Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Pikošky

V Dunaji sa schyľuje k poprave: Vieme, kto bude obeťou! Podvod na Klausa skončí tragédiou

Práve dosiaľ najväčšia tragédia v Dunaju mohla byť pôvodne plánovaným vyvrcholením 3. série. Článok obsahuje spoiler.

Aktuálny seriálový hit Dunaj, k vašim službám pokračuje na obrazovkách ďalšími časťami.

Markíza od minulého štvrtka otvorila v poradí už 4. sériu, a to napriek tomu, že s ňou pôvodne mohla počítať až od konca mesiaca.

Ako sme už informovali, televízia podľa zákulisných informácií mala pre 3. sériu počítať s celkovo 20 časťami, a teda rovnakým počtom epizód ako v prípade prvej aj druhej série.

Napokon ju však ukončila po 15 epizódach, keď si za vhodnejší záver vybrala svadbu Kláry Zacharovej (Kristína Svarinská), ktorá skončila útekom nevesty.

Tomu, že šlo o improvizovaný koniec série, nasvedčuje aj fakt, že nasledovná časť odštartovala ako akákoľvek iná, kým predtým televízia série medzi sebou výraznejšie oddeľovala. Nedošlo ani k časovému posunu deja, ako tomu bolo v prípade prvých dvoch seriálových sezón.

To, čo mohlo byť skutočným finále 3. série, sa diváci dozvedia v nasledovných častiach a na konci článku.

Upozorňujeme, že článok prezrádza detaily z deja.

Klára s novým spojencom

Formálny prelom 3. a 4. série prinesie úplne novú dynamiku do vzťahov Kláry, Petra Kučeru (Marek Rozkoš) a Johanky Kučerovej (Mária Schumerová).

Keď sa Klára iba pár minút pred svadbou priamo od Johanky dozvedela skutočný dôvod, prečo si ju Peter vzal za ženu, všetko pochopila. Aj keď sa Kamilovi (Tomáš Pokorný) snaží vysvetliť dôvody, prečo z ich spoločnej svadby utiekla, svoje skutočné pocity sa bojí priznať aj sama voči sebe.

Johanke sa po svadbe rapídne zhorší zdravotný stav.

Po vážnom záchvate ostane ležať v nemocnici a Petrovi sa rozhodne zanechať vážny odkaz… Ten však urobí všetko preto, aby sa jej polepšilo a vrátila sa z nemocnice späť domov.

 


Exkluzívne: Finále Dunaja malo vyzerať úplne inak! Nová séria trhla absolútny rekordČítajte →

Úprimnosť Johanky zo svadobného dňa dojme Kláru natoľko, že sa z nich stávajú skutočné priateľky. Peter netuší, čo sa medzi bývalými sokyňami v láske stalo, a ostáva zmätený.

Johanka dokonca zažíva úplne nový život.

Miesto strachovania sa o budúcnosť zažíva po boku Kláry dobrodružstvá, no jedno z nich bude mať tragickú dohru…

Podvod na Klausa

Arizácia naberá na obrátkach a gardisti začínajú obchádzať židovské domácnosti a vymáhať súpis ich majetku.

Súpisu majetku sa nevyhnú ani Urbanovci, a to definitívne po tom, čo Anna (Petra Polnišová) odmietne viac skrývať svoj pôvod. Dokonca prekvapí ešte viac a rozhodne sa zmeniť zamestnanie…

Zásadný zlom nastane v jej vzťahu s Vilom (Martin Mňahončák). Urban si uvedomuje, že vystúpiť z gardy nebude také jednoduché, no keď sa Anna dostane do problémov kvôli súpisu majetku, šokuje jasným prehlásením…

Kvôli majetku čakajú problémy aj na penzión Márie Gutmannovej (Jana Pilzová).

Nacisti zisťujú, že v penzióne visí nesmierne cenný obraz a chcú ho zhabať tak ako všetok židovský majetok. Obraz je natoľko vzácny, že sa ho ujme Walter Klaus (Ján Koleník) a pošle ho do Berlína.

