Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Šiesta Superstar, tretia Zem spieva aj nové Siedme nebo: Kedy televízie vyrukujú s novými sériami hlavných šou?

Zostava ťažiskových formátov televízií pre najbližší rok je, zdá sa, známa.

Televízie sa na svoje sezónne štruktúry pravidelne pripravujú mesiace aj rok dopredu, pričom však mnohokrát dokážu utajiť svoje plány. Pravidelne býva otázkou, aké hlavné šou pre jednotlivé sezóny vytiahnu, pričom sa zdá, že pre najbližší rok je táto otázka zodpovedaná.

Najbližšia jeseň bude, ako je už známe, na Markíze patriť piatej sérii Tvoja tvár znie povedome, na Joj zas ôsmej sérii Česko Slovensko má talent. Jednotka s ťažiskovou šou nepočíta, zo zábavných programov však tradične vytiahne ako hlavný program sezóny Milujem Slovensko.

Na začiatku júla už zároveň Markíza potvrdila, že sa pustí do ďalšej federálnej Superstar, v poradí pôjde o šiestu sériu, ktorú televízia vyrobí spoločne s Novou. Opäť sa tak televízie vracajú k tradičnejšiemu rotovaniu formátu, keď v minulosti ho nasadzovali každé dva roky, až po sérii z roku 2015 prišla trojročná prestávka. Posledne vysielali šou na jar 2018.

Federálnu Superstar vysielali Markíza s Novou dosiaľ trikrát v jarnej a dvakrát v jesennej sezóne. Nakoľko sa sledovanosť najmä od štvrtej série v roku 2015 prepadla, je pre televízie riskantnejšie nasadzovať šou v dôležitej jesennej časti roka.

Očakáva sa tak, že Markíza s novou Superstar ráta na jar 2020, podobne ako tomu bolo pred rokom. Kasting do novej série spúšťa presne uprostred roka, účastníkov lákajú prostredníctvom televízneho spotu porotca a bývalý súťažiaci v šou Ben Cristovao a víťazka ostatného ročníka Terézia Mašková.

Televízie mali v prípade poslednej Superstar zamotanú hlavu s obsadením moderátorských postov. Dospelo to až do štádia, že úvodné kastingy nakrútili bez moderátora, od živých prenosov nakoniec dohodli Leoša Mareša, ku ktorému sa pridala Jasmina Alagič. Porotcami okrem Cristovaa boli nováčikovia Katarína Knechtová, Matěj Ruppert a matador Pavol Habera.

Ako sme vás už zároveň informovali, vo verejnoprávnej televízii sa zas už dlhšie pripravuje pokračovanie folklórnej šou Zem spieva, ktorá pri svojom uvedení v roku 2017 zaznamenala obrovský ohlas a vystrelila RTVS na prvé priečky sledovanosti. Na diaľku porážala dokonca aj ťažiskovú šou Markízy Tvoja tvár znie povedome.

RTVS pôvodne naznačovala, že by sa Zem spieva mohla do jej vysielania stihnúť vrátiť už koncom roka. Podľa aktuálnych informácií by ale s treťou sériou mala do vysielania počítať najskôr v rovnakom čase, ako v prípade prvých dvoch sérií, a teda v januári 2020. Jednotka však už vysielala Zem spieva aj v decembri, konkrétne na Vianoce 2017, kedy na Štedrý deň uviedla vianočný špeciál šou.

Zem spieva spustila prihlasovanie do programu pre jednotlivcov a skupiny už v priebehu júna, po lete budú prebiehať kastingy. Moderátorská zostava by mala ostať nezmenená, naďalej tak šou bude sprevádzať trio z hudobnej skupiny S hudbou vesmírnou Dominika Morávková, Marek Koleno a Daniel Kiss. V novej tretej sérii by chceli tvorcovia vycestovať za Slovákmi do Austrálie či Ameriky, či sa im podarí takýmto spôsobom oživiť nový ročník, rozhodne až odklepnutý rozpočet.

Zem spieva sa okrem z výrazného úspechu folklóru na obrazovke teší aj z viacerých ocenení. V roku 2017 zvíťazila na medzinárodnej súťaži Pitch & Play Live v Budapešti a stala sa tak v danom ročníku najlepším formátom v našom regióne, vďaka čomu putovala začiatkom roka 2018 na medzinárodný televízny veľtrh NATPE v Miami, kde sa jej dostalo ocenenia ako najlepší pôvodný televízny projekt strednej a východnej Európy. Na konte má aj divácke ocenenie OTO ako Zábavný program aj Program roka z tohto apríla.

Odkedy sa na Joj presunul Vilo Rozboril, kde od jesene 2014 vyrába program V siedmom nebi, patrí rodinná šou rovnako k hlavným televíznym programom, čomu televízia postupne prispôsobila aj nasadenie. Posledné roky s ním vypĺňa najmä prvú polovicu jarnej sezóny, kde patrí v celkovom publiku k najsledovanejším programom trhu, zároveň však novú sériu Joj pravidelne štartuje už začiatkom adventu v decembri pred Vianocami.

Televízia už skôr opäť nasadila výzvu na posielanie príbehov do programu, ktorý sa tak dočká aj ďalšej série. Podľa prvých informácií by nasadenie malo ostať nezmenené a V siedmom nebi by sa tak v programe malo znovu objaviť tento rok v decembri. Iné nastavenie by bolo skôr prekvapením, nakoľko do novembra bude Joj vysielať spomínaný ôsmy ročník Česko Slovensko má talent.

Čítať viac...
Nahor