Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Viete prví

Exkluzívne: Finále Dunaja malo vyzerať úplne inak! Nová séria trhla absolútny rekord

Markíza mala pre 3. sériu Dunaja pôvodne naplánovať iný koniec, na začiatku ďalšej dosiahla nový rekord sledovanosti.

Dunaj, k vašim službám tento štvrtok odštartoval v poradí už svoju 4. sériu, ktorá si však na svoj začiatok mohla podľa pôvodných plánov ešte niekoľko dní počkať.

Mala mať 20 častí

Ako sme už tento týždeň informovali, seriál do utorňajšieho konca jesennej 3. série došiel prekvapivo skoro, keď ju Markíza ukončila po 15 odvysielaných epizódach. Prvé dve série pritom dostali zhodne po 20 epizód.

Markíza podľa zákulisných informácií aj pre 3. sériu Dunaja pôvodne naplánovala celkovo 20 dielov.

Tie mala aj nakrútiť, diváci by tak v skutočnosti ešte stále mali sledovať epizódy, ktoré pôvodne vznikali v rámci tretej série. Tá by tak skončila skôr ku koncu tohto mesiaca, nakoniec sa tak stalo už 10. októbra.

Televízia sa totiž mala rozhodnúť rozdeliť série dejovo inak.

Série mohla rozdeliť inak

Podľa prvých informácií mohla 3. séria Dunaja pôvodne vyvrcholiť popravou. 

K tej sa v deji skutočne schyľuje, keď odbojári David Gutmann (Jakub Jablonský) a Laco Koptík (Filip Šebesta) pripravujú atentát na nacistického pohlavára Josepha Diettricha – otca Helgy Klausovej (Jana Majeská).

Akcia ale bude vyzradená a zaplatí sa za ňu tou najvyššou cenou – životom.

Markíza však napokon za ideálny koniec 3. série mala zvoliť svadbu Kláry Zacharovej (Kristína Svarinská), ktorá skončila útekom nevesty. 

Ako si diváci aj všimli, kým doposiaľ tvorcovia jednotlivé série medzi sebou viditeľne oddeľovali, štvrtkový prvý diel 4. série začal ako akákoľvek iná epizóda seriálu.

Nedošlo k tomu ani k časovému posunu deja medzi epizódami, ako tomu bolo medzi 1. a 2., a taktiež medzi 2. a 3. sériou.

 


Markíza expresne ukončila 3. sériu Dunaja! Koľko častí ešte chystá a dokedy ich bude vysielať?Čítajte →

Štart 4. série zlomil všetky rekordy

Formálny začiatok 4. série však pre Markízu znamenal ďalšie mimoriadne víťazstvo.

Seriál už od septembra postupne posilňuje sledovanosť – len v priebehu jedného mesiaca niekoľkokrát vylepšoval svoje maximá sledovanosti. Vo svojom úspešnom ťažení stále nekončí a divákov naberá aj naďalej.

Dunaj, k vašim službám odštartoval 4. sériu absolútnym rekordom v obchodnej cieľovke, keď trhol dosiaľ najvyšší rating 9,1 % aj rekordný podiel na trhu 29,9 %.

Dunaj historicky prvý raz prekročil 9-percentnú ratingovú hranicu a len na úrovni štatistickej chyby premiérovo nezlomil aj 30-percentný podiel na trhu.

Doterajšie maximum dosiahol seriál iba tento utorok 10. októbra – rating vtedy vylepšil na 8,7 % v obchodnej cieľovke. Podielovo sa seriál doposiaľ najvyššie hýbal okolo úrovne 28,5 % – tento výkon dosiahol vo štvrtok 5. októbra.

Najúspešnejší mesiac od štartu

Najtesnejším rozdielom zaznamenal Dunaj najsledovanejší diel aj v celkovom publiku.

Tento štvrtok si úvod 4. série pozrelo priemerne celkovo 516-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke, čo je o jedinú tisícku viac, než doterajší rekord, ktorý dosiahol iba spomínaného 5. októbra.

Rozdiely sú však na úrovni štatistickej chyby.

Zaujímavosťou je, že Dunaj v celej svojej prvej jarnej televíznej sezóne ani raz nepokoril polmiliónovú divácku hranicu.

Na jeseň sa mu nad pol milióna podarilo vystreliť už po štvrtý raz.

Október je pritom pre Dunaj absolútne najúspešnejším mesiacom od začiatku vysielania v januári 2023.

Až trikrát zo všetkých štyroch prípadov totižto vyskočil nad hranicu pol milióna divákov za uplynulých 7 dní.

Zakaždým sa rovno dostal k okoliu 515-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke. Bežne sa najvyššie zvykne pohybovať na úrovni okolo 460 až pod 480-tisíc divákov.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor