Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Viete prví

Vieme, kedy Markíza ukončí Dunaj, k vašim službám! Dostane ďalšie pokračovanie?

Najsledovanejší seriál Markízy tejto jari sa blíži do finále.

Markíza sa už pripravuje na ukončenie jarného vysielania prvého dobového a výpravného seriálu v histórii jej vysielania.

Dunaj, k vašim službám sa stal jedným z najvýraznejších televíznych projektov tejto sezóny a dotvoril nadpriemerne úspešnú seriálovú jar na televíznych obrazovkách.

V uplynulých mesiacoch sme boli svedkami zaujímavých televíznych okamihov, aké sa v jednej sezóne stretnú len zriedka.

Už samotný fakt, že v nej Markíza a Joj predstavili až šesť nových seriálov, robí z tohtoročnej jari výnimočnejšiu sezónu. Väčšina sa pritom tešila z kľúčových úspechov.

Iveta prepísala všetky seriálové rekordy sledovanosti v celej histórii vysielania Jojky od roku 2004, Dunaj, k vašim službám zas ako prvý dokázal odstaviť od líderského postavenia v oboch kľúčových cieľovkách seriál Nemocnica, ktorý si udržiaval stabilnú divácku základňu a dominantné postavenie tri sezóny po sebe.

Zároveň sa podarilo nájsť úspešnú náhradu za denný seriál Oteckovia, ktorého ukončenie presne takto pred rokom bolo pre Markízu náročným rozhodnutím, rovnako tak dokázala nájsť adekvátnu náhradu za vlaňajší hit Druhá šanca, ktorý tento rok pauzuje a čaká na tretiu sériu.

Najzapamätateľnejšími seriálmi jari 2023 budú miniséria Iveta a práve dobový Dunaj.

Kým prvý sa stal fenoménom po kampani na začiatku vysielania, Dunaj sa k svojmu úspechu prepracoval až po niekoľkých týždňoch vysielania.

Markíze sa však napokon vyplatila stávka na výrazný seriálový námet, k akému sa doposiaľ v žánri televíznych telenoviel nikto neodhodlal. Dunaj sa netají tým, že je rodinnou ságou, akou boli aj Búrlivé víno či Divoké kone, svoj príbeh, neraz prepletený klasickými vzťahovými linkami, však rozpráva výpravnejším spôsobom na pozadí dramatických historických udalostí, ktoré sú pri dnešnom stave spoločnosti viac ako aktuálne.

Práve nevšedné prostredie spomedzi všetkých televíznych seriálov, pútavé kostýmy aj doba, ktorá priniesla najtragickejšie obdobie v európskych dejinách, si postupne získali divákov.

Dunaj, k vašim službám spočiatku nezažiaril v čase valcujúcej Ivety aj v konkurencii Nemocnice, ktorú porážal len minimálnymi rozdielmi a neraz na ňu v samotnom počte divákov pri obrazovke ani nestačil.

Dobový seriál si však v priebehu týždňov vytvoril silnú divácku základňu, ktorá stále častejšie dávala najavo nadšenie z nového obľúbeného programu. O to viac sa k nemu začali otáčať aj noví diváci, neraz práve konkurenčnej Nemocnice, a už od marca Dunaj dominuje utorňajšiemu a štvrtkovému vysielaniu.

Zmenou zariskovala

Seriály sa pritom do vzájomného súboja pôvodne dostať ani nemuseli.

Ešte v priebehu minuloročnej jesene, kedy Markíza rozbehla nakrúcanie Dunaja, totiž mohla najprv počítať s jednou 20-dielnou sériou.

Vytiahnuť ju mohla chcieť napríklad v pondelňajšom prime-time miesto Druhej šance, za ktorú hľadala adekvátnu náhradu. Práve na Dunaji a Druhej šanci pracovali rovnakí tvorcovia aj viacerí herci ako Ján Koleník, Sarah Arató alebo Monika Hilmerová.