Netuší však, že vzácny majetok sa rozhodli chrániť Klára s Johankou…

Do Berlína v skutočnosti poslal falzifikát a zúrivý Walter naplánuje pomstu. Záchranná akcia dievčat napokon spustí sériu udalostí, ktoré skončia tragédiou…

Kde je Evino dieťa?

Klaus však rieši aj iné problémy.

Keď sa Vilo Urban po odhalení židovského pôvodu jeho manželky Anny pokúšal zachrániť jej život, prezradil Walterovi tajomstvo o dieťati Evy Dušekovej (Petra Dubayová).

Netrvá dlho a Eva čelí v kabarete neželanej návšteve, no to najhoršie ju ešte len čaká. Gardisti zistia, kde malého Janka schováva…

Neskôr po príchode domov do penziónu na ňu čaká desivé prekvapenie – Eva nájde Klausa s Jankom v náručí.

No čo je ešte horšie, Walter sa chce postarať o to, aby jeho bývalá milenka svoje dieťa už nikdy nevidela.

Eva sa márne bude pokúšať Janka nájsť, až sa rozhodne pátrať aj na tom najnebezpečnejšom mieste…

Poprava

Dunaj v najbližších častiach čaká aj najväčšia tragédia od začiatku vysielania.

Odbojári David Gutmann (Jakub Jablonský) a Laco Koptík (Filip Šebesta) finišujú prípravy atentátu na nacistického pohlavára Josepha Diettricha (Ján Mistrík) – otca Helgy Klausovej (Jana Majeská). Spolu so svojimi priateľmi v odboji plánujú všetko do posledného detailu, dokonca sa zariadia aj v prípade, že atentát nebude úspešný a ich plány zlyhajú.

S čím nepočítajú, je zrada.

Medzi odbojárov sa na poslednú chvíľu pridá Jakub Lukáč (Matúš Kvietik), ktorého naďalej drží pod krkom Anton Holubec (Filip Tůma).

Anton sa pritom od svadby s Lenou (Janka Kovalčíková) stále viac zbližuje s jej otcom Diettrichom, ktorý mu dokonca dohodí veľkú obchodnú zákazku z Nemecka a v čase rozširujúceho sa nacizmu začne profitovať z nemeckých peňazí.

Holubec sa tak dozvedá o plánoch odbojárov a Josepha Diettricha v poslednej chvíli okázalo zachráni.

David s Koptíkom sa musia dať na útek. Kým Jakub bude znášať ovocie svojej zrady, začne sa záchranná akcia Lacovej sestry Anežky, ktorá sa napokon stane symbolickou postavou odporu voči fašizmu.

Práve Anežka sa postarala o otravu Diettricha. Keď bude sprisahanie vyzradené, ani všetky snahy o záchranu jej osud nezvrátia.

Anežka skončí v rukách nacistov a vo väzení si vypočuje jasný trest – bude popravená.

David s Koptíkom budú riskovať svoje prezradenie v snahe zachrániť Lacovu sestru, na pomoc im príde aj Peter Kučera. Ten si však od policajného prezidenta Pavla Horvátha (Vlado Černý) aj Holubca nevypočuje dobré správy.

Z dievčaťa, ktoré otrávilo nacistického pohlavára, sa čoskoro stane legenda…

 


Mala to byť veľká hviezda Markízy: Vlastnú šou dostáva na Jojke! Vieme, kedy má odštartovaťČítajte →

Bolo to pôvodné finále?

Práve poprava, ku ktorej sa v Dunaji schyľuje, mohla byť skutočným plánovaným finále 3. série.

K poprave totižto dôjde v celkovo 60. časti dobového seriálu, a teda vo štvrtok 26. októbra. Tento deň tak mohol byť zamýšľaným pre uzavretie tretej sady epizód Dunaja.

Markíza doteraz série delila po 20 častiach, čomu prispôsobovala aj dej. Rovnaké rozdelenie mala zamýšľať aj pre tretiu sadu epizód, no nakoniec, podľa všetkého, pristúpila k zmene.

Televízia tak z atentátu spravila katalyzátor deja prvých epizód 4. série, ktorá odštartovala novým rekordom sledovanosti.

 

Čítať viac...
Nahor