Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Trend sa otvorene obáva príchodu Penty. Z blogu ušiel ex-minister Mihál, šéfredaktor si doňho ostro rýpol

Najvýraznejšia mediálna udalosť ostatného obdobia na Slovensku výrazne ovplyvnila náladu v redakciách Trendu, ktoré svoje obavy pred verejnosťou neskrývajú. K transakcii sa vyjadril už pomaly bývalý majiteľ vydavateľstva Oliver Brunovský, z blogu odchádza Jozef Mihál, s ktorým sa šéfredaktor Trend.sk rozlúčil veľmi svojsky.

Trend bude už čoskoro aj oficiálne patriť finančnej skupine Penta prostredníctvom jej v Holandsku registrovanej spoločnosti V3Media Holdings. Vo vydavateľstve v ostatných dňoch zavládlo napätie, dlhoročne stabilný vydavateľ časopisov Trend a Profit si zakladal na svojej nezávislosti, ktorou môže nový majiteľ, minimálne vo vnímaní čitateľov, výrazne zamávať.

Bum, predané, z malej nezávislej firmy je súčasť veľkého mediálneho domu, ktorý vlastní obrovská finančná skupina, spájaná s kauzou Gorila a veľkým vplyvom v rôznych sférach biznisu.
/ Tomáš Czwitkovics

Aj keď sa hromadné odchody redaktorov zatiaľ nechystajú, niektorí neskrývajú svoje sklamanie. Šéfredaktor TREND.sk a Mediálne.sk  a zástupca šéfredaktora časopisu Trend vo svojom blogu otvorene priznal svoje obavy. Redakcia TRENDU sa informáciu o predaji dozvedela vo večerných hodinách deň predtým, ako to majitelia aj kupujúca strana chceli oznámiť. Žiadne informácie o dlhotrvajúcich rokovaniach, žiadny život v ilúzii, že snáď to nevyjde… bum, predané, z malej nezávislej firmy je súčasť veľkého mediálneho domu, ktorý vlastní obrovská finančná skupina, spájaná s kauzou Gorila a veľkým vplyvom v rôznych sférach biznisu. Byť kúpený Pentou týmto – ako to označil editor Juraj Mašláni – zázrakom brutálne zatriasol a u väčšiny z nás zanechal neutíchajúci blbý pocit a neistotu,“ píše Tomáš Czwitkovics.

Napriek tomu, že ťažko budovaná novinárska sloboda sa môže na prvý pohľad zdať v priebehu okamihu stratená, dodáva, že v tejto chvíli nie je dôvod na stratu dôvery v značku. „Poslanie dobrého média je v skutočnosti priniesť čitateľom fakty, expertný pohľad bez zbytočných emócií a nezamlčiavať dôležité skutočnosti, pretože sa to nehodí do našej „pravdy“ alebo videnia inzerentov či majiteľa. Ak toto prestane platiť, TREND už nebude hodný toho mena, ktoré si za vyše 20 rokov vybudoval. No v tomto momente neexistuje dôvod našu integritu spochybňovať,“ verí.

V týchto dňoch už bývalý majiteľ Trend Holding, Oliver Brunovský, sa k predaju spoločnosti Pente vyjadril aj v editoriáli aktuálneho vydania časopisu Trend. Vydavateľstvo vlastnil od počiatku, spolu 23 rokov, pričom uvádza, že jedným z hlavných dôvodov predaja bol fakt, že doterajší majitelia už nemali možnosti ako napredovať. „Mediálny biznis nielen na Slovensku, ale aj v globálnom meradle hľadá nový ekonomický model fungovania. Penta našim titulom a aktivitám ponúkla projekt, ktorý by mal tieto médiá nielen posilniť z hľadiska ich pozície na trhu, ale aj pomôcť im tiež v ich technologickom a obsahovom napredovaní,“ odôvodňuje čitateľom.

O médiách hovorí ako o svojich partneroch, ktorým zaručuje nezávislosť pri tvorbe obsahu.
/ Oliver Brunovský o Pente

Vo vydavateľstve ostáva ako manažér a verí, že Penta nebude zasahovať do slobody redakcií. „O médiách hovorí ako o svojich partneroch, ktorým zaručuje nezávislosť pri tvorbe obsahu. Spoluprácu s Pentou začínam v dobrej viere, že to môže byť príležitosť posunúť slovenské médiá na úroveň, ktorú sme im už my ako zakladatelia nevedeli garantovať. Uvedomujem si pri tom plne zodpovednosť, ktorú mám pred čitateľmi a mojimi kolegami,“ dodáva Brunovský.

Ako pripomína aj Czwitkovics, Trend sa už tento rok nepohodol s Pentou pri téme obchádzania platenia daní veľkými firmami, keď v článku spomenul aj predaj Dôvery. „Pente sa to nepáčilo a vyžiadali si zverejnenie odpovede na základe tlačového zákona. Byť kúpený Pentou tak znamená neistotu, ako nový majiteľ bude reagovať v budúcnosti. Ako to vedome či podvedome ovplyvní nás pri písaní článkov? Budú majitelia reagovať tak ako dosiaľ, teda cez svojho hovorcu? Alebo sa k nám budú správať ako k svojmu majetku?“ pýta sa šéfredaktor.

jozef mihal tasr

Nech už bude nasledovať čokoľvek, po zoficiálnení predaja vydavateľstva Pente prišiel Trend na svojom webe o prvého výrazného prispievateľa. Z blogu etrend.sk odchádza ex-minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál, ktorý neskrýva svoj negatívny postoj k finančnej skupine. Svoje rozhodnutie najprv oznámil prostredníctvom komentáru pod článkom k predaju Trendu, kde sa mu dostalo nečakanej reakcie zo strany Tomáša Czwitkovicsa. „‚Minister práce Jozef Mihál z SaS sa angažoval v politickej strane s kontaktom na finančníka z Penty.‘ http://www.sme.sk/c/6198336/spis-sis-ukazuje-na-st­ranu-v-ktorej-zacinal-mihal.html,“ znela jeho reakcia.

Mihál svoje pôsobenie v strane Nádej vysvetlil vo svojom poslednom blogu na webe Trendu, kde zároveň pridal aj pár štatistík, ktorými demonštroval svoj prínos pre web. „Na blog.etrend.sk píšem od začiatku roka 2007. Spolu som napísal 323 článkov s priemernou čítanosťou 12300 (klikov). To je spolu temer 4 milióny klikov. Inými slovami, tento blog generuje webu etrend.sk vyše 80 tisíc klikov mesačne a vyše milión klikov ročne,“ pochválil sa ex-minister.

Foto: Maňo Štrauch, TASR, aktuality.sk

Čítať viac...
Nahor