Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: this.is.zea

Viete prví

Veľká novinka s Ferencovou: Na Markíze ísť nemusí, nápadne pripomína nový seriál Joj a Primy!

Nový seriál s hviezdou Ivety vzniká pre obrazovky českej Novy, konkurenčná Prima sa už pripravuje na nakrúcanie prakticky identickej novinky. Aj do nej má namierené výrazná tvár seriálového hitu Jojky.

Na českom a slovenskom televíznom trhu dochádza k mimoriadne kurióznej situácii.

Veľký rozruch v uplynulých dňoch spôsobila správa Markízy, v ktorej pre nový seriálový projekt ohlásila získanie herečky Alžbety Ferencovej.

Markíza prostredníctvom tlačovej správy vo veľkom predstihu potvrdila prípravu novej česko-slovenskej minisérie, ktorá prinesie komediálne ladený krimiseriál z mimoriadne atraktívneho prostredia Chorvátska. Seriál sa bude odohrávať v čase, kedy sa krajina mení na dovolenkový domov Čechov a Slovákov.

Novinka prinesie dvojicu hlavných hrdinov, v ktorej ženskú polovicu stvárni práve Ferencová.

Na vlne seriálového hitu

Markíza sa s oznámením správy poponáhľala ešte v čase, kedy na konkurenčnej obrazovke Jojky beží seriál Iveta.

Ferencová stvárňuje v Ivete hlavnú postavu a jej popularita vystrelila už od televíznej premiéry osemdielnej minisérie, ktorá pri štarte prepísala rekordy sledovanosti v celej histórii Joj. Do dnešných dní je pritom suverénne najsledovanejším seriálom na Slovensku.

Predposledný siedmy diel Ivety dosiahol uplynulú nedeľu v obchodnej cieľovke rating 9,7 % s podielom 27 %, prvýkrát tak seriál klesol pod hranicu desiatich ratingov. Opäť bol však najsledovanejším programom celého týždňa.

V univerzálnej cieľovke si siedmu časť pozrelo priemerne 525-tisíc divákov, seriál tak druhý týždeň po sebe medzi epizódami poklesol. V celkovom publiku sa už pred Ivetu v týždni dostali s viacerými vydaniami Televízne noviny Markízy, miniséria si udržala postavenie najsledovanejšieho nespravodajského programu týždňa.

Seriál s Ferencovou nakrúti Nova

Televízny líder obsadenie hlavnej hviezdy Ivety ohlásil titulkom do „horúcej novinky Markízy“.

Aj v samotnej správe televízia potvrdila prípravu spoločného projektu Markízy a Novy, ohľadom nasadenia však už konkrétna nebola.

„Markíza a Nova majú v príprave množstvo nových projektov, či už do lineárneho vysielania alebo pre Voyo,“ uviedla v správe programová riaditeľka Markízy a Novy, Silvia Majeská.

Pripravovaná novinka by sa pritom podľa informácií z českého prostredia mala stať seriálom českej televízie Nova.

Tá, paradoxne, do dnešných o seriáli neprehovorila.

V prípade seriálov pre televízne vysielanie uvádzajú Markíza a Nova striktne samostatné projekty.

A to napriek tomu, že už viackrát obe televízie spracovali rovnaký seriálový námet. Najnovšie dve verzie – slovenskú a českú dostal seriál Dunaj, k vašim službám, u susedov známy pod názvom Zlatá labuť, predtým samostatné verzie nakrútili televízie v prípade seriálov ako Pán profesor, Druhá šanca alebo Sestričky.

Na Markíze ísť nemusí

Markíza a Nova na spoločných projektoch pracujú najmä pre internetovú platformu Voyo. 

Spoločné seriály uvádzajú výhradne na svojej platenej platforme, pre ktorú nakrúcajú novinky najmä českí tvorcovia. Markíza sa následne snaží o ich presadenie aj na slovenskej verzii.

Vo viacerých prípadoch televízie zakomponujú do českých projektov aj pár slovenských mien, ktoré potom pomáhajú pri ich prezentácii na Slovensku. Markíza ich však výhradne uvádza na Voyo.

Platilo to aj opačne v prípade vlaňajšieho slovenského seriálu Svätý Max, do ktorého Markíza obsadila do hlavných rolí rovno dvojicu českých hercov. Na televízne obrazovky v Česku však Nova seriál neuviedla a taktiež ho propagovala iba pre Voyo.

Mimo seriálov je najčerstvejším príkladom je pokračovanie reality šou Survivor Česko Slovensko.

V názve si udržala federálny rozmer a na slovenskom Voyo je tak vďaka tomu highlightom tejto jari. Oproti minulému roku však už tvorcovia do šou obsadili iba minimum slovenských súťažiacich, vyškrtli aj slovenského moderátora.

Survivor totiž na televíznej obrazovke po vlaňajšom prepadáku na Markíze pokračuje iba na českej Nove, pre ktorú ostal atraktívnym formátom aj v lineárnom vysielaní. Práve preň tvorcovia maximálne prispôsobili nový ročník.

České preteky o kriminálku z Chorvátska

Zaujímavosťou je, že Markíza potvrdením Alžbety Ferencovej pre nový seriál odhalila námet, na ktorom už roky pracujú konkurenčné televízie.

Česká televízia Prima aktuálne potvrdila, že už v máji začne spoločne s Jojkou nakrúcať novú 6-dielnu minisériu s názvom Na vlnách Jadranu. Informoval portál Mediaguru.cz.

S ohlásenou novinkou Novy a Markízy toho má mimoriadne veľa spoločného.

Na vlnách Jadranu je takisto česko-slovenskou minisériou, na ktorej pracuje Prima s Joj. Súčasne by v nej mal byť zapojený aj chorvátsky koproducent.

Aj v tomto prípade ide o krimiseriál, ktorý prinesie vyšetrovanie skutočných prípadov pobrežnej polície v dovolenkovom prostredí Chorvátska. Rovnako v tejto minisérii hlavných hrdinov stvárni mužsko-ženská dvojica, s ktorou budú diváci sledovať nielen dramatické, ale aj humorné situácie.

Nakrúcanie koprodukčnej minisérie Na vlnách Jadranu prebehne na chorvátskom ostrove Brač. Dôjde k nemu po rokoch od pôvodných plánov.

„Seriál Na vlnách Jadranu pripravujeme už niekoľko rokov, ale jeho realizácia bola najskôr odsunutá z dôvodu zmien na strane chorvátskeho koproducenta a potom ďalšie roky kvôli pandémii covidu. Teraz sa nám podarilo všetko opätovne pripraviť a nakrúcanie sa môže v máji začať,“ uviedla výrobná riaditeľka skupiny Prima, Lucia Kršáková.

Ďalšia tvár Ivety

Zaujímavosťou je, že zo slovenskej strany hlavnú hrdinku v seriáli Na vlnách Jadranu stvárni herečka Natália Germani. Jej hereckým kolegom bude Matěj Hádek.

Natália Germani patrí po boku Alžbety Ferencovej taktiež k najvýraznejším hereckým tváram seriálovej Ivety.

Jeden z najsledovanejších seriálov v histórii Joj tak bude mať zastúpenie rovno v oboch mimoriadne podobných seriálových projektoch, a to priamo v ústrednej hereckej dvojici.

Napriek tomu pri týchto seriáloch dochádza najmä k pretekom českých televízií.

Obe kriminálne minisérie odohrávajúce sa v dovolenkovom prostredí Chorvátska vychádzajú podľa našich informácií od českých tvorcov a sú seriálmi Novy, resp. Primy.

Slovenské televízie vstúpili do projektov ako koproducenti.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor