Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Veľká noc na RTVS: Kultová Sissi, premiérové dokumenty aj posledné texty Milana Lasicu!

Prinášame vám postupný prehľad veľkonočného programu troch najsledovanejších televízií.

Veľká noc sa blíži a s ňou sviatočné štruktúry televízií. V nich opäť nebudú chýbať viaceré filmové premiéry či sviatočné špeciály, niektoré pravidelné programy však dostanú aj prestávku.

V samostatných článkoch postupne predstavujeme veľkonočné plány Markízy, Joj a RTVS.

Veľký piatok 29. marca 2024

Denný program na Jednotke bude v priebehu Veľkej noci patriť rozprávkam, klasikám či kresťanskému vysielaniu.

Sviatočný piatok od 8. hodiny otvoria slovenské rozprávky Čaro múdrosti a lásky a Husiarka a kráľ, po ktorých budú nasledovať tradičné Služby božie na Veľký piatok. Obedný program vyplní dvojdielny dokument o súčasnom pápežovi Volajte ma František.

Počas sviatočných popoludní ponúkne Jednotka aj stabilné programy.

Ani tieto sviatky nebudú chýbať Rozprávky bratov Grimmovcov, ktoré Jednotka nasadzuje do vysielania každoročne počas veľkonočných aj vianočných sviatkov. Obsadí nimi každý zo štyroch veľkonočných dní okolo 14. hodiny. O 15:45 zas v piatok odštartuje štvordielne televízne spracovanie klasického románu Bedári, ktoré pôjde taktiež až do pondelka. Tri podvečery po sebe k tomu do nedele vyplní klasická rakúska filmová trilógia Sissi z 50. rokov minulého storočia.

Večer verejnoprávna televízia vynechá zábavnú šou Milujem Slovensko, nahradí ju francúzskou drámou Naučte ma milovať. Druhú polovicu večera vyplní biblická snímka Syn Boží.

Z programu Dvojky zaujme na Veľký piatok pred 11:30 klasická adaptácia Babičky Boženy Nemcovej z roku 1940 či po 17. hodine ďalšia klasika Tri gaštanové kone s Jurajom Kukurom alebo Michalom Dočolomanským.

Večerný program po 20. hodine tvoria dva premiérové dokumenty – Posledná večera o rekonštrukcii legendárneho obrazu Leonarda da Vinciho a Brat Štefan o minoritovi bratovi Štefanovi Iglodym. Po 21. hodine Dvojka odvysiela prenos Krížovej cesty z rímskeho Kolosea.

Biela sobota 30. marca 2024

V sobotu Jednotka po detskom pásme okolo 10. hodiny ponúkne televíznu adaptáciu povesti Sokoliarova dcéra, o 14:30 bude nasledovať dramatická Zuzanka Hraškovie. V neskoršie popoludnie budú pokračovať Bedári a dvojka z filmovej série Sissi – Mladá cisárovná.

Počas sobotného večera sa už Jednotka tradičnej zábavnej zostavy nevzdá, odvysiela Záhady tela aj Neskoro večer.

Dvojka si na sobotu pripravila napríklad televízny film Čenkovej deti po 13. hodine či Krutá ľúbosť o 17:00. Od 14:20 zas pripravila dokumenty ako Posledné tajomstvo Marilyn Monroe alebo Sagrada família: Gaudího výzva.

Po 20. hodine bude mať premiéru dokumentárny film Pozor, padá SNG! zaznamenávajúci nielen rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie.

Nasledovať budú ďalšie premiéry – o 21:30 dokumentu Madame Tussauds – Príbeh vosku a o 22:20 koncertu Stinga na francúzskom zámku Chambord.

Veľkonočná nedeľa 31. marca 2024

Nedeľné predpoludnie bude na Jednotke patriť každoročnému prenosu slávnostnej svätej omše Urbi et Orbi, okolo 13. hodiny príde na rad rozprávka Falošný princ. Podvečer sa uzavrie filmová séria Sissi – Osudové roky cisárovnej.

Večer Jednotka nevynechá Duel šampiónov, o 21:25 uvedie veľkofilm Luca Bessona Posol: Príbeh Johanky z Arku.

Dvojka si na nedeľu pripravila napríklad záznam divadelného predstavenia Radošinského naivného divadla Človečina, vysielať ho bude po 13. hodine. O 17:10 prichystala filmovú Baladu o Vojtovej Maríne.

Po 20. hodine Dvojka uzavrie trojdielnu dokumentárnu sériu Divoká Poľana, po ktorej ponúkne klasický western s Johnom Wayneom a Montgomerym Cliftom Červená rieka.

Veľkonočný pondelok 1. apríla 2024

Vo sviatočný pondelok Jednotka staví od rána na overené tituly.

Už o 7:40 vysielanie otvorí rozprávka O hlúpej žene a hudobná komédia Zahŕňajova nevesta, po 10. hodine bude pokračovať rodinná komédia „Páni kluci“ a televízna komédia Žiarlivosť s Jozefom Kronerom alebo Júliusom Pántikom. Pred 13. hodinou sa na rad dostane rozprávka Čert vie prečo.

Popoludní uzavrú príbeh štvordielni Bedári, o 17:05 sa na obrazovky dostane Jean-Paul Belmondo v dobrodružnom filme Cartouche.

Na večer si Jednotka pripravila premiérovú taliansku romantickú komédiu Ak ma opustíš, vezmem si ťa (Se mi lasci ti sposo, 2022).

„Giulia a Marco sú tridsiatnici, ktorých vzťah už nejaký čas prechádza krízou. Zamilovanosť vystriedala nudná každodennosť a situáciu ešte zhoršujú ekonomické problémy, ktorým musia obaja čeliť. Dostanú však bláznivý nápad, ako si finančne prilepšiť. Čo tak usporiadať falošnú svadbu, len kvôli svadobným darom od rodiny a priateľov?“ znie anotácia.

Sviatočný pondelok ukončí na Jednotke romantická moderná rozprávka pre dospelých Láska v Monaku.

Dvojka si v pondelok po 11. hodine pripravila záznam koncertu Kandráčovcov z osláv 10. výročia skupiny, ale tiež premiérový koncert Detského a dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu S piesňou do života, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti 70. výročia vzniku umeleckého súboru. O 15:20 Dvojka uvedie premiérový dokument Paríž: Záhada strateného paláca a pred Večerníčkom veselohru Pomsta s Evou Krížikovou aj Ivanom Mistríkom.

V hlavnom vysielacom čase bude mať na Dvojke premiéru Veľkonočný Lov slov aj exkluzívny hudobný projekt Lasica píše Čekovskému, v ktorom známy hudobník prespieval texty Milana Lasicu.

„Projekt Lasica píše Čekovskému odkrýva posledné texty Milana Lasicu, ktoré zanechal hudobníkovi Mariánovi Čekovskému. V sprievode unikátnej hudobnej formácie, orchestra Štátnej filharmónie Košice a hostí, ich po prvýkrát predstavili verejnosti. Výnimočné spojenie sa vďaka RTVS dočkalo aj televízneho spracovania. Kamaráti, Anjel či Spomienky – aj tieto skladby z pera Milana Lasicu zhudobnené Mariánom Čekovským odzneli na unikátnom koncerte v košickom Dome umenia,“ uviedla RTVS.

Po 22. hodine príde na rad kultový muzikál Jesus Christ Superstar z roku 1973.

Čítať viac...
Nahor