Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Televízne zemetrasenie: Obchod v krajine paralyzovaný, Markíza s Joj sťahujú väčšinu nosných programov!

Televízie sa pre pandémiu koronavírusu neboria len s nevyhnutým zastavením výrob programov a nedostatkom ich premiérových epizód. Ochromený je aj obchod, v čoho dôsledku dochádza k rapídnemu rušeniu reklamných kampaní. Televízie sú tak nútené prejsť vo vysielaní do núdzového režimu. Článok je aktualizovaný.

Tohtoročná jarná hlavná časť televíznej sezóny bude úplne iná, ako tie predošlé. Kým každoročne sme zvyknutí, že televízie na obchodne najdôležitejšie sezónne obdobie vyťahujú svoje najväčšie programové tromfy, súčasná situácia prinúti televízie prepnúť do úsporného režimu a štruktúry budú pripomínať skôr letné obdobie.

Aktuálna situácia okolo koronavírusu totiž zasiahne televízne vysielanie ešte dramatickejšie. V ostatných dňoch sme vás intenzívne informovali o postupnom rušení nakrúcania väčšiny televíznych programov, čo sa už začalo prejavovať aj priamo na televíznych obrazovkách.

Televíziám chýbajú nakrútené epizódy viacerých ich stabilných programov, ktorých vysielanie musia postupne okresávať či úplne pozastaviť. Rušenie výrob však nie je jediným dôvodom sťahovania programov z vysielania.

Televízie sa totiž postupne začínajú boriť s ešte vážnejším problémom. V dôsledku ochromeného obchodu, zatvorených prevádzok a celkovo paralyzovaného podnikateľského života na Slovensku prirodzene rapídne klesá záujem aj o televíznu reklamu, keď podľa našich informácií veľká časť televíznych klientov začína rušiť naplánované kampane.

Dôsledkom bude rapídny prepad príjmov televízií, ktoré práve z reklamy financujú výrobu svojich televíznych formátov, ale aj celú svoju prevádzku a platy stoviek zamestnancov.

Čítajte aj: Ďalšia veľká televízna obeť: Joj s Primou pre krízu odkladajú štart veľkej jarnej šou Zlatá maska!

Na Slovensku táto kríza zasiahne najmä Markízu a Joj, ktoré pre túto jar rátali s istým objemom financií, ktorým dokázali finančne vykryť svoju prevádzku a vysielanie aj hlavných večerných programov. Teraz o veľkú časť peňazí, podľa všetkého, prídu.

Práve to je taktiež dôvodom, prečo aktuálne Markíza pristúpila k radikálnym krokom. Okrem zrušenia vysielania Susedov, z ktorých však mala pripravené nové časti len na vyše mesiac, zrušila aj štart novej série Dvaja na jedného, ktorá by jej dokázala vykryť stredajšie večery do polovice apríla. Nakoniec ich vôbec nenasadí a začala so šetrením, keď na stredy nasadí len reprízy Chart Show.

Aktuálne už pri pohľade na jej štruktúru pristupuje k plošnému zastaveniu vysielania mnohých naplánovaných hlavných večerných programov. Okrem Susedov a Dvaja na jedného totiž čerstvo rozhodla o kompletnom zastavení vysielania seriálu Červené pásky, ktorý odštartovala iba na začiatku marca.

K téme: Markíza expresne sťahuje Červené pásky, na 20:30 presúva Mimoriadnu reláciu proti špeciálu Novín Joj!

Stiahnutie takéhoto seriálu, ktorý je na trhu novinkou a epizódy v ňom na seba, narozdiel napríklad od Susedov, nadväzujú, je mimoriadnym krokom, k akému sa televízia uchýli len v najkritickejších prípadoch. O to viac, keď Markíze Červené pásky v utorňajšom prime-time fungovali.

Kým pôvodne sa zdalo, že Markíza mohla pristúpiť k stiahnutiu Červených pások len pre tento týždeň, nakoniec ich zastavuje vo vysielaní okamžite na neurčito. Miesto nich na utorky od ďalších týždňov zaraďuje reprízu prvej série Sestričiek.

Z pôvodne plánovaných programov Markíze nateraz v štruktúre ostáva len nedeľná Superstar, ktorú však financuje spoločne s Novou, a pondelňajší nový rodinno-komediálny seriál Pán profesor. Z pondelka vyškrtla Susedov, z utorka Červené pásky, stredy Dvaja na jedného, zo štvrtka aktuálne stiahla premiéru Kameňáku. Rovnako obmedzila vysielanie Oteckov, kde je dôvodom najmä zastavenie výroby seriálu. Od tohto týždňa ho vysiela len od pondelka do stredy.

Aktualizácia: K zásadným úpravám programu už musela pristúpiť aj Joj. Z utorka a štvrtka vyškrtla seriál Nový život, pri ktorom má taktiež pripravené epizódy len na najbližšie týždne a miesto trikrát ho bude v núdzovom režime vysielať iba v stredy. Zároveň na štvrtky presunula premiérový seriál Jenny, ktorým vykryla prázdny priestor.

Najnovšie zároveň oznámila, že v dôsledku súčasnej situácie spoločne s Primou odkladá štart veľkej federálnej jarnej novinky Zlatá maska, ktorú mali televízie odštartovať už tento piatok. Viac nájdete v tomto článku. Ide tak o jeden z historických krokov televízií pri tak veľkom formáte.

Joj nateraz ponecháva vo vysielaní pondelňajšie Inkognito, vo vysielaní sa rozhodla pokračovať aj v prípade nového seriálu Jenny, ktorý presúva na štvrtkový prime-time. Z neho, rovnako ako v utorok, sťahuje seriál Nový život, ktorý pre túto chvíľu pokračuje len v stredajšie večery.

Čítať viac...
Nahor