemožňuje, navyše, keď ide o federálnu šou s účinkujúcimi z dvoch krajín.

Televízie by sa tak mali spoliehať na postupné spustenie očkovania a zlepšenie situácie v priebehu jari a leta, kedy by nakrútili kľúčové kastingové kolá a postupne aj zvyšné zostrihy. Pre tento rok zo záznamu odvysielali drvivú väčšinu šou, čo televízie zachránilo vo vysielaní Superstar bez toho, aby šou museli prerušiť, ako to urobila napríklad RTVS so Zem spieva.

Zároveň, podľa viacerých informácií by Markíza mala už skraja nového roka pripravovať nakrúcanie šiestej série Tvoja tvár znie povedome. 

Televízia so šiestou sériou šou počítala pre jeseň 2020, nakoniec však od nej upustila pre veľké výpadky príjmov z reklamy, komplikovanejšie by mala aj nakrúcanie. Zároveň Tvoju tvár ani nepotrebovala, keď jej z jari ostala stopnutá druhá séria Dvaja na jedného, ktorú nakoniec uviedla túto jeseň v nedele ako hlavný program sezóny.

V prípade Tvojej tváre by tak televízia mala zmeniť pôvodné plány a novú šiestu sériu nasadiť ako hlavný ťažiskový program nakoniec pre jar 2021.

Na Slovensku sa Tvoja tvár znie povedome divákom predstavila v roku 2016 ako nový formát práve na jar, kedy zaznamenala suverénne rekordy sledovanosti. Po takom úspechu s ňou Markíza okamžite pokračovala v ďalších dvoch sezónach hneď na jeseň a ďalšiu jar. V každej sezóne sledovanosť Tvojej tváre nemálo padla a následne ju Markíza zastabilizovala už ako hlavný program pre jeseň.

V čase pandémie je pre televíziu jednoduchšie nakrútiť práve takýto formát, než Superstar, a to napriek tomu, že zrovna šiestu Tvoju tvár zastavila koronakríza. Oproti Superstar má Markíza v rámci výroby Tvojej tváre výhodu, že pracuje s uzavretým okruhom účinkujúcich, navyše pri ich výrazne menšom počte.

Ako vyrobiť Tvoju tvár v čase pandémie si navyše tvorcovia vyskúšali tento rok na Nove.Tá rovnako ako Markíza mala pôvodne naplánovanú Tvoju tvár pre jeseň zastaviť, no pre nástup konkurenčnej Zlatej masky nakoniec predsa šou v auguste potvrdila.

Režisérom minuloročnej 7. série Tvojej tváre v Česku bol opäť Pepe Majeský, ktorý je dvorným režisérom veľkých šou na Markíze, rovnako slovenskej verzie Tvojej tváre.

Jej nakrúcanie počas pandémie bolo u našich susedov mimoriadne divoké a náročné. Tvorcovia museli mnohokrát v priebehu výroby improvizovať, keď do nej zasiahol koronavírus a karanténa účinkujúcich. Vo veľkom sa menilo zloženie pôvodne stabilnej poroty a dokonca aj moderátorov, keď sa vystriedali rovno traja. Výroba šou bola i zastavená po tom, čo sa potvrdila nákaza u Báry Basikovej ako súťažiacej, počas šou dokonca skolabovala súťažiaca Erika Stárková, ktorej vystúpenie nakoniec stvárnila porota.

Čítať viac...
Nahor