Televízia
V Markíze to opäť vrie! Po Kovačičovi môže byť pred letom na rade Vincze
Kampaň proti Vinczemu sa v médiách objavila okamžite po skončení Let’s Dance, pripravovať môže pôdu na zakročenie proti moderátorovi.
Pokoj zbraniam v Markíze trval iba dočasne.
Minulý týždeň sa vo vybraných médiách rozhorela kauza anonymného listu namiereného proti šéfovi spravodajských odborov Markízy, Viktorovi Vinczem. List bez autora, ktorý má hovoriť za 186 anonymných zamestnancov a spolupracovníkov televízie, spochybňuje integritu odborov, aj samotného Vinczeho, a píše o zastrašovaní a nepriateľskej atmosfére. Viac na konci článku.
Zaujímavosťou je, že anonymný list mal po chodbách televízie kolovať už v marci, čo majú potvrdzovať i zdroje Aktuality.sk. Na verejnosť sa však dostal presne deň po skončení najväčšej televíznej šou Markízy.
Tá v nedeľu 4. mája s úspechom ukončila 10. ročník Let´s Dance, ktoré sa v uplynulých rokoch stalo symbolom jej vplyvu.
V priebehu desiatich týždňov v publiku šou hostí rôzne tváre šoubiznisu, biznisu či influencerov, zabezpečuje si množstvo výstupov na sociálnych sieťach aj v médiách, no taktiež spoluprácu s hviezdami televíznej obrazovky a verejného života.
Vlani však televízia čelila kritickej situácii po turbulenciách v spravodajstve.
Po vyhadzove Michala Kovačiča odstavila z tanečného projektu moderátora Viktora Vinczeho, krátko na to prišla o dlhoročnú hviezdu programu a porotkyňu Adelu Vinczeovú. Tá skončila vo všetkých programoch Markízy a verejne sa postavila proti jej súčasnému vedeniu.
Podporu spravodajskej redakcii ešte pred odchodom Vinczeovej v otvorenom vyhlásení vyjadrili osobnosti z kľúčových seriálov a zábavných relácií televízie – medzi inými Petra Dubayová, Jakub Jablonský, Anna Jakab Rakovská, Juraj Kemka, Jana Kovalčíková, Jana Majeská, Gabriela Marcinková, Tomáš Maštalír, Kamil Mikulčík, Táňa Pauhofová alebo Marek Rozkoš.
Markíza musela následne situáciu zachraňovať.
Stabilizovaná situácia
V zákulisí mala neskôr prebehnúť séria rozhovorov vedúcich pracovníkov televízie s viacerými známymi tvárami, ktoré boli ubezpečované o zastabilizovaní situácie v spravodajstve.
Patrila medzi ne aj herečka z Dunaja, k vašim službám Jana Kovalčíková, ktorá spoločne s Annou Jakab Rakovskou dostala ponuku vymeniť na mieste moderátora Let´s Dance Viktora Vinczeho a Luciu Hlaváčkovú.
Kovalčíková, ktorá aj s Rakovskou podpísali podporný list spravodajským pracovníkom televízie, zastupovaných aj Viktorom Vinczem, priznala dlhé rozhodovanie.
V rozhovore pre Denník N uviedla, že absolvovala dvojtýždňový kolotoč rozhovorov – na názor sa pýtala Adely Vinczeovej, situáciu mala konzultovať s pracovníkmi spravodajstva, intenzívne mala komunikovať s vedením.
Vinczeho navyše opätovne podporila v jeho práci pre spravodajstvo.
Kovalčíková na základe rozhovorov dospela k názoru, že situácia je v Markíze stabilizovaná.
„Absolvovala som viaceré debaty a aj vaši kolegovia zo spravodajstva Markízy mi povedali, že situácia je stabilizovaná. Keď sme toto podpisovali (vyhlásenie na podporu spravodajskej redakcie, pozn.red), situácia, zrejme, stabilizovaná nebola,“ uviedla v januári tohto roka.
Deň po Let´s Dance útok
Let´s Dance napokon z pohľadu Markízy prebehlo najlepšie, ako mohlo.
Sledovanosť 10. ročníka bez Adely Vinczeovej neutrpela, v desiatich priamych prenosoch sa navyše neobjavila žiadna narážka na minuloročné dianie v televízii. Šou sa zúčastnili viaceré slovenské hviezdy, vďaka čomu televízia potvrdila, že s ňou naďalej spolupracujú najväčšie mená.
O to ironickejšie tak bolo, keď sa ani nie deň po skončení tanečnej šou rozbehol boj proti Vinczemu nanovo.
Už Adela Vinczeová v nedávnom rozhovore poukázala, že situácia medzi vedením a spravodajcami môže byť stabilizovaná, no nie vyriešená.
„Spýtajte sa najvýraznejších novinárskych mien Markízy – Martiny Törokovej, Viktora Serebryakova, Gabriely Kajtárovej… Standby situácia v spravodajstve pokračuje,“ uviedla vo veľkom rozhovore, ktorý poskytla portálu Mediálne.sk. Pomohla mu k zviditeľneniu, keď bol rozhovor nadpriemerne citovaný.
Rovnaký portál o dva týždne neskôr, v pondelok 5. mája, už publikoval článok s listom namiereným proti jej manželovi Viktorovi. Samotná Adela naznačila, že ho považuje za cielenú mediálnu antikampaň.
Na sociálnej sieti Vinczeová prezdieľala ostrý príspevok Zuzany Kovačič Hanzelovej, manželky vyhodeného moderátora Michala Kovačiča.