Televízia sa však napokon rozhodla s Dunajom zaútočiť na Nemocnicu.

Spravila z neho intenzívnejšie nasadzovaný seriál dvakrát do týždňa, čo si vyžiadalo rýchlejšie tempo príprav. O to viac, že štart Dunaja urýchlila, keď zareagovala na skorý januárový nástup Nemocnice.

Pre porovnanie, česká verzia Dunaja pod názvom Zlatá labuť sa dodnes vysiela jedenkrát do týždňa.

Televízii pritom hrozili viaceré komplikácie.

Uponáhľanie štartu Dunaja sa odrazilo na seriálovej výrobe, ktorá stíhala pripravovať nové časti na poslednú chvíľu. Markíza nemala epizódy k dispozícii ani včas na Voyo, postprodukciu dokončovala iba krátko pred vysielaním.

Seriál však dokázala v tomto tempe vysielať bez prerušenia celú jar.

Dátum jarného finále Dunaja

Jarné príbehy Dunaja sa o chvíľu uzavrú.

Markíza nakoniec pre túto sezónu pripravila dve série a celkovo 40 premiérových častí. Vďaka tomu sa jej vo zdvojenom tempe podarí udržať dobovú sériu vo vysielaní až do konca mája.

Dunaj, k vašim službám uzavrie Markíza už o tri týždne, keď jarné finále naplánovala na utorok 30. mája o 20:30.

So seriálmi by pritom mala televízia počítať aj následne.

Od 1. júna plánuje na štvrtky zaradiť českú kriminálku s Monikou Hilmerovou v hlavnej úlohe Odznak Vysočina. Avizuje vysielanie 2. série, ktorá dostala osem častí.

 


Hlavné televízne ťaháky čaká náhla prestávka! Kedy sa Dunaj či Nemocnica vytratia z vysielania?Čítajte →

Dunaj, podľa všetkého, neprekryje konkurenčnú Nemocnicu v celej sezóne.

Jojka avizuje, že s nemocničným seriálom bude pokračovať aj na začiatku júna. Napodobniť môže vlaňajšie vysielanie, kedy seriál potiahla ešte počas prvých júnových týždňov.

Dunaj aj Nemocnicu zároveň čaká v týchto dňoch krátka prestávka. Pre hokejové majstrovstvá sveta sa z vysielania vytratia viaceré večerné programy, viac v tomto článku.

Dostane ďalšiu sériu?

Markíza podľa našich informácií s pokračovaním Dunaja jednoznačne počíta.

Tvorcovia pôvodne českého seriálového námetu už vlani potvrdili, že je koncipovaný ako dlhodobý projekt, ktorý môže dostať väčší počet častí. Či sa tak stane, mala rozhodnúť v prvom rade úspešnosť.

Na rozdiel od licencovaných krátkych projektov ako Klamstvo, Výnimočná Nikol, Druhá šanca alebo Svätý Max, na ktorých stavia štruktúru posledné roky, má televízia v prípade Dunaja pod palcom vývoj dejových liniek aj počet častí podľa potreby.

Aj práve preto naň mala staviť voči Nemocnici, ktorú takto dokáže prekryť v každej sezóne.

Dunaj, k vašim službám by sa mal na obrazovky vrátiť v jesennej sezóne.

Diváci by tak na ďalšie časti nemali čakať ako napríklad na pokračovanie Druhej šance, Pána profesora alebo v minulosti Sestričiek.

Televízia už aj sama ďalšie pokračovanie naznačila, keď pre túto jar ohlásila iba finále série. 

Dá sa očakávať, že v prípade potvrdenia jesenného návratu Dunaja bude chcieť Markíza udržať aktuálne nasadzovanie s dvomi časťami do týždňa.

Ako sme už skôr informovali, Jojka stihla dať zelenú a rozbehnúť prípravy ďalšej série Nemocnice, ktorú prinesie práve na jeseň. Markíza by ju tak mohla prekryť aj v druhej sezóne po sebe.

 

Čítať viac...
Nahor