„Je neuveriteľné, že okamžite po skončení Let’s Dance sa začala ofenzíva voči Viktorovi Vinczemu. Snaha očierniť ho, a zrejme pripraviť v Markíze pôdu na zbavenie sa ho,“ napísala Hanzelová. S článkami ako prvé prišli naraz Plus 7 dní a Mediálne.sk.
Ešte pred Hanzelovou reakciu zdieľal bývalý novinár Markízy Adel Ghannam. S Kovačičom dnes prevádzkuje spoločný projekt 360.
„Keďže sa včera skončilo Let’s Dance, tak v Záhorskej Bystrici opätovne rozhodli započať nechutnú PR kampaň voči odborom a špecificky voči Viktorovi Vinczemu,“ uviedol na sociálnej sieti.
Pokoj zbraniam len naoko
Otázne je, ako túto situáciu vnímajú tie tváre, ktoré sa rozhodli s Markízou na Let´s Dance spolupracovať.
V tohtoročnej sérii sa napokon objavilo až sedem tvárí, ktoré podpísali vlaňajšie vyhlásenie na podporu spravodajskej redakcie – do poroty na jeden večer zasadli Gabriela Marcinková, Jakub Jablonský aj Petra Polnišová, ktorá si mala taktiež vyjasňovať situáciu s produkciou televízie.
Juraj Kemka a Marek Rozkoš prijali ponuku na účinkovanie ako súťažiaci, Rakovská s Kovalčíkovou rovno ako moderátorky.
Zdá sa ale, že situácia bola v Markíze upokojená iba naoko na obdobie, kedy sa chcela vyhnúť kontroverziám v čase vysielania živých prenosov svojej ťažiskovej šou.
Nepohodlný ako Kovačič?
Kampaň proti Vinczemu môže byť cielená.
Vlani sa napríklad už skôr na jar špekulovalo o tom, že sa televízia chystá na väčšie zmeny v spravodajstve, s ktorými však mala čakať do letného mimosezónneho obdobia a po eurovoľbách.
Michal Kovačič ale v máji prišiel s prejavom v Na telo a situácia praskla. Vyústila do Kovačičovho vyhadzovu.
Aktuálne sa už dlho špekuluje, že televízii nie je pochuti ani pozícia Viktora Vinczeho.
Za vlaňajšie aktivity ho už penalizovala zrážkami zo mzdy, absolvovala tiež pokus rozviazať s ním pracovný pomer dobrovoľnou cestou, keď mu dala možnosť ostať súčasťou Let´s Dance ako externý moderátor, ak opustí interný pomer v Televíznych novinách.
Vedenie zároveň verejne obviňuje Vinczeho z porušenia pracovnej disciplíny.
„Aktivity, ktoré Viktor Vincze vedie prostredníctvom platformy Peopleplace, predstavujú porušenie existujúcich dohôd zo strany predsedu odborov, ako aj etického kódexu, viacerých smerníc, pracovného poriadku či Zákonníka práce z pozície zamestnanca. Podľa vedenia Markízy týmto konaním Vincze ako zamestnanec vo viacerých bodoch porušil pracovnú disciplínu,“ napísalo Mediálne.sk.
Takéto vyjadrenia môžu pripravovať pôdu na ďalšie kroky proti Vinczemu.
Ten je chránený nielen Zákonníkom práce, ale aj pozíciou predsedu odborov, ktorého nemôže televízia vyhodiť bez riadneho dôvodu.
O čom bol list
E-mail citovaný médiami prišiel s tvrdými obvineniami voči spravodajským odborom a ich predsedovi Viktorovi Vinczem.
„Tvrdíte, že zlepšujete podmienky pre zamestnancov, no realita je iná… Atmosféra sa dramaticky zhoršila. Namiesto riešenia skutočných problémov sa neustále diskutuje o odboroch, Viktorovi a jeho osobných ambíciách,“ píše sa v e-maile, ktorý sa začal šíriť medzi zamestnancami.
Ten tiež tvrdí, že odbory nezastupujú všetkých pracovníkov a obviňuje Vinczeho z osobných ambícií. „Kolegovia, ktorých odbory vraj zastupujú, sa necítia reprezentovaní, ale skôr zastrašovaní,“ uvádza sa ďalej v liste.
List spochybňuje aj zásluhy odborov na záchrane Televíznych novín či na vyjednaní príplatkov za pohotovosť.
„Tvrdenie, že odbory ‚zachránili‘ Televízne noviny, je nepravdivé… Príplatky za pohotovosť nezabezpečili odbory, ale nové vedenie,“ píšu anonymní autori.
Markíza v zmierlivom oficiálnom vyjadrení uviedla, že je v jej záujme zlepšovať pracovné podmienky všetkých zamestnancov.
„Akékoľvek výhrady voči pracovným podmienkam berieme vážne. Neznamená to, že legitimizujeme anonymnú komunikáciu, ako zamestnávateľ sme však povinní sa takýmto oznámením zaoberať. Rešpektujeme existenciu odborov a očakávame, že spoločne budeme konštruktívne riešiť pracovnoprávne témy.“
Predseda odborov Viktor Vincze a samotné odbory anonymný list odmietli.
„Kritika prichádza anonymne, bez dôveryhodného pôvodu a uchopiteľne popísaných skutočností, preto ju nepovažujeme za relevantnú,“ uviedli odbory v stanovisku. Vincze dodal, že anonymy dostávajú aj odbory, neraz kritické voči krokom vedenia, nikdy ich však nezverejňoval.
